» Poradna » Počítačové sítě

Sdílení připojení pomocí WiFi z domu do domu na vzdálenost cca 45m.

Dobrý den, potřeboval bych poradit s realizací sdílení internetu.Situace je taková:Jedná se o dva rodinné domy vzdálené od sebe vzdušnou čarou cca 45. Viditelnost je přímá, bez překážek.V jednom domě je ADSL přípojka na které je modem ZyXel P660HW-T3. Na něm je povolená WiFi.V druhém domě, kde bydlím mám připojení dlouhodobě provizorně, leč nevyhovujícím způsobem, připojení k netu zajištěno pomocí panelové antény (nevím konkrétně zisk), která je koaxiálem připojena přímo do wifi adaptéru ve stolním PC. Signál je velmi nestabilní a "přímo závislý na bujející vegetaci na trase (ovocné stromy)". Pro potřebu WiFi připojení (telefon aj.) tady doma se mi podařilo najít software Conectify (http://www.connectify.me/) a Wifi po domě mi jede přes stejnou anténu jako pro příjem. Pochopitelně musí běžet PC (jeden zápor) a signál po domě je mizerný - anténa je venku za oknem (druhý zápor).Ideální situaci řešenou co nejkekonomičtěji bych si představoval takto:Panelová správně zaměřená anténa vedoucí do routeru/AP -> nakofigurovaný router/AP -> spolehlivá WiFi síť doma (PC může jet též bezdrátově).Pokud je má domněnka správná, potřeboval bych poradit konkrétní HW, v opačném případě nějaké jiné řešení.Děkuji za váš čas a odpovědi.

Odpovědi na otázku

Mozes prosim vysvetlit ako myslis tu priamu viditelnost ?Konkretne sa jedna o tuto situaciu:"V jednom domě je ADSL přípojka na které je modem ZyXel P660HW-T3"To je ten modem niekde vonku na streche, alebo za oknom z vonkajsej strany domu ?

Ne ne, pochopitelně je modem umístěný v budově, nicméně i tak to provizorní řešení funguje. Přímou viditelnost jsem měl namysli mezi domy.

Najvacsi problem je prave ten, ze nemas priamu viditelnost z anteny modemu ZyXel P660HW-T3 na tvoju antenu a zda sa, ze pokial bude v ceste "bujející vegetace na trase", tak s tym nic moc nespravis. WiFi je proste take, lepsie je natiahnut kabel. LAN moze fungovat az do 100m.Riesenie pomocou wifi je take, ze musis zabezpecit naozaj priamu viditelnost anten bez rusivych vplivov. Na obidvoch stanach by mali aspon ciastocne smerove anteny, napriklad aj tie panelove. Mozez kupit specializovane riesenie pre potrebu prepojenia dvoch objektov, napriklad:http://i4wifi.cz/routerboard-sxt-5hpnd-dua... Alebo ak zabezpecis na druhej strane priamu viditelnost anteny, mozes pouzit napriklad toto:http://i4wifi.cz/stationunit-711n-15-dbi-m...

LAN by bylo pochopitelně nejjednodušší řešení, které mě pochopitelně napadlo a líbilo by se mi asi nejvíc, ale problém je ten, že ty domy jsou diagonálně přes ulici, tudíž LAN padá.Jinak jsem koukal na ty odkazy, cos mi dal - nejsem z toho nijak moc chytrej. PC si jsem schopen kompletně spravovat, dovolím si tvrdit, že jsem celkem v problematice celkem sběhlej, ale v sítích jsem lama.Tohle http://i4wifi.cz/stationunit-711n-15-dbi-m... mi přijme signál z WIFI z domu kde je ZyXel a LANem si to můžu natáhnout do PC? Chápu to dobře?Navíc si myslim, že je to trochu mimo mísu, protože ZyXel jede na 2,4GHzNicméně jsi mi vnuknul nápad dát ZyXela někam za okno, čímž bych zajistil vskutku přímou čistou viditelnost i bez vegetace, což zkusím. Pakliže by se situace zlepšila, stačil by mi patrně jen nějakej router tady doma pro distribuci wifi po domě.

Aha, pardon, nevsimol som si, ze to je zas 5GHz. Poznam to totiz podla tej krabicky, ktora je univerzalna pre niekolko druhov AP/klientov. Tento klient je 5Ghz, ale je take iste riesenie aj pre 2.4G.Instalacia za okno je dobra len vtedy ak diagonalne cez ulicu nebudu premavat vozidla, alebo budes mat dostatocnu vysku instalacie. Akekolvek zatienenie prechadzajucim vozidlom (alebo aj chodcom) ti sposobi pokles signalu a niekedy aj dost znacny >20dB, co sa zrejme odrazi na stabilite pripojenia. Tipujem, ze ti to bude vypadavat dost casto.

Myslím si, že instalace za okno by mohla klapnout, protože výhled z okna do okna není ničím stíněn, je to 1. patro vs. 1. patro, takže projíždějící auta a jiná havěť by neměla překážet. Zkusím se přes víkend dokopat k přesunu ZyXela k oknu na přímou viditelnost. Dám vědět.

Brý večer vespolek, tak hlásím, že jsem právě dokončil přesun ZyXela a zdá se, že je co slavit. Signál je zdá se stabilní na 88%, což považuji za megaúspěch a rekord zároveň Vypadá to, že mohu převrátit můj dotaz - doporučte mi prosím někdo tedy nějaký router, který má vstup externí antény (abych mohl k němu připojit tu panelku) a vlastnosti takové, aby mi pokryl patrový RD s cca 320m2 zahradou.Děkuji

Fajn, ze sa ti to podarilo, ale este sa moc neraduj a otestuj to pri prenasani dat a sleduj ako casto sa ti bude menit Tx/Rx Rate (linkova rychlost). Signal naprazdno, ked sa nic neprenasa moze byt celkom fajn.

Zdar vespolek, tak to vypadá, že signál i rychlost je stabilní, tudíž příjem signálu bych považoval za vyřešený a uzavřený. Teď mi prosím jen doporučte prosím nějaký cenově dostupný router pro pokrytí baráku. Děkuji

skácet ovocné stromy (za předpokladu, že jsou tvoje)

Bohužel, stromy jsou souseda přes ulici Ale nápad dobrej

Dá se k tomu Zyxelu připojit externí anténa? pokud ano, tak sehnat něco úzce směrového, namontovat a připojit. Totéž na druhé straně. Platí, že čím směrovější, tím ,,průbojnější" a navíc se silně zmenšuje riziko zarušení, nebo neoprávněného sosání provozu.

Bohužel se k modemu externí anténa připojit nedá Je tam na pevno jen "pendrek". To by bylo nejjednodušší řešení jak posílit a namířit signál ke mně...