Samsung Evo 960

Ahoj,plánuju do nového kompu pořídit M.2 disk Samsung Evo 960.Je nutné mít Win 10 nebo bude fungovat i pod Win 7 (64bit) ?

Odpovědi na otázku

Pokud bude založen na Ryzenu nebo Intelu 7. nebo 8. generace, tak tam W7 bez úprav fungovat nebude. Tedy bude, ale bez aktualizací. A úpravy nemusí mít neomezené trvání, MS může omezení kdykoliv pozměnit a aktualizace zase nepojedou.Nehledě na to, že W7 bez úprav nejde na NVMe disk nainstalovat.

Plánuju tam dát CoffeLake 8600K.Jde mi hlavně o to jestli ten disk Win 7 "umí" detekovat.

Pokud je tam integruješ hotfixy od Microsoftu a drivery od Samsungu jako já, tak ano:https://www.zive.cz/poradna/dobrovolnici-k-te...

Win 7 mám origo, tak by to neměl být problém.Každopádně díky za tip.

Odpověď už padla Intel 8. generace = Win10.

Toho jsem se právě bál...Každopádně je to začarovaný kruh, protože Win 7 bude na systémovém disku,a to právě na M.2, takže bez aktualizací ho předpokládám vůbec nedetekuje,takže to na něj ani nenainstaluju.

Stejně tam i po integraci potřebných hotfixů nebude fungovat trim a Windows 7 budou NVMe disk automaticky defragmentovat tak dlouho, až z toho zdechne. Pochop, že je rok 2018 a ne 2011, kdy byl vydán poslední Service pack.

Defragmentaci snad musíš spustit ručně, ne ?Já vím, co je za rok, ale prostě Win 10 se mi nelíbí.Dotaz zněl jednoduše, ale ještě ho víc konkretizuju:Lze na Samsung Evo 960 nainstalovat Win 7 a používatdisk bez ztráty jeho rychlosti ? Na nic víc prosím neodpovídejte, děkuji.

Ano, Windows 7 lze nainstalovat na libovolný NVMe disk (tedy včetně Samsungu 960 Evo, univerzální drivery budou fungovat dokonce i s Intel Optane).Defragmentace se spouští sama (je třeba ručně zakázat defragmentaci). Že je NVMe detekováno jako HDD a následně prováděna defragmentace je chyba Windows. Vzhledem k tomu, že už byla ukončena aktivní fáze podpory Windows 7, tak to Microsoft už řešit nebude.Otázka je, co považuješ za ztrátu rychlosti. Nějaký garbage collection si to SSD vykonává automaticky samo. Trim by teoreticky mohl jít vynutit utilitou výrobce. Samsung 960 Evo má garantovanou životnost okolo 350 přepisů. Z toho důvodu není do mrtvých systémů příliš vhodný.PS: Windows 7 je mrtvý systém a i kdyby se kvůli tomu postavilo na hlavu milion lidí, tak Microsoftu to bude ukradené, protože už z nich nemá žádné peníze.

Ok, díky za tipy a rady.Takže ještě uvidím, jestli nakonec nekoupím klasický SSD...

No...mám 960evo...dva dny...a za mě, je to super hadr..mám ještě 850evo sata.., tak jsem si říkal, že rozdíl /pozorovatelný/ bude nula..nula prd. Ale omyl compa to solidně nakoplo. Jak se všeobecně traduje, že u her se to pozná jen v rychlosti načítání....tak u mě teda např. u GTA V v určitých lokacích padalo na 46fps a nyní jsem na těch lokacích nespadnul pod 60fps. Za mě prostě bomba,,.:)) A navíc FC5..se taky hodí..:) Ale montáž m.2 byl pro mě porod...šroubky jak tintítka a nervy jsem měl při montáži jak kráva....ale to je moje nešikovnost..:) už jsem málem chtěl koupit adaptér na PCI-E.

Ještě tazateli vysvětli, že by tě ani ve snu nenapadlo používat Windows 7.

Nechci hanit Windows 7, ale s novými komponenty již působí předpotopně a jestli máš novější komponenty asi bych k ním nainstaloval OS, na kterém byly předurčeny pracovat.