» Poradna » TV, audio a video

SBS vs aptX

Ahoj, poprosil bych o názor. Je slyšitený rozdíl v kvalitě přehrávání při použití základního (a údajně nejhoršího) bluetooth kodeku SBS oproti aptX? Reproduktor Marshall Stanmore II (má umět aptX) přehrávám z mobilu Redmi Note 10s, který dle všeho aptX neumí. Zatím Spotify (tam by SBS asi nevadil), uvažuji ale nad Tidalem. Děkuji za Váš čas a případné reakce. Hezký den.

Odpovědi na otázku

Tady si o tom něco přečti https://is.gd/AZcXws, je to sice starší článek, ale v podstatě stále platí.

Ak chceš aptX, tak hľadaj mobily s procesorom Qualcomm.

CPU od Qualcomm je tedy záruka toho, že telefon bude umět alespoň aptX? Měl jsem před tím Xiaomi Mi8 Lite a ten se Sound Blaster Roar 2 uměl hrát s aptX. Na stránkách aptX se o něm ale třeba nezmiňují...

Tak ten mobil má Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 a podporuje aj aptX HD, takže s tým Roar 2 v pohode, aj keď na stránkach aptX v zozname nie je (dokonca celá firma Creative tam nie je, mal som slúchadlá od nich, ktoré mali aptX). Netuším, či to nesúvisí s tým, že si nezaplatili certifikáciu.

Xiaomi dlouhou dobu aptx na svých telefonech nepodporovalo. Daň za levné šmej.dské telefony.

Zabudol som dodať, že dnes prakticky je to záruka, lebo aptX je ich licencovaná technológia (preto to nemá akékoľvek zariadenie). Ale je pravda, že v prvých ich procesoroch aptX ešte nebolo, ale to už asi na to nenatrafíte.

Máš tam nesmysl, u patřičného kodeku nestačí, aby ho podporoval telefon/procesor telefonu, musí ho podporovat i sluchátka.

Vidím, že odpovedáte na niečo, čo som vôbec nepísal. Ináč v ďalšom poste som odkazoval na oficiálne stránky aptX, kde je zoznam certifikovaných zariadení s týmto kodekom.A predpokladám, že každému je jasné, že aby ho použil, nestačí mať podporu len v mobile, ale aj v tých sluchátkách, či repráku.

A ešte pridám doporučenie. Choď na stránky https://www.aptx.com/ a tam sa dozvieš viacej. Napríklad, že aptX má aj modifikácie (HD, LL, ...). A hlavne je tam databáza certifikovaných zariadení rozdelených do kategórií (napríklad slúchadlá). Ja som mal v minulosti tri krát po sebe mobil LG, práve preto, že používal Qualcomm a k poslednému LG G8s som dokúpil Pioneer SE-MS9BN, pretože oba produkty používajú aptX HD a slúchadlá majú aj Noise Cancelling. Pred tým som používal Pioneer SE-MJ771BT.

Děkuji, podívám se. S tím Qualcomm CPU jset to četl, škoda no. Telefon mám 4 měsíce a jinak mi vyhovuje.

Niečo ku kodekom ešte a tiež zariadenia https://bluetoothcheck.com/ a ďalší web trošku zoširoka testy, ale sú tam aj slúchadlá a dá sa tam napríklad v tabuľke pridať parameter napríklad latencia konkrétneho kodeku a utriediť podľa toho slúchadlá, takže skvel na hľadanie https://www.rtings.com/.

"Je slyšitený rozdíl v kvalitě"to musíš říct sám, tvé uši, ani vnímání kvality nikdo nemáme.

To je taky fakt, ale momentálně nemám s čím porovnat. Nový telefon jen na test proto nebudu kupovat....

Mladí ľudia vo všeobecnosti lepšie vnímajú vysoké frekvencie. Samozrejme, nie je to záruka kvalitného zvuku, ale SBS práve dosť orezáva tie vyššie frekvencie. Takže reálne by s kvalitnými slúchadlami, správnym mobilom a dobrou zdrojovou nahrávkou mal rozdiel počuť.

Je to brutální rozdíl, nebo aspoň mě to příjde, jako brutální rozdíl. Mám Mi 10T a Marshall Minor 3 sluchátka, které s telefonem hrají úplně parádně, zatímco s notebookem, kde APTx není, to prostě není vono.

A co máš za notebook? Windows běžně aptx umí, jediné co to stále neumí, jsou macy.

Gigabyte G5 KC a opravdu APTx neumí.

No ono ako vám to môže lepšie hrať, keď mobil podporuje aptX HD, aptX Adaptive, ale na tých slúchadlách som nikde nenašiel napísané, že by mali podporu aptX. Mimochodom, Windows 10 má priamo v sebe zabudovanú základnú podporu aptX (netreba nič inštalovať), nie ale HD, LL.

Asi stačí hledat no... první odkaz na googlu. https://support.marshallheadphones.com/hc/en-us/articles/4407489...

Tak sa ospravedlňujem. Až niekde na zahraničnej recenzii a v diskusii naAmazone som sa dopátral, že skutočne majú aptX (a základný SBC). To ale nič nemení na tom, že s telefónom sa vám spoja len klasickým SBC, lebo ten podporuje iba aptX HD a Adaptive (a to iba znamená prispôsobenie šírky pásma - bitrate, podľa kvality signálu). Takže musím vás sklamať, pokiaľ nemajú podporu rovnakých kodekov, tak by to nemalo ísť.Máte v mobile k tým Marshalom nejakú aplikáciu, kde vidíte, aký kodek používa? Pretože ja napríklad k Pioneer mám a viem tam prepínať kodeky podľa potreby a aj zapínať/vypínať ANC, či dokonca pridať hluk z vonku do slúchadiel (ideálne, ak chodíte po ulici, aby ste zaregistrovali auto, či zvonček z bicykla).

Mám Xiaomi a možná to umí každý android a ten mi ukáže přímo pro ty sluchátka vyskočí v notifikacích jak airpody, a tam to právě ukazuje, co to používá. Napíše to, že to jede přes APTx, ale konkrétně nevím jestli HD nebo adaptive.

Ještě teď koukám, že v nastavení připojení - bluetooth mám u těch sluchátek napsáno APTx

Potom tie špecifikácie nie sú úplné. Na oficiálnych stránkach výrobca k tomu sám nič neuvádza. Takto si zákazník kupuje mačku vo vreci. A ani stránky aptX či bluetothdevices tie slúchadlá nemajú uvedené v databáze.Mimochodom, okrem toho, že vidíte aký kodek používajú, viete to aj zmeniť v mobile? Videl som dokonca na niektorých slúchadlách ovládanie, kde stlačením tlačítka sa kodek prepínal.

Když na krabičce cvaknu a pak držím asi 5 sekund, tak se to přepne na SBS a pak jde kvalita zvuku dolů. Jinak co se týče latence, je větší, ale tak jsou to sluchátka na hudbu, tam je to vesměs jedno. U telefonátu to taky nepoznám, latenci jsem poznal jen jednou při hraní, kdy jsem neměl jiné sluchátka u sebe a tam ta latence je cítit hodně.

Tak som si komplet prečítal špecifikáciu a tie slúchadlá majú brutálnu latenciu. 1/3 sekundy je fakt veľa.

Vidím to v telefonu za názvem připojeného zařízení. Jen SBC....

Tak u vás je to jasné, že to nepôjde, to som písal.

A od kdy?

Mám obavu, že už samotný BT reproduktor vám nějak zásadně neumožní poznat rozdíl mezi SBC a AptX.

Tohle je subjektivni.Pust si nejakou skladbu ve 128bit mp3, pak tu samou v nejakym FLACu a pokud poznas rozdil tak tad tim muzes uvazovat. Samozrejme testuj na stejnem HW.Bohuzel cele tohle snazeni znacne devalvuje pouziti BT repraku kde budes rad ze poznas stereo od mono.Zaverem. Pokud jsi netopyr nebo audiofil a mas na to aparaturu a nebo velmi slusna sluchatka tak ANO poznas rozdil.V opacnem pripade NE, nepoznas.

128 mp3 a FLAC většinou rozeznám. Sluchátka nepoužívám. Asi to tedy nebudu řešit, nečekám od BT repro nějaký Hi-Fi zvuk. Jen jsem si chtěl zjistit, zdali by ten aptX měl smysl. Pokud ne, v pořádku. Děkuji všem za Váš čas a ochotu poradit.