» Poradna » Ostatní

Sčítání reálných binárních čísel

Potřebuju se naučit sčítat (a odčítat) reálná čísla ve dvojkové soustavě.

Nezná někdo nějaký zdroj v češtině nebo angličtině, kde by to bylo pěkně vysvětleno?
Děkuji

Odpovědi na otázku

jestli umíš sčítat a odčítat pod sebou, tak je to úplně primitivní, protože je to stejné nezávisle na soustavě...

Příklad: sečíst 10 bin (2 dec) a 11 bin (3 dec) => napíšeš si je pod sebe, a sčítáš odzadu: 1 a 0 je 1, nic nezbývá, na poslední místo napíšeš 1 a posuneš se o pozici dál. 1 a 1 je 0, s přetečením do dalšího bitu, takže na druhou pozici napíšeš 0 a jedničku si schováš. No a jelikož už není co dalšího sčítat, napíšeš onu schovanou jedničku na 3 pozici. Výsledek je 101 bin, což je 5 dec a to odpovídá.

Odčítání je to samé, jen opačně...

To ano, ale reálná čísla jsou těžší. Pak je tam ještě mantisa a exponent. Exponenty je třeba převést na stejný základ... Zhruba vím o co jde, ale nemůžu najít žádný spolehlivý návod

to je stejný, jenom si před sčítáním obě čísla musíš převést tak aby měly stejný exponent. sečteš mantisy a pokud poslední bit přeteče, tak posuneš mantisu o jeden bit a k exponentu přičteš jedničku, jinak exponent ponecháš.

Jenže to jsou čísla s plovoucí řádovou čárkou, binárně se mohou vyjádřit i desetinná čísla s pevnou řádávou čárkou, kde daný počet bitů je celá část, a daný počet bitů je destinná část....

dej si do googlu heslo

IEEE754 prevod
IEEE754 cisla

apodobně je to ho tam spousta

Clovek i pocitac umi scitat jen nektera realna cisla.