» Poradna » Web a internet

SEO

Ahoj,mám na internetu jednoduchý eshop. Je to víceméně dělané celé přes zakoupený redakční systém. Kamarád mi nedávno říkal, jestli jsem neuvažoval o zaplacení si nějaké firmy, která by se mi starala o SEO. Chtěl bych se zeptat jestli má něco takového smysl. Nevím totiž přesně, co vlastně pak taková firma dělá. Nejsem expert, ale vím, že třeba meta tagy apod. mám na stránkách nastavené správně a nějak nevím co víc vlastně pak taková firma poskytuje a jestli je něco takového vhodného a hlavně efektivního pro menší firmu s eshopem.

Odpovědi na otázku

No takhle, to musíš vědět ty. Jde o to, co si od toho slibuješ. Zvýšení návštěvnosti? Asi moc ne. Zvýšení obratu? To už by mohlo být zajímavější. A teď si musíš spočítat, kdy se ti to vyplatí. Udělej si jednoduchý test. Domluv se s pár kamarády, aby si zkusili "koupit" nějaký výrobek, který prodáváš. A ať ti řeknou, kde by to asi koupili, respektive, jak dlouho trvalo, než narazili na tvůj shop. A snaž se, aby to bylo obecné. Tedy ne "pneumatiky Barum", ale "pneumatiky pro Škoda 130 Deluxe".Jako business konzultant ti pak pošlu cenu za radu. PrasatkoPee

Jasně chápu, ale mě by spíš zajímalo, co konkrétně ta firma dělá proto, aby tvůj eshop někdo líp našel. Jak jsem psal, vyhledávače a metatagy tam jsou a občas si kontroluju návštěvnost pomocí Google Analytics, které jsem si tam nainstaloval.Mě třeba zajímalo co víc právě ta firma může udělat, na základě čeho ten eshop učiní "viditelnějším".

No to si promluv s tou firmou. Každý má svoje know-how jak zvýšit pravděpodobnost, že uživatel přijde na tvoje stránky. Nepočítej s tím, že ti tu někdo vypíše nějaké zásadní informace. Ber to tak, že jde o odborníky na marketing a tudíž by ti s ním měli pomoci. Je to stejné, jako se ptát, k čemu je reklamní agentura, když si inzerát dokážeš napsat sám.PrasatkoPee

Jsou dva základní faktory, které ovlivňují celkem zásadně vyhledatelnost přes vyhledávače:1) on-page faktory, to jsou zejména kvalitní texty, popisky zboží, meta tagy, titulky, přehledná a jednoznačná navigace skrze web (prolinkování souvisejících částí)2) off-page faktory, to co je mimo web, tedy výskyt odkazů vedoucích na tvůj web odněkud z internetu.Bod 1) je relativně snadný stačí udělat web přehledný a srozumitelný pro návštěvníky a web se pak bude líbit i vyhledávačům. U bodu 2) je to těžké a naprostá většina "SEOmanů" to vyřeší tak, že napráská odkazy na tvůj web do spousty bezvýznamných katalogů v internetu, což je málo účinné a někdy i škodlivé a v horším případě ještě začnou SPAMovat v různých diskuzních fórech jako "spokojený zákazník" pochvalu a odkazy na tvůj e-shop, což dokáže věrohodnost tvého webu zabít, přestože to možná krátkodobě přivede pár návštěvníků navíc. Seriózní firmy to dělají jinak a spočívá to obecně v budování dobrého jména, sem tam nějaký článek na specializovaném oborovém webu atd., ale není to nic levného.

Základ je, aby byly u produktů viditelné a hledatelné všechny možné kódy a to třeba i kód dodavatele (a kód zboží se kterým je kompatibilní nebo nahrazuje starší produktovou řadu). Jinak zboží indexuje a hledá Google, jinak zboží.cz od Seznamu, jinak Heuréka atd.Pokud nějaké zboží, u kterého se mi vyplatí hledat cenu, hledám, tak zkouším různé vyhledávače a kolikrát to podle jména hledá kraviny, ale s přesným kódem mi vyskočí rovnou konkrétní shopy.Jako příklad uvedu třeba tenhle akumulátor pro UPS - pěkně tam jsou oba názvy, ale chybí kód:http://www.ges.cz/cz/akumulator-oloveny-up-... Klidně by tam mohl být viditelný i objednávací kód dodavatele a ostatní názvy na trhu:LC-R129CH1LC-R129P1LC-R129PU1P225UP-RW1245P1UPVW1245P1A takováhle drobná optimalizace ti u všech zajímavých produktů, které jsou pro Tebe stěžejní, ti pomůžou daleko víc než různé SEO a kampaně PPC.

Co se týče té SEO optimalizace, tak je opravdu lepší nechat to na někom, kdo tomu rozumí. Mně se třeba o SEO u mého webu starali https://kvalitneseo.cz/ a musím říct, že odvedli super práci. Návštěvnost je o něco vyšší a dokonce je můj web teď i na vyšší pozici ve vyhledávání, takže to určitě stálo za to. :)