Seagate BarraCuda 2TB vs 1TB

Ahoj, chci koupit harddisk do pocitace, premyslim o Seagate BarraCuda 1TB nebo 2TB. Koukal jsem, ze se tyto verze papirove nelisi jenom velikosti, ale i v cache a lehce v rychlosti. Chtel jsem se zeptat, jestli stoji za to si priplatit za vetsi verzi, jestli je opravdu rychlejsi a jestli se nejak zvlast projevuje vyssi cache?Diky

Odpovědi na otázku

kup 4TB, co je 2x tak draha ako 1TB a to ostatne neries.

to bych nevyuzil, uz tak si rikam, ze 2TB je dost

A já říkám, že na HDD není nikdy dost místa. No, možná kdybych smazal to porno...

Porno nemaz! To furt vsichni, ze online, tady tube, tady hub a pak bude mit ISP vypadek a ani si nepohonis

ok, tak kup 2TB, rozdiel ceny tam mas nejakych 20€ oproti 1TB, naco to potrebujes iresit cez poradnu? Len ked tam budes mat dolezite data, tak ich este zalohuj, lebo pokazit sa moze akykolvek disk.

žádný disk není tak velký, abys ho do půl roka nezaplnil.

Nechceš to náhodou na systém nebo programy? Pokud ano, tak jedině SSD. A jestli to chceš na data, tak jsou lepší spíš disky na způsob WD RED.

ano, na data a mozna i nejakou hru bych tam dal. Na system a programy mam SSD.

Tak hry patří taky na SSD, možná i víc, než ostatní programy. Přece nebudeš hry brzdit mechanickým harddiskem, ta doba už je pryč

Stale dookola opakujes jednu a tu istu bachorku . Najskor si o tom nieco zisti a potom rad. SSD ma v hrach oproti HDD pramaly vplyv.https://games.tiscali.cz/hardware/ssd-versus-hdd-n...

Z článku na který odkazuješ: "Je pravdou, že SSD zrychlí načítání her, ale jak moc, závisí na konkrétním titulu. Obecně je však rozdíl měřitelný, proto se dá říct, že pro zrychlení načítání her má SSD smysl. Nemá však smysl připlácet za dražší NVMe SSD, jejichž parametry hry zatím nevyužijí."

Rozumiem, ale nacitanie hry je to najmenej, co ma moze zaujimat, ked to nema realny vplyv na vykon FPS, to je podla mna v hre to najdolezitejsie.

Tak trebu u GTA V mi s HDD docházelo k tomu, že při rychle jízdě autem nebo letu letadlem nestíhal disk načítat okolní prostředí. Občas jsem byl někde rychleji než textury a to je hodně nepříjemné. Vyřešilo to SSD.Prostě se smiř s tím, že SW (včetně her) už nararil na fyzikální limity HDD. Navíc SMR disky tomu jdou ještě naproti.Ano dá se žít s hrami na HDD, ale pokud si mohu vybrat, dal je na SSD.

Ja som s tym zmiereny . Akurat v to nevidim az tak extremne bombasticky, ako to tu niektori prezentuju.

S tím souhlasím, nic se nemá přehánět.

Dnes nema smysl uvazovat nad nicim jinym nez NVMe SSD v dostatecne kapacite pro system, programy, hry.

ja jsem nad tim premyslel proto, protoze v ruznych videiich, kde stavi pocitace prave udavaji Barracudu, ze se da vyuzit na hry, ze je rychlejsi nez normalni disky.

A jak CPU ráčí zpracovávat data PŘÍMO na tom pevném disku?! Nejdřív bys měl zjistit, jak procesor zpracovává instrukce a jak a v čem manipuluje s daty.

"... mozna i nejakou hru bych tam dal ..." Pokud tím myslíte že ten HDD budete používat jen jako úložiště instalaček her (a fotek a muziky a kdovíčehoještě), tak OK. Ale rozhodně ty hry z HDD nespouštějte, jen instalujte na SSD.

A co na to budeš ukládat? Jestli dokumenty a fotky, proč ne, i když to spíš patří na NASku se zálohováním. Na programy a hry se HDD už několik let nekupuje snad.

Jak se liší v cache? Jestli je u toho většího cache výrazně větší, je možné, že je to model s SMR.

U 1TB je 64 a u 2TB 256 mb

Tak to se klidně vsadím, že 2TB má SMR.Což není problém, jen to chce, aby člověk věděl, co to pro něj může znamenat.

jo, ma SMR, ted jsem to nasel, je mi to k necemu dobre?

Ne, naopak.

ted to moc nechapu, proc to ma drazsi disk, nemel by to logicky mit ten levnejsi?

Protože je větší. Platíš hlavně za kapacitu. SMR je způsob zápisu, který umožňuje nahňácat více dat na menší prostor. Bohužel to má svá negativa:https://www.cnews.cz/pevne-disky-hdd-co-je-to-... Výrobci se tím moc nechlubí. Nedávno z toho byla kauza, ze které vyplynulo, že už jsou SMR skoro všechny větší disky u všech výrobců. Na skladování dat je ti to celkem jedno. Problém je hlavně v případě, že se s diskem více pracuje a ono nestíhá data rovnat. Data se tam nejdříve narychlo nahází a když je klid, disk si je začne přerovnávat. Na to potřebuje čas.

aha, děkuji za odpověď

a tam mam teda premyslet o jine znacce, ktera SMR mit nebude?

osobne by som do PC uz HDD nekupoval, ale keby som musel, tak SMR nekupim. Ked to vsetci nekupia, prestane sa to vyrabat = to je to co chceme dosiahnut. Takze o par korun mas drahsi ironwolf s CMR.

Seagate BarraCuda, 3,5" - 2TB - 1 729 KčSeagate BarraCuda, 3,5" - 4TB - 2 659 Kčtakže jestli máš 2660Kč šel bych do 4TB. místo navíc se ti vždycky hodí. nezapomeň dát disku na začátku pořádně "zahulit" čtení/zápis aby věděl že vydrží !!!! ideálně ho celej nechat přes noc low-level zformátovat ....jám 2TB mám a mám na tom GPT tabulku a disk rozdělenej do 6ti částí.... mám to na data a spokojenost, bez problémů ...

To jsou kraviny...hlavně ten Low-level, ten už u harddisků tak 20 let dělat nejde, možná i déle. A to dávání záhulu je taky nesmysl.

low level formát.. tak tuhle fámu už jsem dlouho neviděl doporučovat. I před 20 lety se to už nedělalo. Tak možná v 90. letech to mělo smysl.

Vzpomínám si, že v roce cca 1994 jsem to v servisu počítačů na nějaké staré disky dělal. To snad byly ještě v 5,25" rozměru a kapacitě asi tak 20MB

Jojo, to byla predevsim zalezitost MFM a prvnich ATA... zhruba tak do 100MB Tenkat byly jeste koprocesory v socketech, cache v samostatnych chipech, vsechno se jumperovalo, deska byla fakt temer prazdna deska... PC/XT, AT, 286...

A clovek si koupil novy radic, preformatoval stary disk a razem byl disk o 30% vetsi a rychlejsi

LLF nejde u HDD dělat už opravdu hoodně dlouho.

Otestovat disk budiz, ale ten zatezovy test mi nezaruci ze kdykoliv v budoucnu neodejde, takze jeho smysl je taky diskutabilni.