» Poradna » Windows (a jiné OS)

Sdílení tiskárny na Windows 11, přístup z Windows 7

Dobrý den,rád bych přítomné požádal o radu, neboť mám ve Windows 11 někde něco špatně nastavené a už mne nenapadá co.V síti máme na jednom počítači připojené přes USB tiskárny etiket. Dřive na tomto počítači byly Windows 7 Pro a vše dlouhá léta fungovalo, uživatelé ostatních počítačů, taktéž běžících na Win7Pro, mohli bez problémů na těchto nasdílených tiskárnach tisknout. Bohužel jsme z důvodu aktualizace dalšího SW na tomto počítači museli přejít na Windows 11. A nastal problém! Na samotném počítači s Win 11 tiskárny fungují bez problémů a tisknou. Tiskárny jsou nasdíleny. Problém však nastává, pokud se je pokusím připojit z počítače s Win 7. Na počítači s Win7 otevřu Zařízení a tiskárny -> Přidat tiskárnu -> Přidat síťovou tiskárnu .... -> začne hledat tiskárny v síti a NAJDE JE -> zvolím příslušnou tiskárnu -> naskočí připojování k tiskárne xxxx a po chvíli vyskočí chybová hláška "Sytému Windows se nepodařilo připojit k tiskárně. Zadaný síťový název již dále není k dispozici".Předpokládám, že problém bude někde v nějakém nastavení na počítači s Win 11. Zkoušel jsem měnit jméno tiskárny, zkoušel jsem vypínat firewall, antivirus, zkoušel nastavovat přístupová práva k sdílené tiskárně.Zkoušel jsem také na Winn 11 vytvořit sdílenou složu a zda se do ní z ostatních počítačů dostanu - dostanu. Takže v přístupových právech si nemyslím, že by byl problémPokud máte někdo nějaký tip, na co se podívat, prosím pošťouchnetě mě správným směrem.DíkyA.P.

Odpovědi na otázku

kopirovanie suborov ide OK? Pozri ci v tej 11ke mas aktivovanu starsiu verziu smb, vyskusaj pozapinat vsetky aj v 11ke aj 7ke. Uzivatelov mas s heslami? 7ka je 64bit? Tlaciaren nemusis pridavat cez ovladacie panely, staci ked das Tento pocitac - \\nazov alebo IP win11 - tam uvidis tlaciaren a 2x klik, next next..

Ano, kopírování šlape. Uživatelé mají hesla. Win 64bit.Ano, postup znám... Uvidím tiskárnu, udělam klik a jsem u chybových hlášek viz. můj původní dotazAktivace starší verze SMB přinesla změnu. Jak jsem psal " zvolím příslušnou tiskárnu -> naskočí připojování k tiskárne xxxx a po chvíli vyskočí chybová hláška "Sytému Windows se nepodařilo připojit k tiskárně. Zadaný síťový název již dále není k dispozici"." můžeme pasáž "po chvíli" nahradit "okamžitě"

Zadej připojení ve tvaru:smb:\\IP\složkamísto nynějšího:smb:\\name

Zkus na W11 tohleLaunch the Local Group Policy Editor (gpedit.msc)Go to the following section:Administrative Templates → Printers → Configure RPC connection settingsSelect “RPC over named pipes” from the dropdown, and click OK.

Když jsem četl tento příspěvek, svitla ve mne naděje, že to by mohlo být řešením problému.Pokud provedu dojde ke změně. Chybová hláška na počítačích s Win7Pro se změní z "Sytému Windows se nepodařilo připojit k tiskárně. Zadaný síťový název již dále není k dispozici" na "Systému Windows se nepodařilo připojit k tiskárně".Mimochodem jako pomocníka jsem si přibral notebook s Win10Pro a ten hlášku "Systému Windows se nepodařilo připojit k tiskárně" zobrazuje nezávisle na tom, zda na Win 11 provedu či neprovedu onu úpravu politik.

W11 nepodporuje sdílené tiskárny.

To se mi nezdá, proč by v tom případě umožňovaly nastavení sdílení?

Zkušenost: Když jsem před léty sdílel na W8 tiskárnu pro další počítače s XP, řekl si PC s W8 i o ovladače XP - tedy hned jak se dozvěděl, že chci sdílet pro jiný OS. Není tedy u Vás problém s ovladači?

Cesty jsou tři:1. použít printserver, který umí tu tiskárnu a má ovladače pro W7 až W11.2. použít printserver, který nepotřebuje ovladače, na ovladači na PC nastavit IP adresu3. nainstalovat ovladače pro W7 na počítači s W7, připojit na chvilku tiskárnu. Potom připojit tiskárnu k W11 a na PC s W7 nastavit cestu k tiskárně na PC s W11.

Ad 1), 2):Bohužel toto není řešení problému, ale jeho obejití. Radeji bych problém vyřešil, než obcházel3) Ovladače jsou již na počítačích nainstalovány. Selhávám právě na nastavení té cesty k tiskárně.

Kód chyby není? Třebas v prohlížeči událostí?
Měl jsem stejný problém, ale připojovaly se Windows 10. Napřed to bylo 0x00000709, po opravě RPC 0x0000011b tak nějak. Bohužel jsem to nevyřešil.

Přesně s těmihle kódy bojuji. Problém je evidentně někde na straně přihlašování/zabezpečení Win11. Teď jsem v registrech na Win11 do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print přidával ’RpcAuthnLevelPrivacyEnabled’ s hodnotou 0 a výsledkem je, že na Win 10 již tiskárny připojuji. S Win7, kde to potřebuji rozběhat to nezabírá...

Pak se tam dělali pakárny s právama.... Na to už sem neměl nervy.... Tak hodně štěstí.
https://www.freeprintersupport.com/how-to-fix-operation-coul...

Zatím děkuji za rady. Jakmile utichne provoz, půjdu je vyzkoušet.

Děkuji uživatelům roob, NoName a Zdeněk za střipky, které pomohly složit skládačku. Dnes 7 hodin, v předchozích týdnech asi pár desítek hodin. Desítky pokusů, omylů a pročtených příspěvků na internetu. A stovky restartů...Tedy k výsledku vedlo (vše na stroji, ke kterému jsou fyzicky připojeny tiskárny):povolení starší verze SMBv gpedit povolit Administrative Templates → Printers → Configure RPC connection settings a vybrat RPC over named pipesAdministrative Templates → Printers → Konfigurovat nastavení naslouchacího procesu RPC a vybrat RPC přes pojmenované kanály a TCP (vrchní variantu)V registru HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print přidat ’RpcAuthnLevelPrivacyEnabled’ s hodnotou 0Zakázat a znovu aktivovat uživatele na tomto počítači, pokud jsou stejní jako uživatelé, kteří se k tomuto počítači připojují z jiných počítačů (působí na mne, jako kdyby se někde nepropisovaly přístupová práva k tiskárnam a tento krok to "prošťouchnul").

Ano, výše popsaný postup funguje. Poslední bod jsem nerealizoval. Vyzkoušeno s Lexmark MS310D. Díky!