» Poradna » Počítačové sítě

Sdílení souborů mezi PC a NTB

Zdravím,aktuálně řeším zajímavý problém. Mám stolní PC na kterém odvedu většinu práce (grafika, kodování), nicméně poslední dobou dělám čím dál více z ntb nadálku a nechávat zapnutý stolní PC doma kvůli VPN, je zbytečně peněžně náročné. Tudíž hledám nové řešení jak rychle a efektivně sdílet okolo 100gb souborů, které musí být vždy na síti aktuální (tudíž prostě je origiál, žádné kopie).Napadají mě tato řešení:1) NAS domů a na dálku se připojovat, ale je to nákladné řešení2) Mít soubory na cloudu - značně nepraktické, kvůli rychlosti internetu3) Zapínat PC na dálku jen když se chci pomocí VPN připojit (např pomocí raseberry PI nebo Arduina)Hledám především dlouhodobě nejlevnější (jednorázově klidně dražší) a nejpraktičtější řešení. To co jsem vyjmenoval jsou jen mé nápada a určitě musí existovat nějaké jednoduché řešení (doufám).Díky všem za nápady!

Odpovědi na otázku

asi bych to řešil cloudem.. MS i Google ti dají 100 GB za 2$ měsíčně... S NASem si nepomůžeš, to je stejnej případ jako cloud co se netu týče, možná ještě náročnější.. Do cloudu se nesynchronizujou cele soubory, ale jen změny od poslední synchronizace, takže to fest šetří datovej provoz. Další výhoda cloudu jsou zálohy, o které se nemusíš starat, např. dropbox umí verzovat (já mám odzkoušeno 25 verzí zpátky víc jsem zatím nepotřeboval..). Dropbox používám několik let právě k tomuhle účelu, synchronizace dat mezi třemi PC, plus mám možnost si kdykoli cokoli stáhnout do telefonu.. ALe budu migrovat jinam, protože free dropbox přestává stačit a placenej mají jen 1TB a to mi přijde zbytečný. Vidím to na google.. A to protože je naprosto nezávislej na MS účtu se kterým pracují jak Wokna tak OneDrive...

Mnoho roků používám pravděpodobně nejmenší server na světě, totiž Patriot Gear Box. Funguje 24/7 bez nejmenšího výpadku už přes 12 roků zapíchnutý do routeru. Jediné co nevím, zda se ještě prodává - ale předpokládám, že pokud ne, bude se prodávat podobný. Zkus, finanční náklady bez komentáře (jeho velikost je pouze cca 3x4x7 cm, spotřeba snad "neměřitelná").

Ja bych to resil RDP vzdalenou plochou.

Samo ze zkusit nakonfigurovat PC na WOL, zapinani po siti, ale musis mit verejnou adresu na routeru aby ses do nej dostal.