» Poradna » Počítačové sítě

Sdílení disku v síti

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak sdílet disk do sítě, abych disk viděl i když budu připojen k jiné síti než je počítač, který sdílí data.Děkuji.

Odpovědi na otázku

Nemám veřejnou IP, jak se dostanu do lokální sítě doma?https://www.zive.cz/poradna/nemam-verejnou-ip...

Sdílení disku v síti je určeno pro použítí v rámci lokální sítě. Pokud to chceš využívat i jinde, musíš vytvořit VPN. A k tomu potřebuješ veřejnou IP adresu.

VPN mít nemusí za předpokladu že se tam bude připojovat z konkrétních adres, pak stačí port forwarding na port 445 + na routeru samozřejmě povolit konkrétní IP adresy z kterých to umožní připojení. Pak si přes internet normálně připojíš síťovou složku.. (používám to na několika místech už cca 10 let a nikdy žádnej problém)

Staršie verzie SMB (dnes stále bežne používané) nepoužívajú šifrovanie. Ako riešiš problém, že dáta môže čítať tretia strana? Ako sú dáta zabezpečené proti modifikovaniu? Prečo toto riešenie odporúčaš osobe úplne neznalej problematiky?

My na rozdíl od tebe nemáme na disku plány atomového reaktoru nebo plány válečného tažení na Ukrajině, aby někomu na trase stálo za námahu zachytávat jednotlivé pakety, natož je ještě měnit.

Neni to tak dlouho, co existoval malware pro domaci routery ktery do kazdeho .exe stahovaneho domacim uzivatelem pridaval virus, nezavisle na zdroji stahovani. Bylo to kratce pred hromadnym nastupem HTTPS.SIfrovani neni jen pro armadu a tajne sluzby, je to dnes uz zakladni nutnost.

Myslíš že dáta sú to jediné, čo môžeš útočníkovi poskytnúť. Čo ak bude jeho cieľom zaradiť tvoj HW do botnetu? Čo ak len potrebuje použiť tvoje PC ako prostredníka pri útočení na niekoho iného? Čo ak využije tvoju prípojku k predaju zbraní, drog alebo detí (ak by na tvojom pc bežali stránky ako Silk Road, ani by si to netušil)? Čo ak chce tvoj HW a tvoju elektrinu použiť na ťaženie niektorej kryptomeny?Doba pokročila, dnes už to není o tom že by kdesi na svete v tmavej izbe sedel hacker a pri raňajkách sa rozhodoval na koho bude dnes útočiť, koho bude hackovať. Oni na ľudí neútočia po jednom. Tento proces je zautomatizovaný, internet je plný robotov, ktorý len hľadajú na akej IP beží aká služba a ako sa dá zneužiť. A vo väčšine prípadov ju aj sami zneužijú. Internet není anonymný, počet IP adries je daný a verejne známi. Veď služby ktoré preliezajú internet a hľadajú čo kde beží sú dokonca verejne dostupné.... Ako jeden český odborník povedal: preskenovať všetky IP adresy na internete netrvá týždne ani dni ani hodiny ale minúty....

Na jednu stranu souhlasím, a když to domů nejde jinak, tak to použiju.Na druhou stranu jsem si otevřel na routeru domů na svůj PC port pro vzdálenou správu RDP, nainstaloval jsem si na PC program od Malwarebytes, abych si jednorázově projel PC, ale nechal jsem ho tam, než mi skončí Trial verze.A nestačím se dívat, Malwarebytes hlásí útok na PC na vzdálenou plochu RDP asi 6x za hodinu z různých IP.Vzhledem k tomu, že bohužel můj hlavní router neumí blokovat vnější IP adresy, tak jsem to začal blokovat přímo v PC ve Windows. Ale těch útoků je tolik, že už mě to přestalo bavit.Takže na hlavním routeru mám povolenu vzdálenou správu routeru, ostatní služby nastaveny ale zakázány. Takže i třeba Sambu v.1 na interní 10 let starý NASbox. Když budu někde venku, tak si povolím z venku nejdřív na routeru potřebnou službu, provedu potřebné, a službu zakážu. Tím myslím například vzdálenou správu síťových prvků v LAN, RDP na svoje PC, Samba na NASbox, vzdálené probouzení PC apod.

Proto je rozumne schovat tyto veci za VPN. Utoku na RDP je hodne a ruznych botu a podobnych skriptu co hledaji na Internetu zranitelne RDP je jeste vic.Zkus si pro zajimavost otevrit telnet nebo SSH, uvidis jak to bude popularni

V jiné síti...??? Tak tedy v jaké síti? 1. V jiném subnetu, ale přesto v domácí síti, která je rozdělena na dvě sítě?..???2. V jiné vzdálené síti? .. například kancelář na vzdáleném druhém konci města..??? K tomu by bylo vhodné použít VPN + k tomu veřejnou IP adresu WAN Routeru.. veřejná adresa může být i na zařízení(router/modem) od ISP .. + k němu připojený vlastní router..Je to v podstatě jednoduchá záležitost nastavení sdílení + karta zabezpečení sdíleného disku.. + povolení komunikace mezi subnety v domácí síti.. + komunikace VPN ze vzdálené sítě.. forward, případně maškaráda mezi sítěmi

Ahoj.Bez urazky, je mi luto, ale toto je skor otazka a tiez praca, pre skusenejsich IT technikov. Nie pre amaterov. Musi vediet rozlisovat medzi pojmami:* verejna a neverejna IP adresa* dynamicka a staticka IP adresaPrvy zakladny problem je zvycajne to, ze ci mas doma od tvojho internetoveho providera, verejnu IP adresu alebo neverejnu IP adresu. V pripade, ze mas verejnu IP adresu od providera (da sa k nej dostat hocikde z internetu), tak potom druhy problem je to, ze ci sa tato IP adresa neustale meni, tj. ci je dynamicka. Pretoze moze byt aj dynamicka, ale aj staticka (nemenna). Najlepsi pripad / stav nastane vtedy, ak mas od internetoveho providera IP adresu staticku, pevnu, nemennu a teda ak je verejna (dostupna od hocikadial na internete, hocikde vo svete).V pripade, ze sa verejna IP adresa meni a teda ze je dynamicka, existuju sluzby ako DynDNS, kde si zaregistrujes nejaky pristup v podobe nazvu internetovej adresy (domeny) a tvoj WiFi router v pripade, ze sa nejedna o lacny a stary smejd, sa dokaze opakovane spajat s touto DynDNS sluzbou. Tak ziskavas pristup k svojej verejnej, avsak casto sa meniacej IP adrese.V pripade, ze je tvoja IP adresa spolocna pre niekolko klientov internetoveho providera, tzn. ze tvoja IP nie je verejnou a ze si schovany za rovnakou IP adresou tak ako aj dalsi klienti providera, potom by ti mohla pomoct tvoja sukromna virtualna privatna siet. Na to vsak zase... potrebujes nejaky internetovy server, ktory bude sprostredkuvat spojenie medzi jednotlivymi PC hocikde na svete... cez internet. VPN siet v podstate vytvori Virtualnu Privatnu Siet (Network)... cize budes mat LAN siet, ale cez internet. Samozremostou je zabezpecenie (zvolit nejaky typ sifrovaneho spojenia a nejake to "heslo").Good luck :)

Děkuji za vyčerpávající odpověď, asi to není nic pro lajka, tak se zeptám kolik by si ajťák za tohle cca vzal ?

Ono záleží, co si pod tím představuješ a jak to má fungovat na pozadí a také, co máš za hardwarové vybavení.Pokud máš veřejnou IP, nebo nějaké VPS s veřejnou IP, nejlépe nějakej Mikrotik/Openwrt/pfSense/opnSense router, tak je to jen otázka znalosti konfigurace a za to bych si řekl tak 1500,-/30 minut čisté práce. Technologicky bych to postavil na Wireguardu, kdy tě pak prakticky nezajímá, kde je server a kde je klient, jelikož se domluví po VPN, která může běžet kdekoli, kde je veřejná IP adresa. To, jak nyní sdílíš data je pak taky jedno, před wireguard ti proleze kde co, Samba, NFS, iSCSI, Gluster.. Problém je třeba DLNA, ale i to se dá vyřešit například GRE tunelem.

Jsem doma v invalidním důchodu, nic nechci, bavím se tím. Jestli něco budete potřebovat, napište mi na Messenger - Marek Götzinger, Brno. Pomůžu Vám to nastavit, co budete potřebovat.

Je možnost se s tebou domluvit na konzultaci ? Díky.

tak je take dobre si rici, jak velke mnostvi dat si sdilite - tedy neveslo by se to na nejakou cloud sluzbu se synchronizaci (tedy co budete mit ulozeno na pocitaci, ktery nyni sdili, to bude dostupne pres klienta z te sluzby......)

Případně ten obsah toho disku dát na USB disk a ten připojit přímo k routeru (pokud to ten router umí) .

a co by se tím jako vyřešilo ?

Že nebude potřebovat mít stále zapnutý počítač a nebude muset tolik řešit zabezpečení?

Tohle už někoho v minulosti napadlo, a tak vymyslel... Internet.

IPv6.

Internetovy troll s abclinuxu zasahuje. Jak se k te ipv6 asi dostane, kdyz bude nekde v mekaci, kde dostane jen ipv4?Teorie je krasna vec, pak narazis na realitu.

s -> z

IPSec.

Jasně, jasně, teoretiku, to si každý BFU nakliká za minutku, voe!

To samozřejmě může, byť klikání je většinou ta nejméně pohodlná možnost konfigurace čehokoliv.

Kéž by byl z abclinuxu. On působí už hezkých pár let i tady.Linuxový fundamentalista.Musím říct, že když je člověk linuxák, jako já, tak ho tihle lidé vytáčí ještě víc. Na druhou stranu bývalo mým denním chlebem napravovat, co tihle úchylové napáchali. A když už se někdo rozhodne svého pevně věřícího nerda kopnout do zadku, je ochotný pak i normálně zaplatit. V tom je to pozitivní. Ale jakou pověst nám takoví lidé dělají... to aby se člověk za svůj operační systém pomalu styděl

Pro laika může být nejjednodušší použít NAS od Synology a k přístupu do něj rozhraní, co Synology poskytuje - najdi si nějaké video na Youtube, jak to vypadá a funguje. Každopádně se k obsahu disku v NAS dostaneš bez nějakého složitého SW nastavování a odkudkoliv z internetu i bez veřejné IP.

Asi bych taky radeji doporucil NAS. Sam mam synology a jsem spokojen

Co třeba Onedrive? Zdarma 5 GB.

Dobrý den,zkuste se podívat na Synology Diskstation https://www.synology.com/cs-cz/support/nas_selectorS pomocí funkce Quick Connect se můžete připojit odkudkoliv s přístupem na internet k Vašemu NASu z libovolné platformy (Windows, Android, iOS...), dokonce i přes webové rozhraní internetového prohlížeče. Umožňuje automatickou synchronizaci souborů mezi klientem a NASem u vás v síti doma.