» Poradna » Počítačové sítě

Sdílení v síti v kombinaci s VPN

ZdravímPokouším se nastavit VPN linku mezi dvěma domácnostmi. Jsem v situaci:- V cílovém místě je VPN server na NASu Qnap na protokolu PPTP- Připojuji se PC s OS Windows 10- V cílovém místě je IP rozsah 192.168.100.1-256- Připojuji se ze sítě, kde je stejný rozsah IP, tedy 192.168.100.1-256Podaří se mi navázat VPN linku (vidím se i připojeného na NASu jako uživatele VPN), takže se vše zdá zdánlivě OK. Bohužel, prakticky to nefunguje. Pingnu IP adresu NAS serveru, ale nefunguje přístup na sdílené složky. Nefunguje DLNA server, nefunguje licenční server (na jednom PC v síti, ke které se připojuji je HW klíč k SW, který si chci spustit na mém PC, kterým se připojuji.Jsem si jistý, že při mapování sdílených složek zadávám správné údaje a adresy. Firewall je vypnutý na obou stranách. Zkouším nasdílet jak adresy ve formátu IP, tak dle názvu (obě varianty mi ale ping vracejí)Neporadí mi někdo, co ještě mám zkontrolovat, nebo nastavit?

Odpovědi na otázku

- 192.168.100.1-256, takový rozsah tam určitě nemáte (192.168.1.0/24 = 192.168.1.0 - 192.168.1.255, 192.1681.0 = adresa sítě, 192.168.1.255 = broadcast), - PPTP není bezpečný protokol, nahraďte nástupcem SSTP nebo IPSec, OpenVPN, - problém je v tom stejném rozsahu na obou stranách, jak by asi zařízení mělo poznat, zda má paket poslat do LAN nebo do tunelu, když jsou tam stejné rozsahy?Přeadresujte jednu lokalitu nebo musíte NATovat provoz z/do tunelu, ale nevím, jestli to NAS umí (spíše ne).

OK, koukal jsem a opravuji. Rozsah v cílové i stanici je 192.168.0.1-256.PPTP už řeším a budu nahrazovat OpenVPN. Předpokládám ale, že to problém nevyřeší.NATování nerozumím, takže se jím zabývat nebudu a změním rozsahy v jedné a druhé síti (jednu nechám na 192.168.0.x a druhou tedy udělám 192.168.1.xDěkuji

Znova, adresa konciaca 256 neexistuje. 1. nainstalovat OpenVPN2. rozchodit to tak, aby boli vidiet sluzby aspon na tom NASe (OpenVPN serveri), to by nemuselo byt take zlozite3. rochodit to tak, aby boli vidiet aj pripadne dalsie stanice vo vzdialenej sieti. To je uz daka vyssi divci, da sa to, akurat musi byt vela podmienok splnenych naraz, by to fugnovalo4. su sluzby, ktorym sa nemusi velmi chciet fungovat cez VPN tunel a moze to vyzadovat nejake znasilnovanie. Windows share pojde, ale napriklad na rstp stream z kamery treba vhodne nastavit klienta, inak ide len zvukova stopa a pod."Omlouváme se za zdržení, ale počítačová síť, ze které se připojujete, zatím nebyla zařazena do seznamu důvěryhodných. Vaše odpověď se proto v poradně ukáže až po schválení. Nemělo by to trvat déle než jeden pracovní den."Naozaj? Slovenske UPC nie je doveryhodna siet? ;)