SATA, SATA II a SATA III jak to s nimi je?

Hledám do mého IBM Z61m náhradu za starý 80GB disk SATA. Už se nějakou chvíli rozhlížím po obchodech a pořád mi vrtá hlavou jedna podstatná věc. Prošmějdil jsem hodně fór a zdá se mi že všude říkají něco jiného. Někde že SATA II je oproti SATA jenom reklamní trik nebo že SATA a SATA II je absolutně nekompatabilní atd... o SATA III se naštěstí tak nerozohňují. Zajímalo by mě, jestli do svého stařičkého NB se SATA mohu nějakým způsobem nacpat i disky SATA II nebo SATA III když je ta koncovka vlastně úplně stejná...

Děkuji za radu

Odpovědi na otázku

Takže:

Reklamní trik to v podstatě je, protože SATA I umí 150MB/s, což neumí žádné disky využít (nejlepší dosahují max 130MB/s). SATA II umí 300MB/s, SATA III 600MB/s.

Takže z hlediska výkonu je to jedno. Z hlediska konektoru taky (jsou stejné).

Problém je jinde, vetšina výrobců totiž kašle na zpětnou kompatibilitu a tak disk SATA II většinou nefunguje na řadiči SATA I (o SATA III ani nemluvě).

Takže budete muset najít disk, který je buď SATA I (problém, už se moc nedělají) a nebo který je SATA II a má zpětnou podporu SATA I (také problém, moc jich není).

P.S. disky se zpětnou kompatibilitou mohou mít jumper, který je třeba přepnou, aby to na SATA I začalo fungovat.

Např. tento by to měl umět: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp...

Na mysli jsem měl tyto disky které jsou v SATA II, obzvlášť se mi líbí ten první za 600:

http://pevne-disky.heureka.cz/western-digital-scorpio-b... ...
http://pevne-disky.heureka.cz/seagate-momentus-7200-4-5... ...
http://pevne-disky.heureka.cz/western-digital-scorpio-b... ...

a na fóru o Z61m psali že je v biosu i možnost přepnout nějak na jiné SATA:
http://forum.notebookreview.com/lenovo-ibm/158562-z61m-bi... ...
Je tedy možnost že můj NB opravdu podporuje i rychlost 300MB?

chapu

NESOUHLASIM NEMATE MOZEK

SATA2 nie je ziadny "Reklamní trik". HDD dosahujuci namerane hodnoty 136 MB/s (read) na SATA2, po testovani na starsom stroji ktory ma len SATA1, boli namerane hodnoty 83 MB/s.

Dolezite je aky mas chipset, od toho zavisi ako dokazes vyuzit maxima z HDD.

Z hlediska notebookových disků je to celkem jedno. Neříkám, že se to nemůže projevit, ale tazatel má jiný problém, než je porovnávání rychlostí.

myslite satan nebo santa uz nevim upresnete to prosim

boha krista ty debil ses uplne vyjetej ne kreten bohaaaaaa dopice

150MB/s je rychlost inetrface/interface a transfer ide skutocne touto rychlostou, rovnako ako na LAN kartach trebars 1Gbps, kde transfer ide rovnako rychlostou 1Gbps. To, ze uzivatel vidi v aplikacii inu rychlost je ina vec.

dobrý den takže když mám sata 2 a koupím 3 bude spětně kompatibilní ? připadě jak poznám který sata je který a je potřeba ještě něco aby byl disk kompatibylni se stávajícímy vnitřnosti pc nebo je to jediné ? děkuji

u notebooku musíš vedieť okrem toho,aký konektor vlastne notebook má,kvôli stiesneným podmienkam v notebooku existujú rôzne ptrevedenia konektorov od klasického sata cez mini-sata konektory až po vlastné typy konektorov aké používa napr. toshiba.....takisto kvôli notebookovým obmedzeniam niektoré dosky notebookov majú aj obmedzené možnosti použitia rôznych typov diskov,takže niektorý notebook vie pracovať so sataI/sataII diskami,iný model vie pracovať len s jedným typom,to už si musíš zistiť v manuáli konkrétneho notebooku alebo na stránkach výrobcu,v tomto ohlade je to trošku zložitejšie ako u stolného počítača,ktorý má obvykle len jeden typ sata konektoru a kde sú aj obvykle širšie možnosti nastavenia biosu a možnosti použitia rôznych modelov diskov...

alice ty zijes

S Intelackym chipsetem by nemusel byt problem. Mel jsem problem s chipsetem SiS. Novy Western se nedetekoval. Po vymene za starsi model Seagate ok. Jestli ti muzu radit a mas moznost, vezmi notas primo do prodejny. Tam do nej zandej disk a nabootuj instalacni DVD Win7. Pokud ti instalator nabidne vlozeny disk k instalaci, mas temer stoprocentni jistotu, ze to bude ok. V Alfe je to bez problemu. Jsou velmi ochotni.

To jsem tušil :( Dokonce jsem i narazil na problém přesně v tomto NB
http://forums.lenovo.com/t5/Z-Series-ThinkPad-Lapt... ...

Hovoří se tam o Jumperech a update disku... Zabere to?

Jumper zabere urcite, pokud je na disku. Je tam? Na webu vyrobce by to meli u daneho typu psat.
Pokud by disk prislusny jumper nemel, ani tak neni nic ztraceno, idealne by to melo zafungovat i automaticky. Ale na to nelze(!) spolehat a bylo by potreba poprosit prodejce o otestovani primo v laptopu (treba v CzC takovym prosbam pokud vim vyhovi).

taky si mysllim

ano zabere

To je velice jednoduché. SATA je zkratka pro Serial ATA, rozhraní pro připojení především pevných disků. SATA II je bývalý název pro organizaci, která se přejmenovala na Serial ATA Internation Organization (SATA-IO). Viz http://www.sata-io.org/developers/naming_guideli... ...

Předpokládám, že ty jsi myslel disk se Serial ATA 3 Gb/s, což už je ale úplně jiná otázka.

myslim si ze ti co dali nesouhlasim asi nemaji mozek jsi borec

Já bych se chtěl taky na něco zeptat, bude mi normálně fungovat HDD se SATA I zapojený do základní desky, která má pouze SATA II a SATA III? Jednoduše jsou spolu tyto rozhraní kompatibilní? Předem díky za odpověď.

Tohle by me taky zajimalo.. Jestli mi HDD Sata II. bude fungovat v desce ktera ma rozhrani pouze sata III ? Predem diky..

poradil by nam nekdo?

add Drumcovi, Petrovi, JiVe
Zkoušel jsem to na fošně ASROCK N68CS-UCC.Ta podporuje sata II, leč bohužel WD 160GB + Seagate 160
oba sata I nebyly biosem detekovány. Oba disky nemají switch pro úpravy rychlostí pomocí jumperů. V raidu jsem to už ani nezkoušel. Prostě fiasko.

Hledám správný převodní konektor k DVD mechanice ze Sata na starší typ Ide do přístroje.V nabídkách je jich spousta ale nikde není napsáno jak vyřešit to starší napájení mechaniky 12 a 5V