Seká se mi pc

Ahoj, mám problém. Ode dneška se mi začal se mi sekat počítač. Při zapínání počítače se mi dlouho načítá fáze kde se dostáváte do BIOSu (nevím jak se tomu říká), když se mi to načte, napíše mi to CPU Over Temperture Error! Když se chci podívat na teplotu procesoru do BIOSu, tak se BIOS dlouho načítá, až se načte a kliknu na hardware monitoring, tak se mi to sekne. Hra co mi v lobby včera jela na 120fps tak mi jede na 20fps a někdy se hra úplně sekne, nemůžu se ani připojit na server.Využití procesoru při hraní je 100%.Grafická karta tak na 30-50%.HW: procesor: Intel core 2 duo E8500 3.16 GHzRAM:4GB,DDR 2MB:Asus p5w dh DeluxeGPU: GeForce GTX 750HDD: 300GBOS: Windows 10 64bitZdroj: 600wPřed měsícem jsem instaloval nové Windows 10 a formátovat jsem HDD. Kontroloval jsem PC přes malwarebytes jestli nemá v sobě vir a nemá.Budu si někdy o Vánoce kupovat novou MB, CPU a RAM. Chci se zeptat,co by mohlo způsobovat sekání PC? Umírá mi CPU? Děkuji

Odpovědi na otázku

Nevieš preložiť info o "temperature error"? Aké máš teploty a aký chladič, príp. ako drží?

Teploty jsou 60- 70 někdy i 80 stupňů, při hraní 90-100 stupňů, chladič jsem sundal a znova nasadil a vše je stejné

CPU neumírá. Tohle "Over Temperture Error" si zkuste přeložit. Evidentně to zaregistrovalo nějaký problém, takže první věc na kterou se podívejte je chlazení procesoru.

Chlazení jsem kontroloval a vše je v pohodě

Pokud nemáš nějaký program, tak po restartu se podívej do BIOSu (UEFI), tam teploty uvidíš. Pokud máš teplotu CPU vysokou a chladič je na dotek vlažný, tak jsi špatně nasadil chladič. Může být též chybná dotyková plocha, velká úchylka rovinnosti či vysoká drsnost. Také můžeš mít něco mezi CPU a chladičem, populární jsou krycí fólie.

Pokud to roky jelo a teď to začalo blbnout, tak se mohla uvolnit jedna packa ze 4 a chladič zvednout. Pokud teplotu "ověřoval" jen ohmatáním studeného chladiče, tak by to ledacos vysvětlovalo. V BIOSu se mu to sekne, ve Windows na teploty zjevně nakoukal.

A kolik °C tedy CPU má? To, co popisuješ, vypadá na přehřívání a teplotu zatím tajíš. Při tom je to dost zásadní údaj.

V klidovém retimj má CPU teplotu 70°c a při hraní přesáhne 90°c

Tak si dej do pořádku chlazení. Tento CPU měl v klidu pod 40°C a v zátěži pod 60°C. A to ještě dost přeháním. Spousta lidí měla podobné teploty i při přetaktování na 4GHz.Takže to chlazení, co máš ok, tak zase tak moc ok nebude. CPU se ti přehřívá a zasahují ti ochrany, které omezují výkon. Proto to varování a proto ten mizerný výkon.Mimochodem zde je pěkná tabulka:https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/559... Podívej se na teplotu na prvním řádku pro 4500 MHZ a 1,45V (dost brutální OC).

Co teď? Zjevně se ti hnul chladič. Takže ho sundej, očisti pastu a zkontroluj, zda se něco neulomilo. Pokud ne, stačí nanést novou pastu a chladič vrátit. Pokud je tam něco ulomeného, budeš to muset opravit. Pokud to nejde nebo nevíš jak, kup si za pár stovek nový chladič. Třeba levný HE1012:https://www.czc.cz/silentiumpc-spartan-3-lt-...

Ok koupím novou pastu, ale vrstva pasty tam ještě je

Ale chladič je studený, takže by měl být chladič v pohodě

Přišel jsem na problém, když zatlačím na chladič tak teplota jde výrazně dolů, mám doma hladič od Intelu co přidávají k CPU. Děkuji za váš čas

Jestli je chladič studený, tak zřejmě nedoléhá na procesor a nepřenáší teplo pryč.

Nic ulomeneho nevidím, jenom se chladič dost hýbe.

Chladič se nemá co hýbat! Musí být pevně přitlačený k CPU. Stará pasta je ti k ničemu. Jak ztuhne a zahýbe se s ní, je z ní spíš izolant, než něco, co má vodit teplo.Zjisti, proč se to hýbe. Nemusí to být nutně ulomené. Možná jen vyskočily zámky z desky (předpokládám základní chladič zdarma od Intelu).

A pokud je chladič volný, je jasné, že bude studený. CPU se ti peče, ale na chladič se nic nedostane. Nemá jak. Vzduchová vrstva mezi chladičem a CPU je dost slušný izolant. Proto musí být chladič pevně na CPU.

Chladič je od silentium, hod e podobný co jste mi posílal, chladič drží 2 pacičky a ty se hýbou

Koukám že teplota v klidovém režimu se dostala až na 96%.Chudák CPU

Chladič drží na 4 bodech. Je to dáno paticí 775, jen je na tom nasazená redukce na plechovou sponu. Tedy pokud máš SilentiumPC. Nejspíš HE922 nebo HE924. To je jedno, hnout se to nesmí. Takže zjistí, co přesně se hýbe a utahni to.CPU to přežije, už velmi dlouho mají ochranu proti přehřátí. Bez ní už bys měl po CPU. Ochrana tě výš než na těch cca 100°C nepustí. Bez ní by to po odpadnutí chladiče šlo hooodně přes 200°C a doprovázely by to kouřové efekty. Na youtube si můžeš najít staré video s nějakým AMD z 90. let, které to ještě nemělo a uvidíš, že je to docela fofr.

Ok, děkuji moc za pomoc