» Poradna » Notebooky

Sekání starších her

Zdravím,starší hry se mi z neznámého důvodu sekají. Probíhá to tak, že každých asi 15-20 vteřin se hra přibližně na sekundu zastaví a pak zase rozjede. Dlouhé hodiny jsem se to snažil opravit, ale podařilo se mi pouze zjistit možnou příčinu, kdežto řešení nikoli.Problém je s největší pravděpodobností v ovladači na moji integrovanou grafickou kartu. Když ovladač odinstaluju a nechám jen základní grafický adaptér bez ovladače, pak např. u hry Tomb Raider 2 k sekání už nedochází, ale když spustím o něco graficky náročnější hru, např. Ford Racing 2, tak se seká ještě víc. Bez ovladače to zkrátka nejde, to je mi jasné.Zkoušel jsem nejnovější i nejstarší verzi ovladače z webu Intelu i doporučenou verzi z webu společnosti Lenovo, ale ve všech případech k sekání docházelo. Mám ještě dedikovanou grafickou kartu, ale na té se tyto hry spustit nechtějí a to ani v případě, že je na ni nastavím v ovládacím panelu. Hry zkrátka detekují jen tu integrovanou kartu. Zkoušel jsem i různá nastavení v ovládacím panelu grafické karty (integrované i dedikované), ale nic nepomohlo. Opravdu nevím, co s tím.Moje sestava:Notebook Lenovo Legion Y520Integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics 630Dedikovaná grafická karta: NVidia GeForce GTX 1060 with Max-Q DesignProcesor: Intel Core I7-7700HQOperační systém: Windows 10 Home verze 1903Hry, u kterých jsem sekání zaznamenal: Tomb Raider 2, Tomb Raider 3, Tomb Raider The Last Revelation, Tomb Raider Chronicles, Ford Racing 2

Odpovědi na otázku

Ahoj. Může být mnoho příčin. 1. Je,že pokud míváš FPS dropy,že ti hra jede dobře ale pak z ničeho nic na 15 sekund se začne sekat a to může být i s videi apod. ,tak máš s největší pravděpodobností přehřátý PC. Stačí vevnitř case (to velké v čem máš vnitřnosti PC) vyčistit od prachu. Pak by to mělo pomoci,já to tak měl. Avšak pokud máš laptop či notebook,tak si zkus pořídit levný chladič na Wish nebo EBay. Seženeš ho do dvou stovek a perfektně chladí.2. Pokud,jak píšeš máš jen sekundové záseky každých 15 vteřin,tak ovladačem to není. Dej si tam nejnovější ovladač svojí verze. Je také sice možné,že se ti to zasekává,protože máš jiný typ ovladače grafiky,než tvůj PC podporuje. Zjistíš,který typ PC podporuje pomocí různých aplikací nebo ze zadní strany počítače. Pokud máš Notebook mělo by to být před klávesnicí u touchpadu. Zjistíš typ a podle něho najdeš grafickou kartu. :) Je ale taky možné,že máš nějak v nepořádku systém. Proto si zkus zálohovat data,reinstaluj si systém a pokud by ani to nepomohlo,máš problém s grafickou kartou nebo RAMkou,kterou jsi zde nezmínil. Vzhledem k tomu,že máš slušné komponenty,by ti neměly sekat starší hry. RAMku musíš mít tak aspoň 4 GB,aby ti to jelo dobře. Promiň,nezlob se,ale pokud máš 2 GB RAMku,tak se ti nedivím.3. Hry,které hraješ jako je Tomb Raider,mohou být slabší a nemusí si rozumět s tvým notebookem. Proto zkus ostatní hry,a pokud by to nedělalo,je to těmi hrami,které jsi hrál.4. Příčinou může být virus!!! Zkus si udělat test v Avastu,popř. stáhni MalwareBytes. Pokud ti oba Antiviry řeknou,že je všechno OK,virus to není.SHRNUTÍ: Zkus si udělat test v Antiviru na virusy a nebo si zkus zahrát jiné hry. Pokud by se ti to na ni nevyskytovalo,jednoduše hraj ty. :D Pokud by se ti sekaly také,zkus v nastavení ovladače (když klikneš pravým na pracovní plochu a hned nahoře tvůj ovladač) dát 3D a tam poupravit všechno na výkon a povypínat. Ukázat celý příspěvek

Mockrát ti děkuju za odpověď.Z toho, co jsi napsal bych řekl, že to bude ten bod 3.S teplotou problém nemám. To jsem kontroloval několikrát a mám i chladící podložku.Co se týče ovladačů, pro Nvidii jsem ho instaloval přes program GeForce Experience a dost pochybuju, že by mi dal nepodporovaný ovladač. U integrované grafiky je to o něco složitější. V případě notebooků Lenovo by se správně měl používat ovladač stažený přímo z webu Lenovo, protože má jaksi upravené hodnoty, nicméně ten už je hodně zastaralý (i s ním ale k sekání docházelo). Aktuálně mám nejnovější ovladač z webu Intelu a žádné problémy se neobjevily. Nicméně problém se sekáním se tím nevyřešil.Pokud jde o paměť RAM, mám 16 GB, takže tam problém na 100% není.Co se týče virů, používám Avast, kontrolu jsem dělal ještě předtím, než jsem sem vůbec napsal. V klasickém i nouzovém režimu a nenašlo to nic.Windows byl v notebooku nainstalovaný už při koupi. Hned jako první, ještě před tím, že jsem cokoli instaloval, jsem si udělal jeho zálohu, ale vyloženě instalačku nemám.Problém se vyskytuje pouze u her, u kterých nejde nastavit Nvidia (dedikovaná karta) jako používaný grafický adaptér a to ani přesto, že ho nastavím přes ovládací panel. Novější hry, které dedikovanou kartu detekovaly, konkrétně jsem zkoušel Tomb Raider Angel of Darkness a Fallout 3, se nesekaly.S největší pravděpodobností je tedy problém v tom, že s tou integrovanou kartou si ony hry nerozumí a tu dedikovanou nedetekují.Je tu ale ještě jedna hodně zvláštní věc, na kterou jsem před pár dny narazil. Když u hry spustím natáčení přes program Bandicam, který mám nastavený na Nvidii, hra se v okamžiku spuštění natáčení přepne z integrované karty na dedikovanou a k sekání už nedochází. Jakmile natáčení vypnu, přepne se zase zpátky a opět se seká. Testoval jsem to konkrétně na Tomb Raider 2.

Nefunguje ani toto?https://www.youtube.com/watch

Tohle jsem udělal hned jako první, ale stejně se ony hry spouští na integrované grafice. Já tam mám navíc Nvidii nastavenou už v tom globálním nastavení, takže se mi na ni nastavuje automaticky všechno. Tak jak je to v tom videu jsem to samozřejmě zkoušel taky, ale nepomohlo to. Navíc mě ty hry neběží třeba jenom na 5 FPS. Ony běží plynule, ale vždycky se po každých cca 15 vteřinách zastaví a zase rozjedou.

A co zkusit tu Integrovanou grafiku zakázat přímo ve správci zařízení.Otázka je v tom, aby se ti pak neshodil kompletně obraz.Ono by sice mělo stačit pak restartovat a po restartu by měla naskočit ta dedikovaná, ale pro jistotu si vytvoř bod obnovy a pokud by to odmítalo spustit obraz, pak by jsi přes RE musel přes bod obnovy vrátit změny.https://ctrlv.cz/Idyb

Tohle jsem už taky zkoušel. Obraz mi to neshodilo, ale v nastavení hry se pak objevilo "Základní grafický adaptér Microsoft". Hra se pak chovala stejně, jako když jsem měl tu integrovanou grafiku bez ovladače.

Zkus nastavit, obraz na 4:3 poměr rozlišení.Třeba 1600x1200.Jestli to bude dělat to samé.Dost lidí má tento problém právě při přepočtu na widescreen.Měl by na to snad i být komunitní patch.

Teď jsem zkusil i Ford Racing 2, kde mám stejný problém a při nastavení rozlišení na poměr stran 4:3 se taky neseká.

Tak jsem aplikoval patch z odkazu, co jsi sem dal a světe div se. Ono to fakt pomohlo. Navíc se mi i dost zlepšil obraz. Už není tak připlacatělý, jako byl předtím.Mockrát děkuju.Mimochodem u toho patche je napsané, že je to pro Tomb Raider 2, 3 a 4, ale dá se to použít i na pětku.

měl jsem úplně stejný problém na Lenovo Y500, po přesunu her ze systémového SSD disku na externí to bylo OK, došel jsem tedy k závěru, že je závada v tom SSDéčku. Aktuálně mám taky Y520, hry na SSD a všechno mi běží fajnově.

Já mám v notebooku harddisky dva. Jeden SSD s kapacitou 117 GB na systém a druhý HDD s kapacitou 1 TB na data. Všechny hry a programy vždy instaluju na ten HDD.