Seasonic Prime nebo Focus Plus?

Hezký večer,chtěl bych poradit, kterou z těchto řad koupit do dvouprocesorové pracovní stanice. Stávající Corsair TX850V2 (nějaký přeznačený Seasonic starý asi 8 let, v této sestavě běží zhruba čtvrtým rokem) začíná dosluhovat - při vyšší zátěži dochází k samovolným restartům, tipl bych vyschnuté kondenzátory. S jedním procesorem, vypnutím skoro všech jader nebo levnou grafikou to nedělá.Konfigurace:2x Xeon E5-2687W v2 (300 W TDP)původní Titan (250 W TDP)2x SAS 15k + SSD a další drobnostiumístění zdroje nahoře (tedy jde přes něj ztrátové teplo z procesorů a grafiky)sestava visí za 3U 1400VA UPS (hodně staré APC, v případě výpadku má myslím na výstupu ještě 220 V, přežila snad tři výměny aku)Procházel jsem recenze v zásadě není ve výsledcích zvlnění mezi řadou Prime a Focus Plus rozdíl. Co jsem z testů vypozoroval, tak Focus Plus má o něco lepší dílenské zpracování, větší chladiče, o dva roky delší záruku (ale ne v ČR) a pozlacené konektory.Stejně tak se nemohu rozhodnout, zda vzít Gold nebo připlácet za Platinum. S velkou pravděpodobností se bude za dva tři roky dělat upgrade celé mašiny, takže zdroj se použije.Návrhy?

Odpovědi na otázku

-a počet konektorů, které vyžaduje ta vaše neznámá deska to má ? -vypnutím skoro všech jader nebo levnou grafikou to nedělá... ...muže být i přetaktování.

Už jsi někdy viděl přetaktovanou dvouprocesorovou mašinu s Xeony E5-2687W v2 na čipsetu C602? Ne, u workstationů přetaktování neexistuje (jak bys chtěl technicky řešit přetaktování ECC?). Jediná možnost zvýšení výkonu je vynucení Turba pro všechna jádra, což tento model neumí. Deska je Supermicro, myslím X9DA7 nebo X9DAE.Mašina několik let fungovala bez problémů, ještě ji projíždím Memtestem. Titan v jiné sestavě také funguje. Low-endovou grafikou myšlen jakýsi OEM Radeon R5 230.Požadované konektory jsou 2x EPS, 1x 8-pin + 1x 6pin PCIe. Což je řešeno výběrem právě oné modelové řady od 750 W nahoru. Mezi klidovou spotřebou a v zátěži jsou docela brutální skoky - ze zhruba 100 W na cca 400 W. Před touhle sestavou tahal ten zdroj obdobně žravou mašinu na 2x s604.

Nechci dělat, že těmhle dvouprocesorovým stanicím nějak extra rozumím. Je to trochu mimo sféru mého zájmu. Opravdu je ale rozdíl 1000Kč nějaký problém? Vždyť, pokud to chápu správně, je to stroj co vydělává peníze. Tak prostě koupím to lepší, pohlídám si nějakou dlouhou záruku, aby to šlo omlátit o hlavu prodejci, kdyby něco, a je to. Zvláště pokud počítám, že na to půjde zase ještě nějaký nový stroj. Nemá cenu si pak drbat hlavu, že to není úplně ono, a kdesi cosi... To raději nyní pustím trochu chlup. Kromě toho, pokud to běží pořád, tak tady by se ta vyšší investice i mohla možná zaplatit (muselo by se spočítat, i když to do detailu asi nejde). Byť rozdíl u účinnosti asi nebude tak velký. Předpokládám, že to jede 24/7 a spotřeba nebude zrovna malá.Nepočítal jsem to, takže brát s rezervou. Přesto si myslím, že právě tady je ta koupě lepšího opodstatněná. Nicméně, brát toto prosím jako pohled amatéra.

PS: A Focus, nebo Prime? Osobně považuji Focus jako dobrý zdroj s dobrými recenzemi a slušnou cenou. Ale pořád jako levný zdroj do běžných sestav. Chápu, že je levnější, ale tady bych asi sáhl po Prime, byť by ten Focus asi svojí práci odvedl také. Zase, ale prosím brát jen jako názor amatéra. Jak jsem psal tyhle mašiny jdou mimo můj rozhled.

PPS: Máš to psané obráceně. Prime má 12let. Focus 10let. Byť čeští prodejci, co jsem koukal mají pro oba 10let.

se zárukou oprava, prohodil jsem to (Prime je opravdu vyšší řada):Procházel jsem recenze v zásadě není ve výsledcích zvlnění mezi řadou Prime a Focus Plus rozdíl. Co jsem z testů vypozoroval, tak Prime má o něco lepší dílenské zpracování, větší chladiče, o dva roky delší záruku (ale ne v ČR) a pozlacené konektory.Ještě jednou jsem to zkoumal a přijde podstatný použitý ventilátor - Prime má 13,5cm, Focus Plus 12cm. Což může být podstatné z hlediska hlučnosti. V tom starém se měnil větrák při upgradu 2x 604 -> 2x LGA2011 za Noctuu P12, protože mu zdechly ložiska. Bez ohledu na uvedenou záruku ve zdrojích této kategorie odcházejí větráky jako první a 12cm byly vždycky nejen levnější než 14cm, ale hlavně jsou vždycky všude skladem.Běží na tom programy na způsob CAD a SolidWorks pro generování modelů, takže plně vytížený bývá krátkodobě - hlavně při renderování.

A pokud jde o rozdíl mezi Gold a Platinum, tak si nejsem jistý výhodou v podobě nižší spotřeby. Platinum může mít nastavené níže otáčky a může se v něm kumulovat teplo ze sestavy navíc.

To je právě to, proč píši, že by to chtělo spočítat, ale že úplně dopodrobna to asi stejně nepůjde. Takže ano, může to být jen jistý placebo efekt.Jak už jsem psal, já bych do pracovního stroje raději připlatit. Už jen proto, že počítáš s přenesením zdroje do nové sestavy. Dle materiálů výrobce (můžeme věřit, ale nemusíme) má Prime o 50% vyšší střednědobou životnost, než Focus (proto ty chladiče, atd...). 150tis hod, vs 100tis hod u Focus. Co se větráku týče, tak ložiska jsou stejná (pokud jsem to pochopil správně) a mají životnost cca 50tis hod, takže se počítá za život zdroje s min 1 až 2 výměnami. Pro Prime hovoří i lepší regulace ventilátoru a max 20dB hlučnosti při plném zatížení. Ale to už jsou spíše takové ty marketingové keci. Ve výsledku budou oba slušně tiché.Co se větráků týče, tak tam si nejsem jistý, ale pokud je 135mm myšleno standardních 140mm, nebo se tam těch 140mm vejde, tak ty jsou přeci poměrně běžné. Ano 120 má každý krámek na rohu, ale do takového zdroje nebudeš stejně dávat nějaký noname. Stejně nakonec něco objednáš (sám píšeš o Noctua). No a velcí prodejci 140mm mají poměrně standardně. Otázka tedy spíše je, zda se 135mm=140mm. Pokud ne, tak by to mohl být problém.Nicméně tohle už za tebe nerozlousknu. Člověk nikdy neví co bude za 5let, takže tahle může být jen akademická debata. Spíše to bude asi o tom, aby z toho měl člověk dobrý pocit. Pokud ti dá Prime klidné spaní, tak si připlať, chyba to nebude. Pokud nebudeš mít s Focusem výčitky, tak to také není špatná volba. Jeho ceny jsou nastavené dosti agresivně, takže......

PS: S tou kumulací tepla to může být také pravda. Bohužel tohle se z popisu výrobce a recenzí nevyčte. Prostě je v tom výběru příliš mnoho proměnných. Pokud někdo nerozšíří debatu o nějaké nové poznatky, tak to asi dopadne podle toho jak se zrovna vyspíš, a ani jedno nebude chyba.

Ad Focus - četl jsem hodně negativních zkušeností DOA (dead on arrival), což je nejspíše důsledek oné agresivní cenové politiky.Účinnosti Platinum, alespoň co vidím z fotek recenzí obou řad, je dosaženo zdvojováním polovodičů - nevím, jestli se dívám správně, nikde jsem totiž nenašel testy všech 4 verzí ve stejné wattáži. Pokud účinnost zvedají pouze paralelním zapojením, tak to nemusí být pozitivní, protože proud se nikdy nerozdělí rovnoměrně. V rámci zvýšení účinnosti mají také oba zdroje přemostí pomocí relé zpožďovacího obvodu s termistorem. Ono je na těch zdrojích vidět, že byly navrhovány podle stejné filozofie.Těch 135 mm u Prime není problém - to máš 2,5 mm na každé straně a vůle v dírách je vždy.MTFB mi přijde jako placebo, papírová životnost je stejná:- Focus Plus Gold SSR-850FX: Life Expectancy 50,000 hours at 40 °Chttps://seasonic.com/product/focus-plus-850-gold/- Pocus Plus Platinum SSR-850PX: Life Expectancy 50,000 hours at 40 °Chttps://seasonic.com/product/focus-plus-850-pl... - Prime Gold SSR-850GD: Life Expectancy 50,000 hours at 40 °Chttps://seasonic.com/product/prime-850-w-gold/- Prime Platinum SSR-850PD: Life Expectancy 50,000 hours at 40 °Chttps://seasonic.com/product/prime-850-w-plati... Ale díky za postřeh s tou hlučností původního větráčku.

Pokud je to stroj na práci, určitý příplatek na zdroji se zapatí. Vyplatí se to i tím, že ten zdroj může vydržet déle a fungovat efektivněji, tedy s menšími ztrátami.Šel bych do zdroje s certifikací Platinum, přeci jen tahle certifikace má celkem přísné parametry, takže součástky uvnitř zdroje nemohou být šmejd.

Náhodou jsem před chvílí narazil na nové značení Seasoniků. Doteď platilo, že se v jejich názvosloví ani prase nevyznalo, teď to bude ještě zmatenější, protože na trhu zůstávají i starší modely.http://www.tomshardware.com/news/seasonic-revamps-psu... Mimo to, některé přechodové modely Prime mají na modulární kabeláži osazené kondenzátory, nové verze Prime Ultra je nemají a naopak jim přibyl nový druh konektoru SATA v3.3 (v tabulce to chybí, Ultra byly uvedené na trh v létě a ještě neprošly validací 80 Plus).

S tim Gold vs. Platinum je to docela filosoficka otazka. Nepises sice presne typ UPS co je pred tim, ale bude mit ucinnost nekde mezi 70-80%, tak je pak otazka zda ma smysl resit zda ma zdroj ucinnost 90 nebo 92%...Samosebou vyhodit UPS neni reseni, ale usetrilo by se tim 10x vic nez jaky je rozdil mezi Gold a Platinum - takze ma smysl to nejak exaktne resit? Mozna by bylo zajimave zkusit nejakou modernejsi UPS (treba Eaton 5PX), ale tam zase nejde jenom o tisic korun, ale spis tak 10-20 tisic.

Nejsme ekofašisti, ekologii neřešíme a ani z ekonomického hlediska nemá smysl řešit zda Platinum nebo Gold, protože rozdíl ve spotřebě je menší než ekonomická úspora za zaplacené energie.Koupil jsem tam 1kW Seasonica Prime SSR-1000GD (v popisu e-shopu má Ultra, takže správný kód by měl být SSR-1000GD2), náhodou jsem ho před týdnem objevil na Heuréce za 3 400 Kč, tak jsem ho dneska vzal.

* protože rozdíl ve spotřebě je nižší než rozdíl v ceně.