» Poradna » Ostatní

Schema - frekvencni generator

http://img329.imageshack.us/img329/4063/schematic02qc... tomto schematu jsou dva kondenzatory C1 a C2 v cervenem ramecku, akorat mi neni jasna jejich hodnota a typ zda keramicky nebo svitkovy. Jedna se o schema dvoufrekvencniho generatoru. Ve schematu jsou 2 kondenzatory C1 a C2 (v cervenem ramecku). Dle schematu by to melo byt C1 - 105nF/25V a C2 - 473nF/25V, coz je asi nejaka blbost, protoze hodnoty se mi nejak nezdaji. Kdyby to bylo 100 nebo 104nF a nebo 470nF, tak bych to chapal. Navic jsem zatim nevidel svitkace nebo keramiku na 25V, vetsinou vse od 50V vyse. Taky by me zajimal rozsah pracovního napeti od-do u obvodu LM555 pouziteho ve schematu (nemam katalog)   A nedalo by se nejakym zpusobem schema doplnit o signalizaci pro hlidani napeti baterie pomoci LED?

Odpovědi na otázku

Nevím kde jsi zjistil, že ty kondenzátory mají tu hodnotu, jak uvádíš. Podle značení jsou 105pF/25V a 473pF/25V a to nejspíše keramické. Takové hodnoty, ale nekoupíš a musíš je na nějakém měřiči kapacit vybrat a nebo složit z několika kondenzátorů. Jaké kmitočty má ten generátor produkovat?

Diky za odpoved, ta hodnota me napadla, protoze jsem si nebyl jistej zda se jedna o nF nebo pF. Dle schematu ma produkovat frekvenci 2,5kHz a 29,5kHz s obdelnikovym prubehem. Merak pro mereni kapacity mam, akorat bude problem nejak vykombinovat tuto hodnotu Myslis, ze by slo nahradit prepinac S2 pro prepinani frekvenci potenciometrem v patricnem rozsahu a ziskat tak i jine frekvence nebo by se tim to cele rozhodilo a je to ladeno pouze pro tyto 2 frekvence?

to bude asi oznacene EIA kodom tie kondiky, takze 105 znamena 1uF a 473 znamena 47nFk tomu LM555 http://www.national.com/pf/LM/LM555.htmlrozsah prac teplot 0-70stupnov

este tabulka na EIA kod je tu http://www.wescomponents.com/capacitor/treba citat od nadpisu "How to read a Ceramic capacitor with Numeric coding"

Taky bych to tak viděl..navíc 555 není zrovna VF obvod takže ty pikofarady mi tam nesedí A tazateli: když je na kondenzátoru napsaný na 25voltů tak můžeš klidně použít i na větší napětí

Diky za odkazy, nicmene se mi to zacina ponekud komplikovat, protoze obvodu LM555 je nekolik typu a taky nejak nechapu jak jsi z toho odvodil, ze 105 je 1uF a 473nF je 47nF, navic o takove prevodni tabulce slysim prvne

to znacenie sa pouziva uplne bezne, schvalne som ti to este oskenoval z katalogu gme (http://img126.imageshack.us/img126/6797/eiadw2.png). je to uplne jednoduche, prve dve cislice udavaju hodnotu v pF a tretia cislica nasobitel ktorym treba povodnu hodnotu vynasobit takze 105 znamena 10pf*10^5 = 10 * 100 000 = 1 000 000 pF = 1uF, obdobne 47pF*10^3 = 47 * 1000 = 47 000 pF = 47nF

Uz je mi to jasne

jinak že nemáš katalog nevadí stačí jít na google.com a zadat: LM555 datasheet a najdeš co potřebuješ. Je to 18v. Signalizace napětí jde udělat nejjednodušeji pomocí zenerky a tranzistoru a dvou odporů.

Nekoukal jsem na to schema, ale podle tech hodnot soudim, ze to je navrh z nejakeho programu, program spocital hodnoty a uz je jedno jestli se vubec vyrabeji, navic presnost soucastek je vetsinou 20% (menesi presnost se obtizne shani a spis se musi vybirat), pokud by to mela byt realna konstrukce z praxe, predpokladal bych ze tam budou soucastky standardnich hodnot (100n a 470n) a v pripade nutne presnosti by tam mel byt nejaky kalibracni clen (pokud je to RC obvod tak nejakej trimr). Buhvi jak to vubec bude behat i kdyz 555 je tak jednoduchej svab, ze by nemel byt problem.

Ale pokud je tam napsano 105 a 473 (nikoliv tedy 105n a 473n), tak to pak znamena 10 a 47 je zakladni hodnota v pikofaradech a treti cislo udava exponent (nebo jak se to mneuje - proste pocet nul) coz je 100 a 470nf - a to jsou bezne hodnoty.

blbe ... 47n a 1u

Tak uz jsem to vyguglil a podle podobneho schematu jsou to hodnoty: C1 - 0,01uF = 10nFC2 - 0,0047uF - 4,7nFCo je lepsi pro tento typ zapojeni, keramika nebo svitek?Akorat je tam pouzita verze LM555 typu CMOS a pin č.1 je pripojen na zem, coz u tohoto schematu neni. Dle me by to ale nemelo vadit, kdybych pouzil taky verzi CMOS a pin č.1 neuzemnil.