» Poradna » TV, audio a video

Satelit

Dobrý večer mám dotaz ohledně satelitního připojení k TV. Kupoval jsem novou televizi samsung (https://www.alza.cz/43-samsung-ue43bu8502-d70... ). U staré televize jsme připojovali satelitní připojení přes 2 kabely avšak u této nové je konektor jen jeden ale na stránkách tvrdí že satelitní připojení je možné. Jak to tedy je?

Odpovědi na otázku

Přes jaké dva kabely? (jakého typu)

Taky by stálo za to se svěřit, jaký typ receiveru je k dispozici?

Vždyť to píše, nová TV Samsung.

Receiver k SAT.

A k čemu by potřeboval receiver? Každá novější TV to zvládne sama.

Mám z talíře SAT signál do receiveru a odtud HDMI do TV. Nesvěřil se, jak to má tazatel.

To máš nějakou vykopávku TV, která nemá satelitní tuner Tazatel evidentně má novou TV, která ho nepotřebuje. Ostatně to mají dnes snad všechny TV, i co jsem kupoval pro starší příbuzenstvo co nejlevnější 80cm jakousi noname, tak to už taky má.

Mno, mám důvod mít SAT receiver i k nové TV.

To máš blbý

Ale sat TV musejí mit jeste ca modul do které dá kartu

Ano ten je tam k dispozici, ale to bych si musel přikupovat další karty které nejsou nejlevnější

Rád bych poslal obrázky ale nejde to. Na staré jsou ty dva (je tam napsáno Satellite a Air/Cable a na nové televizi je jen ANT

Možná i něco vyčtete z linků co jsem poslal ale nevím... Existuje nějaký konvertor nebo adaptér aby se to dalo zapojit

Aha, tak to ale není obojí pro připojení satelitu, ale jeden je pro připojení kabelové televize nebo běžné TV antenty na domě a to druhé pro připojení satelitu. Na samotný satelit stačil ten jeden kabel. A ten stačí pořád, pokud se přijímá vše pouze ze satelitu, tak nic jiného potřeba není.

Kabely od DVB-T2 a od SAT musíš sloučit ... https://www.emos.cz/slucovac-satelitniho-a-an...

Můžeš je sloučit už někde na střeše/stožáru a dolů vést jen 1 kabel.

Kdoví, jestli mají jiný signál, než z toho satelitu

A k tomu redukci konektoru F na IEC do anténího vstupu televizoru, na př.:https://www.thelektro.cz/products/redukce-f-zdirka... a ještě propojovací kablík s F konektory na obou stranách (propojení z výstupu slučovače do výše uvedené redukce).

Takže chápu správně že jsem v pytli když je na televizi jen ten jeden konektor a do toho ten druhý kabel nejde

Čteš příspěvky?

Resp. chceš tam jak DVB, tak SAT nebo jen 1 kabel ??? Pokud jen 1, dej na něj ten správný konektor ...

Stačí mi jen ten satelitní ale ten konektor nepasuje do televize takže musím mít nějaký adaptér

Dej tam ten "správný" ... nebo kup nový kabel s vhodnými "konci".

Taky můžeš použít redukci, což je asi nejjednodušší.

1) když odpovídáš na to, co ti tady někdo napíše, tak použij malé tlačítko "odpovědět" přímo pod tím příspěvkem, ne to velké dole "odpovědět na otázku", protože tím odpovídáš sám sobě na úvodní dotaz a nikdo pak neví, na to reaguješ.2) nesdělil jsi, odkud vedl ten druhý kabel? Pro satelit stačí a vždycky stačil jen ten jeden.

Ano čtu takže je můžu sloučit, na střeše těžko protože je to panelák

Čteč, ale odpovídáš jak tatar sám sobě...

Omlouvám se, už jsem z toho naštvaný, tak dělám chyby

OK, ten druhý kabel byl od čeho?

Anténa a ten druhý je satelit který je u nás na balkoně. V tom případě jsem se teď od vás dozvěděl že ten jeden kabel je uplně zbytečný a potřebuji pouze ten jeden ale ten nepasuje.

1. ten TV ma v sebe DVB-S2 modul. pripojenie by malo byt z taniera a transpoderu do neho 2. alebo ide tanier do satboxu?vzadu by mal byt vstup oznaceny ANT.moze byt klasicky ako pri starych tv alebo sroubovaci.tam ide satelit a / alebo kabel zo spol. anteny. ako uz ktosi pisal pre obe staci kupit zlucovac signalu

To už tady všechno zaznělo, není třeba opakovat. Bohužel tazatel už asi samým nadšením zmizel, takže už nevidí, že když jsem si našel fotky panelu s konektory toho typu TV, tak tam jsou normálně 2 konektory, takže pro satelit je samostatně.

Takže chceš oba ??? Sloučit ... V zásadě bys také mohl předělat tu 2 nebo 3 zásuvku, a vyvést rovnou sloučený signál, protože většinou to je stejně vedené po 1 kabelu.

Stačí mi jen ten satelitní. Ze zásuvky mi vedou 2. A ten co je satelitní tak předpokládám že má ten konektor který nepasuje do televize. Z toho jsem od vás pochopil že bych to měl sloučit

Pokud stačí jen SAT, tak použij redukci na konektor nebo konektor vyměň.

Děkuji, to jsem potřeboval slyšet. Můžete mi nějaký doporučit, vůbec se v tom nevyznám

Nejjednodušší bude vyfotit konektor v TV, vyfotit konektor na kabelu od satelitu a s fotkami zajít do prodejny elektro. Pokud nebudeš mít smůlu na úplné tupany, tak ti poradí. Ale můžeš ty fotky samozřejmě dát i sem, nahrej je na web ctrlv.cz a sem potom dej odkaz.

První fotka jsou konektory na staré TV https://ctrlv.cz/mauV Druhá fotka jsou dva kabely anténa a satelit (vlevo antena, vpravo satelit) https://ctrlv.cz/7SjOTřetí fotka je konektor na nové TV do které pasuje jen kabel z druhé fotky - anténa

Třetí fotka chybí Ale předpokládám, že pokud ta TV má jen jeden, tak bude mít klasický konektor IEC a potřebuješ redukci: https://www.alza.cz/f-iec-prechod-ff-18-5ks-d...

Tu jsem neposlal, to se omlouvám. Ale vypadá to že jste to přesně trefil že tohle by ten problém přesně vyřešilo. Moc vám děkuji, snad se to tím vyřeší. Děkuji za váš čas

No já teda nevím, ale co jsem na internetu našel fotky té tv a jejího panelu s konektory, tak tam vidím normálně konektor IEC pro klasickou anténu a F pro satelit, stejně jako to má většina ostatních TV. Můžeš to taky vyfotit?

Pokud jsi uvedl správně typ TV, tak tady na fotkách vidím normálně 2 konektory, stejně jako jsi měl na staré TV: https://www.laptopszalon.hu/all/samsung-ue43bu8502-43... Klikej na šipku u fotek, ať se proklikáš na fotku panelu s konektory. A ideálně fyfoť ten panel u tvé TV

V realitě je tam jen jeden konektor. Fotka z webu co posíláte se neshoduje s realitou.

https://ctrlv.cz/SeEY tady máte důkaz

Ta fotka je HODNĚ mizerná. Možná tam redukce je a stačí ji odšroubovat ...

V tom případě bych řekl téměř s jistotou, že jsi v původním dotazu dal špatný odkaz a není to ten typ TV, co máš ty. A taky bych se skoro vsadil, že ten konektor je čistě pro pozemní příjem a ta TV ze satelitu přijímat neumí.

Link jsem poslal na 100% správně

Pokud šroubovací F konektor není tam, kde by měl podle obrázků být, je tvůj televizor asi jiný model (a nemá DVB-S2 tuner). Asi nebude od věci, vyjasnit si jaké označení modelu máš na faktuře/dodacím listu a co je přímo na přístroji. Pokud jsi objednal, nebo v obchodě žádal jiný model než máš, požaduj výměnu.Jestli máš co sis objednal nebo vybral, budeš muset za prodejcem s prosíkem, aby ti televizor vyměnil, když doplatíš rozdíl v ceně.

Tak ještě vyfoť výrobní štítek s uvedeným modelem TV. Protože ty tam ten konektor nemáš a tím pádem bych skoro s jistotou řekl, že ta TV nemá satelitní tuner. Přitom dle popisu ho to má. A když se podíváš na fotky toho stejného modelu z maďarského shopu, tak tam má oba konektory: https://www.laptopszalon.hu/all/samsung-ue43bu8502-43...

Nebo je možné že na maďarském e-shopu mají špatné fotky? Třeba, že si je vzali z nějakého podobného modelu. Štítek samozřejmě vyfotit můžu

https://ctrlv.cz/hNmV štítek na nové TV

Tak možné to je, bohužel jinde jsem to nenašel a na Alze fotka není. Když se podívám do uživatelského manuálu, tak tam píšou, že pokud je tam ten konektor, co tam máš ty, tak je to jen pro pozemní anténu a pokud je tam ten šroubovací, tak je sdružený pro pozemní anténu i satelit. Tak nevím, budeš muset zkusit koupit tu redukci a pak uvidíš, jestli půjde satelit naladit, pokud tam tedy bude vůbec možnost ladit DVB-S(2)

Zkusím to tak, mám objednanou tu redukci, tak za těch pár korun to zkusím a pak uvidím ale taky jsem z toho už trochu skeptickej po tom co čtu...

Zase na druhou stranu, satelitní příjem mají dnes běžně ty úplně nejlacinější noname TV. Kupoval jsem v posledním půl roku postupně dvě do rodiny, 80cm, obě za 4000 v nějaké akci, každá jiná značka (ani si nevzpomenu jaká, ale takové spíš pochybnější) a obě už mají i přípojku na satelit. Tak se mi moc nezdá, že by úplně levná značková TV tohle neměla.

To je taky pravda, taky mi to přijde divné. Co jsem ale ještě našel tak na krabici nové TV je číslo BU8500 ( https://ctrlv.cz/wykC ) a na štítku který je na ní přilepený je napsáno BU8502( https://ctrlv.cz/qcuy ) stejně jako na štítku který je přímo na televizi tak nevím jestli je to nejaká chyba nebo co to má znamenat. Na nějakém zahraničním obchodu jsem našel ten model BU8500 a tam je na fotce uveden jen ten jeden konektor jako to mám já na své nové TV. Tak nevím jestli je jen zaměněná krabice nebo nevím.

To je v pořádku, modelová řada TV je BU8500, přičemž BU8502 je přesnější označení konkrétního typu. Víc asi nevymyslíme, tak až seženeš redukci, zkus a dej vědět.

Říkal jsem si že to bude něco takového ale i tak jsem to radši napsal kdyby to něco znamenalo. Děkuji

Nevím kam jsi koukal, ale konektory uvedeného televizoru vypadají takto:https://ctrlv.cz/vgHk

Koukal jsem na obrázky v odkazu, který je v tom příspěvku, na který odpovídáš Tam mají konektory dva.

Asi jsi koukal na variantu TV pro maďarský trh a ne pro prodej v česku. U nás se opravdu prodává verze s jedním anténním konektorem.

Jj, našel jsem to na maďarském eshopu a vzhledem k blízkosti maďarska bych nepředpokládal, že zrovna mezi maďarskou a českou verzí budou HW rozdíly. Ale zjevně jsou, tak snad ta česká má satelitní tuner

A nemáš tam náhodou málo konců?https://www.google.cz/imgres

TV má 3x HDMI vstup (digitální video+audio), jaké výstupy má SAT příjmač? TV má i DVB-S2 tuner, takže by mohla brát signál přímo ze satelitu. Díval ses do návodu k televizi? tam by mělo být zapojení popsáno.

Ano koukal jsem se, v návodu je velké ho...

Ne, to zaručeně není. Na 100% je tam popsáno, jak se to zapojuje. Každopádně je potřeba vyfotit konektor na TV a konektor na kabelu, aby se dalo vymyslet, jak to zapojit.

Ne, fakt je tam kulový. Taky jsem se díval. Manuál dlouze vysvětluje jak se připojit k WI-FI ale o připojení antén tam nic není. Měl by tam být konektor na TV/CAB a F na SAT. https://ctrlv.cz/xKhuJenže kdo ví co ALZA nakoupila a co to opravdu je za TV. Kolega kdysi koupil na ALZE Samsung TV a podpora ji podle názvu vůbec neznala.

Požaduj po dodavateli návod kde je víc než velké ho.... Jaký máš SAT příjmač? (značka, typ). Jestli má HDMI výstup tak ho s TV propoj HDMI kabelem a máš vystaráno.

Nedokážu říct co je to za satelit, nezařizoval jsem to tu takže takhle to tu bylo, takže značku nebo nějaký model vám asi neřeknu, byl jsem se kouknout na ten talíř ale nic jsem na něm neviděl, jen že z něho vedou 2 kabely do zdi.

Parabola je pasivní odražeč, před ní je LNB konvertor, který se propojuje koaxiálním kabelem s příjmačem (používají se tzv. F konektory, pro víc LNB se používá DiseqC přepínač).Jako satelitní příjmač buď slouží samostatný přístroj který připojíš k TV, nebo přímo televize se satelitním tunerem (a slotem pro dekódovací kartu). Jestli netušíš co to tady blábolím, objednej si odborný servis, technik to určitě zapojí, ale nebude to zadarmo.

Ta jeho TV má přímo satelitní tuner, takže by měla mít i konektor. Moc se mi nezdá, že by to bylo sloučené do klasického anténního IEC konektoru.

Tak nakonec jsem zkusil jen tu redukci co jste mi to doporučili a bohužel to nezafungovalo, takže ještě zkusím objednat ten slučovač který jste m itu posílali.

Pokial Ti Pokial si cez tu redukciu schopny pripojit k TV koax kabel od satelitu a redukcia nepomohla, tak Ti urcite nepomoze ani zlucovac. Ma ta TV vobec DVB-S2 tuner? Co Ti ukaze v menu ohladom ladenia programov?

Ještě mě napadá jeden zásadní problém. Ten satelitní konvertor (to co je přímo v parabole) potřebuje, aby mu satelitní přijímač nebo TV poslal napájení, jinak vůbec nemůže přijímat satelity. A je otázka, jestli ta TV, když nemá samostatný konektor pro satelit, vůbec umí do kabelu pustit potřebné napájení.

A je taky potřeba trochu popsat, co to znamená "nezafungovalo to"? Možnost ladění ze satelitu jsi v TV našel, ale jen ti to nic nenaladilo?

Možnost ladění satelitu mi to vůbec po zapojení nenabídlo, jen kebel/anténa. Volba setelitní připojení mi to vůbec nenabídlo.

V tom případě ta TV vůbec neumí přijímat satelit. Ostatně jak jsem předpokládal, tomu napovídá i absence konektoru pro připojení satelitu. Možnost ladit satelit by tam musela být bez ohledu na to, jestli tam máš satelit připojený nebo ne, ta se nikam neztratí, když ho nepřipojíš. Takže slučovač to nevyřeší, vyřeší to jedině dokoupení satelitního přijímače nebo výměna TV.

V základním nastavení satelitní možnost byla ale teď když jsem chtěl přidat nové zařízení/připojení v TV tak to tuto možnost nenabízelo protože to asi takto nezafungovalo.

Pokud TV umí přijímat ze satelitu, tak to tam je pořád, nemá na to žádný vliv, jestli satelit je nebo není připojený a funkční. Ta možnost ladění ze sat tam musí být pořád. To určitě ale nebude v menu "přidat nové zařízení/připojení". Musíš to hledat v menu ladění, tam se bude dát vybrat, jestli chceš ladit ze satelitu, z antény nebo kabelové televize. Nicméně to stejně fungovat nebude, protože není vyřešené to napájení konvertoru.

A přímo od alzy uvádějí že ten satelitní signál by to přijímat mělo. https://www.alza.cz/43-samsung-ue43bu8502-d70...

Ano, v tom případě hledej to ladění, i když to stejně bez napájení kovnertoru fungovat nebude. Možná ta TV umí poslat i napájení. Každopádně se obávám, že už jsme vyčerpali všechno, co se dalo řešit takto na dálku a bude potřeba si pozvat někoho domů, aby se podíval pořádně naživo, co je k tomu potřeba.

I tak vám děkuju

Není za co, snaha byla. Asi bych ještě zkusil obtěžovat podporu Samsung, jak píše kolega níže. Třeba dodají nějaké informace.

O to jsem se taky snažil, 5x jsem volal a čekal dlouhou dobu. Ani jednou mi to nezvedli s tím že bylo řečeno že nemají volné operátory.

Tak holt musíš zkoušet víckrát, až to zvednou

Jelikož máš nový televizor, máš právo na bezplatnou podporu od výrobce Samsung (tel. 800 726 786 aj.).Stačí zatelefonovat na servisní oddělení a poradit se. Budou po tobě chtít číslo modelu TV, možná i sériové číslo TV . Kontaktní údaje: https://www.samsung.com/cz/support/contact/

Zkoušel jsem, nezvedli to

Obávám se, že tvá televize Samsung UE43BU8502KXXH vůbec nemá satelitní tuner Alza.cz a BSCOM.cz mají pravděpodobně chybný popis. Tvůj model se v Česku prakticky neprodává, ale podobný model Samsung UE43BU8572KXXH (liší se číslicí 7) je naopak v mnoha obchodech.Informace, že jde o model bez DVB-S2 satelitního tuneru potvrzují tyto stránky:Obchod Extreme Digital:https://edigital.cz/led-televizory/samsung-ue... Maďarský Samsung: https://www.samsung.com/hu/tvs/uhd-4k-tv/bu8500-4... (položka Tuner/Műsorszórás - Digitális műsorszolgáltatás - DVB-T2C)Americký vyhledávač:https://e-catalog.com/ek-item.php

Taky jsem tyto odkazy našel. Ještě vyzkouším poslední možnost a pak bych vrátil tuto televizi a koupil tu co jste posílal, na tu jsem se už taky díval.