» Poradna » Počítačové sítě

Sdileni pripojeni k internetu

 |   | 

Potreboval bych radu jak zprovoznit internet na dvou pocitacich.
Na PC mam win Vista x86 a dve sitovky.Jedna na desce ta je pripojena pres Lan k internetu a druha v PCI a ta je propojena s notebookem kde mam Win Vista x64.

Podarilo se mi zprovoznit sit kde muzu mezi notebookem a PC pouzivat sdileni souboru a slozek pro presun dat.Ale nedari se mi rozbehnout na notebooku internet.Nevite nekdo jak na to???Uz jsem zkousel snad vsechno a nevim jak to rozbehnout.Teda jestli to vubec jde.

Odpovědi na otázku

 |   | 

Nastavení sdílení Internetu pro dva PC s OS WXP.

O co jde? Je zcela běžným zjevem, že máte doma dva PC, které byste chtěli připojit k Internetu tak, že brouzdání z nich na Internetu by bylo vzájemně nezávislé, i když máte pouze jedno připojení od poskytovatele. Jde to, v závislosti na okolnostech a dalších HW zařízeních, více způsoby. Ten, který je popisovaný zde, se týká té nejjednodušší situace.
PC_1, který přijímá signál Internetu, musí mít dva síťové adaptéry (třeba dvě síťové karty nebo například, jak bylo použito zde v rámci testování, jednu síťovou kartu a místo druhé síťový adaptér s USB konektorem - jinak řečeno to, o jaký typ adaptérů se jedná, je prakticky nezajímavé) a to jeden pro spojení mezi modemem a PC_1 a druhý pro propojení mezi PC_1 a PC_2. Tzv. UTP kabel pro propojení mezi PC_1 a PC_2 (s konektory R45), musí být typu "kroucený" (twisted) a výrobce vám ho zcela běžně udělá. Aby PC_2 mohl pracovat na Internetu, musí pracovat PC_1.
V popisu platí, že pokud není v souvislostech uvedena zkratka "ptm" (pravé tlačítko myši), je vždy myšleno tlačítko levé a důležité doplňované informace se vkládají bez uvozovek.

1. Nastavení PC_1.

"Ptm" klepneme na "Místa v síti" a následně na "Vlastnosti". V okně síťových připojení vyberete to, které zajišťuje příjem Internetu (eventuálně si necháte poradit – těch adaptérů tam obecně může být více) a klepnete na něm "ptm" a následně na "Vlastnosti". Na kartě "Obecné" v okénku "Toto připojení ..." nalistujeme "Protokol sítě Internet (TCP/IT)", označíte ho a následně klepnete na "Vlastnosti". Postaráte se, aby byl "tečkou" označen text "Získat adresu IP ..." a "Získat adresu serveru ..." a potvrdíte klepnutím na "OK". Klepnutím vyberete kartu "Upřesnit", zaškrtnete obě zatržítka "Umožnit ..." v okénku "Sdílení připojení ..." a potvrdíte klepnutím na "OK".
Dále klepnete "ptm" na síťové připojení, které bude zajišťovat spojení mezi PC_1 a PC_2 (obvykle má název "Připojení k místní síti") a následně na "Vlastnosti". Na kartě "Obecné" v okénku "Toto připojení ..." nalistujete "Protokol sítě Internet (TCP/IT)", označíte ho a následně klepnete na "Vlastnosti". Klepnutím označíte "Použít následující adresu IP" a okénko "Adresa IP" postupně vyplníte "192", "168", "0" a "1". Pak klepnete do první pozice okénka "Maska podsítě" a pokud se automaticky neobjeví kombinace "255", "255", "255", a "0", doplníte ji ručně. Vše potvrdíte klepnutím na "OK".
Tím je nastavení PC_1 skončené. (Přesvědčte se ještě, že služba "Brána Firewall / Sdílení připojení ..." je ve stavu "Spuštěna" a to "Automaticky". Stačí klepnout "ptm" na "Tento počítač", následně na "Spravovat" a dále 2x na ""Služby a aplikace" v pravé části okna a opět 2x na "Služby" tamtéž. Pak v otevřeném okně nalezněte službu "Brána ..." a zkontrolujte, zda je nastavena správně - obvykle tomu tak je. Stav téže služby na PC_2 je nezajímavý.)

2. Nastavení PC_2.

"Ptm" klepnete na "Místa v síti" a následně na "Vlastnosti". V okně síťových připojení klepnete "ptm" na to, které zajišťuje spojení mezi PC (obvykle má název "Připojení k místní síti") a následně na "Vlastnosti". Na kartě "Obecné" v okénku "Toto připojení ..." nalistujete "Protokol sítě Internet (TCP/IT)", označíte ho a následně klepnete na "Vlastnosti".
Klepnutím označíte "Použít následující adresu IP" a okénko "Adresa IP" postupně vyplníte "192", "168", "0" a "2" - pozor, na poslední pozici je „2“). Pak klepnete do první pozice okénka "Maska podsítě" a pokud se automaticky neobjeví kombinace "255", "255", "255", a "0", doplníte ji ručně. Do okénka "Výchozí brána" postupně doplníte "192", "168", "0" a "1" a do okénka "Upřednostňovaný server DNS v části ""Použít následující adresy ..." také - pozor, v obou těchto případech je na poslední pozici "1", a vše potvrdíte klepnutím na "OK".
Nastavení PC_2 je tímto také skončené.

Neuděláte chybu, když si vše ještě jednou zkontrolujete a na obou PC provedete Restart. Následně po spustění "sestavy modem - PC_1 - PC_2" by vám měl Internet zcela nezávisle pracovat na obou PC. Jedna ze zakladních chyb, která vám může způsobit, že sdílený Internet fungovat nebude, je nastavení firewallu, který může pracovat na obou PC. Je pravda, že nejprimitivnější a nejhorší řešení je ho vypnout. Internet pojede, ochrana nikde. Zde jedna drobná rada na závěr. Pokud používáte firewall Kerio, stačí na PC_1 v okně Keria "Síťová bezpečnost" a následně v "Pokročilé" zaškrtnout "Režim internetové
brány".
Abyste se, v případě potíží přesvědčili, že nutné, ale nikoliv postačující předpoklady pro použití sdíleného Internetu na vaší sestavě jsou splněny, proveďte následující test.
Na PC_1 klepněte na "Start", následně na "Spustit". Do okénka vepište "cmd" a potvrďte klepnutím na "OK". Do "černého" okna, které se následně objeví, vepište příkaz "ping 192.168.0.2" a potvrďte klepnutím na "Enter". Pokud uvidíte čtyřikrát za sebou text "Odpověď od 192.168 ...", pracuje spojení z PC_1 na PC_2. Obdobně otestujte spojení opačné (z PC_2 na PC_1) tak, že zadáte na PC_2 příkaz "ping 192.168.0.1". Jestliže výsledek bude obdobný, je zaručeno, že po HW (a z valné části i SW) stránce je vše mezi PC_1 a PC_2 v pořádku. V opačném případě raději použijte radu odborníka.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Diky za navod.Uz jsem to zprovoznil.Ale nevim kde jsem doted delal chybu.
Ty Ip adresy a masku podsite si muzu stanovit jak chci,ne?Neni nutnost tam Davat zrovna to co jsi psal ty.
Takhle uz jsem to nastavene mel.I ty vychozi brany a DNS ale nevim kde byla chyba.
Diky moc za pomoc

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Taky neco podobneho chci udelat, ale pokud nastavim 192.168.0.1 tak druhy pc dostane IP pridelenou dhcp a vse funguje, pokud to ale nastavim rucne dle tohoto navodu tak internet nebezi, pritom mam vyplnene vse naprosto stejne jako kdyz to prideli dhcp (ktery ani nevim kde se tam bere)... nevi nekdo cim to muze byt?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

ICS (internet connection sharing)
MP

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

Obvykle se toto řeší s pomocí switche nebo routeru. Konkrétní řešení závisí na tom jaké máte připojení a jaká jsou stávající zařízení pro příjem a šíření internetu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor