» Poradna » Ostatní

Schodišťový vypínač dva kabely

ahoj, prosím o radu potřebuji zapojeni světla na schodišti.. v horni krabičce je priveden kabel jak od svetla,tak i faze s nulou,odtud ale do spodní krabičky vede pouze dvouzilovy.. jaké vypínače použít aby to fungovalo z obou míst. jestli se to dá udělat.. dekuji Radek

Odpovědi na otázku

Ty dvě žíly dolů jsou málo, potřebuješ tři...

bohužel jsou tam jen dva..

V tom případě bych to vyřešil pomocí jednoduchého elektronického obvodu (který by byl v krabici nahoře). Místo vypínačů by nahoře i dole byla tlačítka. Jedno stisknutí - světlo se zapne, druhé stisknutí, světlo se zhasne. Tím pádem by stačily žíly dvě...

dobře, díky.. ale takže prijdu dole zmáčknutí.. rozsvítí se.. dojdu nahoru zmáčknutí, zhasne, bude to fungovat i obráceně? zapojeni schéma nahidou nikde není?

Ano přesně tak, bude to fungovat jako běžný schodišťák. A schéma není nic světoborného - jedno relátko, dvojitý klopný obvod - to zbastlí na koleně kdekdo za pár korun...

Třeba takto - akorát na místo zátěže dáš relátko které bude spínat to světlo a ty tlačítka budou dvě (zapojené paralelně).Pak už zbývá jen pořešit napájení toho obvodu (miniaturní trafo nebo i srážecí rezistor) a je hotovo.

Jo, a ten odkaz....http://danyk.cz/zap-vyp.html

škoda, že nejde koupit hotové tlačítko

Proč by nešlo koupit tlačítko - vypadá úplně stejně jako vypínač...https://www.elima.cz/obchod/se11-u-tlacitko-je...

Dá se koupit spousta věcí...

Dá se koupit tlačítko i hotové relé, např. MR41... Schema zapojení je v katalogovém listu.K MZ-41/UNI se připojují tlačítka bez doutnavek, k MR41/230V je mozno použít tlačítka s doutnavkami, aby se lépe hledaly ve tmě.https://www.elkoep.cz/media/import/Elko/MR-41/C...

Oprava překlepu: ne MZ-41/UNI, ale MR-41/UNI

Stačia i dva, lenže sa to musí zapojiť inak.https://www.mylms.cz/obrazky/elektronika/insta...

ano.. dle návodu.. jsou potřeba tri, ale bohužel dolu vedou jen dva a nejde přivést další

Přiveď ke spodnímu přepínači ještě fázi, pak už to půjde (podle návodu).

neni moc možností.. ale z druhé strany zdi je zasuvka.. jedině provrtat, nebylo by to úplně košer.. ale dala by se tam vzit fáze.. funkční by to bylo.. jen by to bylo pak na zasuvkovem rozvodu..

Ty máš omítky z betonu, že nejde zasekat další kabel? Proto mám rád instalace s dráty v husím krku, když něco chybí, stačí protáhnout další drát.

u kámoše.. na chatě, nedávno natahl perlinku, stuk a ma uz vymalováno.. pak jsems zjistil, že kabel na schodišťak je dvouzilovy.. tak to chci vyřešit bez sekání

No ked nechces tahat dalsi kabel tak hore vypinac na dialkove ovladanie a dole dialkovy ovladac

Jestli to chápu dobře, tak do vzdálenějšího místa, odkud to bude třeba taky ovládat, vedou jen 2 dráty. Použil bych "schodišťový spínač", ty 2 dráty se pak akorát hodí na tlačítko (lze ho koupit i ve tvaru klasického vypínače). užitná dodatečná funkce je taková, že se to bude moct ne pouze zap/vyp. stiskem tlačítka/tlačítek, ale po určité nastavitelné době se světlo i samo vypne.

Pokud potřebuješ světlo ovládat ze dvou míst, pak dva vodiče bohatě stačí. Místo vypínačů musíš použít přepínače č. 6, příkladů zapojení najdeš na internetu spoustu.

ano, ale jak jsem psal.. k jednomu vypínači vedou jen dva vodiče a od druheho teprve ke světlu tudíž pri špatné kombinaci spodního bude vrchnim spínačem pri obou polohách pořád sepnuto

Při špatné kombinaci může dojít i něčemu horšímu, třeba příjezdu hasičů. Od solidního elektrikáře se ale špatné zapojení čekat nedá. A na ovládání světla ze dvou a více míst, se nepoužívají jednoduché vypínače, ale přepínače s řazením 6 nebo 7.

Hledej paměťové rele do krabice (jestli existuje). Na DIN lištu jsou běžně.

Relé impulsní LQ203230 1Z 10A 230VAChttps://www.elektrohadrava.cz/index.php

a nejsou tam ty vypinace nahodou 3 ? Pak by to byly 2 schodistaky a mezi nima jeden krizak - ktery ma opravdu jen dva draty...

nee.. jsou jen dva opravdu.. ten blbec kterej tam natahnul ten dvouzilovej kabel.. jsem byl já.. kamarád má uz vymalovano.. jak jsem spěchal spletl jsem kabely a nenariznul jsem je. jen vytahnul.. takže ted se potají pokouším zachranit situaci.. a hledam řešení jak z toho ven..

jo tak to jo a kecám.. křížový vypínač má 4 dráty a ne 2.

Tak to nezávidím, a znám to taky, to je pak peklo "tajně" řešit svůj průser Nešlo by tam nějak nabastlit to relátko? Pak by tam byly jen tlačítka.

zkusim to ještě vymyslet.. chtel klasiku schodišťak.. a material je uz koupeny a zaplacený... je to jen chata... nejsem úplně elektrikář.. jen meloucharim.. nejsou lidi.. tohle se mi stalo poprvé.. uz jsem udělal pár baráku komplet a vse v cajku i po revizi.. a byly to i složitější věci... ještě si pohravam s tou myšlenkou, že z druhe strany zdi je zasuvka.. provrtat a vzít si fázi.. by to makalo pak normálně jen bych mu musel vysvetlit, že svetlo na schodišti bude na zasuvk. jističi.. a to se mi moc nelíbí

To by nemělo být ze zásuvkového rozvodu, při revizi by mohl být problém.

revize nebude.. pripojen už je.. je to zahrádkářska kolonie tam to neřeší.. spousta chatek je tam připojeno tak, nějak jaksi. kontrolujou jen hodiny... no ještě zvážím.. příští týden se chce zabydlet

Tak...nebylo by to "košer", ale pokud by nešla ta tlačítka s impulzním relé, tak asi jiné řešené nebude. Předpokládám že přetáhnout kabel je nereálné.

pretahnout kabel uz nejde.. dokonce mi někdo jinde poradil.. půjčit si z te zasuvky jen nulu.. a přepínat nulak, tak by to zustalo na jističi světel.. neboz původní přívod je na hornim konc, ale to je hodně drsnej nápad.. pri výměně žárovky.. nic moc

No to je ještě horší řešení, ještě méně "koše", vypínat (přepínat) nulák. Nulák se sice může rozpojovat, jistit, ale pokud něco odpojuju (vypínačem, stykačem...), tak se MUSÍ rozpojovat fáze a nulák se MŮŽE rozpojovat navíc.

souhlas.. ale i tak mi to někdo předhodil

Lidi někdy dokáží divy, a i radit roztodivné věci. Někdy se pak člověk po takových kutilech nestačí divit. Ale ty podle toho co píšeš, tak víš která bije, taková chyba se holt někdy stane, i největší odborníkovi se může stát že nemá "svůj den". Sice to taky není vůbec Ok, ale asi to teda dát na ten zásuvkový okruh, pokud fakt není žádné jiné možné řešení. Co už naděláš

ok a diky všem.. mam na to tyden.. poperu se s tím.., ať uz tady nikoho nezdrzuju. hlavně aby to měl bezpečný.. do zozvadece to dopafne.. a tajemství si schovam..ponaučení pro příště

Je to sice blbé když se člověku něco takového stane, ale možná by ses divil co se "dokáže přihodit" i lidem co to dělají skoro denně, i větší průsery, nejsi v tom sám, holt jsi neměl svůj den no , to samozřejmě neznamená že si člověk nemusí stále dávat pozor.

Řešení je jednoduché - paměťové relé MR-41/230 nebo nějaký ekvivalent od jiného výrobce. Tlačítko v přízemí, tlačítko v patře, zapojeny paralelně, může jich být i více. Stisk libovolného tlačítka rozsvítí, další stisk libovolného tlačítka zhasne, po výpadku elektřiny se obnoví stav před výpadkem (rozsvíceno/zhasnuto).https://www.elkoep.cz/media/import/Elko/MR-41/C...

To by bylo ideální, tohle nebo prostě impulzní relé, to se na to používá. Ale kdo ví jak to má s tím kamarádem po finanční i kamarádské stránce, já bych teda osobně to relé koupil sám asi.

Dva názvy pro totéž.

Jelikož to má jen v krabičkách, tak by pro něj bylo lepší impulzní relé do krabičky. Ale jelikož je to "jen chata", revizák to neuvidí, nedělá to elektrikář a o prachy jde až na prvním místě, jistě to skončí nějakou prasárnou typu fáze/nulá kdo ví odkud, protože impulzní relé je hrozně drahá věc:http://eshop.elkoep.cz/smr-k-230v--detail-137100... http://www.elektrotechnika-shop.cz/mfpm-04-rele-impulsni-230...

ale nee.. ted nejde o prachy.. . chci jen napravit co jsem zvoral, tak jsem tu probral možnosti.. a zvolim tu nejspolehlivější možnost.. nepotřebuji, aby se do mě nekdo navážel... chybu přiznám, a můžu tedy s klidem uzavřít tuhle diskuzi a poděkovat všem, co se snažili mi poradit, neb od toho tu to je

Hlavně se nepřipojuj na ten zásuvkový obvod. Zdá se to nejjednodušší, ale až to někoho zabije, tak se o to tvé řešení někdo nejspíš zajímat bude. Propojení dvou jističových obvodů navzájem, byť přes žárovku, rozhodně není normám odpovídající a bezpečné. MAJITEL SI VYPNE ZÁSUVKOVÝ OBVOD, BUDE SPRAVOVAT ZÁSUVKU, NĚKDO KLEPNE NA CHODBĚ DO VYPÍNAČE A EJHLE, ZÁSUVKA JE POD PROUDEM.

Mne by docela zajímalo co všichni ti melouchaři skrz elektriku dělají v civilu. Jestli je to elektrikář který si bere práci domů, a nebo je to nějaký prodavač ovoce/uzenina.Tak asi takto Z projevu inženýra Maliny, zástupce Elektrických podniků:vážení občané, vzácní hosté, s elektřinou je to prosté:od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty,odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva,při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu,kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane,kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.Do každé rodiny elektrické hodiny

nu... co na to říct.. asi nic

Jen tak mezi námi, vyhlášku č. 50/1978 máš platnou a znáš aktuální normy nebo jedeš podle toho, co jsi kdysi kdesi odkoukal a revize dělá idiot, co podepíše všechno? Já jen že mě úroveň dotazu u člověka, co "udělal pár baráku komplet a vse v cajku i po revizi.. a byly to i složitější věci" dost udivuje. Asi jako kdyby se automechanik ptal, zda se do nádrže lije olej nebo voda do ostřikovačů.

tak zrovna schodišťák je dost základní věc, ale rád bych viděl co (a jestli vůbec) tam provádí s chráničema..

chránič má jeden na koupelnu. s děkuji za připomínku.. a uzavírám diskuzi.. neboť se to trochu zvrhlo

Pokud je to nová instalace, tak to máš blbě. Chránič musí být na VŠECHNY* zásuvky VČETNĚ světelných okruhů. *) krom speciálních pro konkrétní účely (mrazák, lednice, kotel, atd.)

Hlavně při takovém zapojení může dojít k úrazu. Vypne si zásuvkový jistič, bude třeba opravovat zásuvku, někdo přecvakne vypínač na chodbě a vlítne mu tam fáze (sice přes žárovku, ale i tak to stačí).