Sekání a propady fps kvůli Monitoru

Dobrý den, mám koupený nový Farming Simulator 22. Hra jede na 60 fps a občas se seká a padají se fps. Jedná se o malé propady a sekání. Nastavení mám vše na max. Moje pc je AMD Ryzen 3600, 16 gb ram a Nvidia 1080 Ti. Monitor má 60 Hz. Je možné že problémy dělá právě 60 Hz monitor? Grafická karta má zátěž 30%. Vertikální sichronizace je zapnutá. Kdyz ji vypnu, jsou znatelné vady obrazu. Pomohla by lepší frekvence monitoru na sekání ? Děkuji

Odpovědi na otázku

Omlouvám se za chyby. Odaslal jsem to nechtěně neopravené. Oprava vertikální synchronizace

Monitor jen zobrazuje to, co mu pošle PC.

Myslel jsem to tak, jestli problém nedělal právě vertikální synchronizace která je zapnutá. Jenže když ji vypnu, objeví se jiné problémy. Celé by to šlo vyřešit monitorem který má 144 Hz. Potom by nebyla vertikální synchronizace potřeba.

VS opravdu nemá žádný vliv na FPS v tom směru, že by kvůli ní padaly. Jen grafika nemusí jet na plný výkon.

S monitorem to nesouvisi. Nemas tu hru nainstalovanou na pomalejsim HDD? Ale nejspis to bude spatnou optimalizaci hry, v dnesni dobe bohuzel bezna vec.

Hra je na Sata III ssd. Ssd má myslím čtení 560 a zápis 460.

A kdyz vypnes VSYNC(klasicky nebo adaptivni?) ale zapnes limit fps na 60 jsou vady obrazu taky? Hra je na SSD? I kdyby byla hra neoptimalizovana, tak to tvuj PC zvladne 2x

Ano, hra je na Sata III SSD. Vsync jsem vypnul v nastavení hry.

Muzes zkusit Adaptivni VSYNC v nvidia panelu a ve hre ho nechat vypnuty, nebudes mit tearing a mozna ani propady..

sustredil by som sa na " jsou znatelné vady obrazu" => mas pokazenu graficku kartu

Mysli tim tearing

Ano, to je ten problém. Tohle vyřeší vsync.

Mě se taky stala prapodivná věc, kdy mi dropovali FPSka kvůli monitoru, nebo nějakému problému s ovladačem, měl jsem noťas připojenej přes USB-C na DP do monitoru, jakmile jsem hrál, tak třeba po 10 minutách začaly brutální propady a lagy, vinil jsem za to teploty, ale ty byly OK, kolem 80 stupňů, každopádně pak jsem se hrabal v nastavení monitoru a měl jsem ho nastavený na 165Hz (nějaký turbo režim monitoru) potom, co jsem to shodil na 144 a vypnul jsem Gsync, tak všechno bylo úplně OK i po hodině hraní žádný propady. A grafiku jsem měl RTX 3060

Ahoj,Jaké máš nahrané ovladače grafické karty? Mohou tam být opravy.A zapnuté Vsync by nemělo mít vliv, kromě toho, že to bude držet 60FPS. A pokud by PC nedokázalo dávat 60FPS, což je s GTX 1080Ti nepravděpodobné, tak se to skrouhne většinou na půl, tedy 30FPS. Pokud tedy nemáš monitor, který umí adaptive sync.

A co ty ovladače grafiky? Jakou máš nahranou verzi?

Včera jsem stahoval nové. Původní odstranil a dál nové.

Tak ještě jednou. Jakou tam, máš verzi?Ano, možná mě máš za blázna, ale každou chvíli tu někdo tvrdí, že nahrál vše nejnovější a přitom tam cpe roky staré verze v domnění, že nic novějšího není. Nahraj třeba GPU-Z a dej sem screen:https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/Není třeba instalovat, stačí jen spustit na ploše.

PS: Měl bys mít minimálně 496.76, případně novější.

Zásadně používám ovladače od výrobce grafické čipu. Takže přímo stánky Nvidia. Stahoval jsem včera novou verzi, je to 497.09

Fajn. A zkusil jsi snížit nastavení grafiky? Ne vše vždy funguje na max, i když by mělo. Třeba to dělá nějaká položka.

Tzn. při zapnutém vsync nemáš problémy s obrazem, tzn. tearingem? V tom případě ano, koupením monitoru s podporou gsync/freesync tento problém vyřešíš . A nemusí to být nutně 144hz .

Kromě lagu je obraz naprosto ok. Co jsem se díval tak freesync, mají většinou už právě lepší monitory které už mají i víc Hz. Monitor mám tento je to už starší kousek, ale pořád jede dobře. https://www.czc.cz/lg-24mp48hq-p-led-monitor...

To neřeš, pokud máš 60fps a mezi tím propady, tak to není monitorem. A ta zátěž grafiky 30% je dost malá, to vypadá, že máš naopak příliš zatížený procesor, který nestíhá dodávat grafice data. Takže se zaměř na procesor, jestli ti ho nezatěžuje něco jiného. Ryzen 5 3600 by s tou hrou neměl mít problém.

Nevyřeší tím propady fps

Samozřejmě ne, ale poté může mít vypnutý Vsync a tudíž by tolik případů mít už neměl.

Vypnutí VS to nevyřešil, spíš budou propady ještě větší.