Samovolný restart nového PC

Zdravím lidi, mám takový problem, skladal sem si sám PC, všechno nové jenom grafika mě zustala ( 1070 TI ) a zdroj 450W Evga B1 tuším. 1070 ti mě jela ve starém počitači zhruba měsíc a bez problémů, problem je v tom že sem si složil pc a při hře forest, i občas na FB/YTB se mě restartuje PC aniž by to vyhodilo nějakou chybu, napadla mě grafika, tak sem vzal ze starého PC 1050 ti low profile která jela 3 roky a stalé jede v pc, tak i s touhle grafikou mě to restartovalo pc zase bez chyby. dale sem dělal testy na grafiku přes OCCT a grafika v pořadku, to samé ramky, taky v pořadku, disk M2 adata spectrix x40g 1TB tuším taky v pořadku. podle PSU calculatoru by měl zdroj stačit. Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Nejdřív zjisti jestli je o tom restartu v systémovém logu zápis a jaká je tam chyba (pokud se ti nechce hrabat v logu, tak si v systému vypni restartování při chybě a uvidíš jestli se ti to natvrdo restartne nebo to zůstane viset na modré smrti.

nebude tam NICřešil jsem podobnej problém s AMD.. neskutečně jsem pak nadával na AMD jak roky s intelem takovýhle problémy nebyly, pak si koupim AMD a mám tu náhodný restarty a nejhorší když byl PC idle, třeba bootnuly windows a za 10vteřin to spadlo a restart, musel jsem rychle pustit třeba nějaký video aby to nepadalo, bejt v idle znamenalo že to za chvíli padne. Žádná modrá smrt jako u intelu, prostě nic, najednou to padlo a restart. Postupem času to došlo tak daleko že se to restartovalo už i v biosu, prostě pár vteřin a restart. V event logu samozřejmě nebylo NIC, zkuste si to sám, najednou vytáhněte PC ze zásuvky (prostě stejný chování jako při těch náhodnejch restartech), taky nebudete mit v event logu nic co by ukazovalo na problém.Po měsících zkoušení všeho možnýho od ram, desky, spousty verzí biosů, jiná grafika, jsem přišel na to že to dělá zdroj, kterej dřív roky fungoval bez problému. Jen jsem náhodně zkusil jinej zdroj a najednou to v idle už nepadá! Takže místo 850W EVGA zdroje jsem tam hodil starej 850W Corsair a nejednou to nepadá.

Takže nakonec z textu, který začíná textem "problém s AMD", pokračuje přes text "nadával na AMD", a dočteme se tam i perly jako "s intelem problémy nebyly", dojdeme k tomu, že jsi měl vadnej zdroj..Smysl té omáčky okolo?

Windows má prohlížeč událostí. Zapamatuj si čas, kdy se ti to restartuje a pak se podívej, co tam je. Hledej nějakou kritickou chybu.
Já jsem toto řešil před týdnem a byl to slabý zdroj. A to i když jsem v počítači přes rok nic neměnil.

Většinou to v takovémto případě vypíše jen něco ve smyslu "že byl náhle PC odpojen od zdroje/napájení". Nevím teď přesně to znění.

Nemáš uvedeny specifikaci tvého nového stroje. Tipoval bych si ale zdroj. Velmi orientačně:Počítač se restartuje při zátěži, či naopak v idle - zdroj.Modrá smrt - RAMProblémy s grafikou - rozpad obrazu, artefakty....

Pardon, ryzen 5 5500 32gb ram gtx 1070 ti B450 tuf gaming, všecko jede v pořadku 450W zdroj byl nahrazen 550 fortron hyper pro 80+, problem je v tom že ten pc si ze mě dělá dobry den, zapl sem 3Dmark hned v 1 scene proběhl reset bez chyby, udělal sem další 3dmark test, proběhl v pořadku bez restartu, udělal sem pro jistotu druhý test taky bez resetu, udělal sem ještě OCCT power test hodinu sem to nechal běžet a bez resetu, tak já nevím, si to dropuje jak chce

Nečetl jsem celé vlákno, tak možná jen něco zopakuji:1) Proč jsi to stavěl na starých komponentech? Proč B450 deska? Proč ne správná deska s chipsetem B550?2) Proč, když už kupuješ nový zdroj, kupuješ nějaký levný bazmek? Proč už tedy nekoupíš něco, čemu se opravdu dá říkat zdroj? Ne o moc dráž se prodávají zdroje s GOLD certifikací a 7let zárukou? Tak proč kupovat tohle?Ať tak nebo tak, může to dělat asi tak milion věcí a zdroj je jedna z nich. Nicméně vzhledem k tomu, že už máš druhý, byť základní, tak bych spíše tipoval nějakou jinou možnost z těch zbylých 999999. Jediné co můžeš, je buď náhodně zkoušet měnit komponenty, nebo se zaměřit na SW. Zkusil bych ten SW.1) Jakou máš verzi biosu na desce? Jsou tam opravy stability a opravy problémů s fTPM. Když už nic, tak určitě stojí za to nahrát poslední verzi biosu, pokud jí tam nemáš.2) Ovladače jsou poslední možné ze stránek výrobce desky? V tvém případě zde (přepokládám, že máš verzi II):https://www.asus.com/cz/motherboards-component... 3) Ovladače grafiky jsou poslední ze stránek Nvidia. Ideálně nainstalované čistě jako balík, ne přes různé programy a GeForce Experience kraviny.4) OS je aktuální a nahraný čistě ve své poslední verzi, tedy nikoli 10x upgradovaný z nějaké prehistorické verze?5) Zkusil jsi vypnout XMP profil pamětí, zda se to nezlepší?Víc mne momentálně nenapadá. Je to jako hádat Sportku. U těchto věcí ti těžko někdo poradí, že to je přesně tímto, či tímto. I když máš PC u sebe, tak je strašně těžké odhalit problém, natož nějak radit na dálku. Můžeš to prostě jen zkoušet.PS: Jsi si jistý, že ta GTX 1070TI už není jednou nohou v křemíkovém nebi? Roky by na to měla. Třeba prostě už není 100% stabilní. Kontroloval jsi teploty v systému? Neleze třeba teplota nebezpečně vysoko, Ukázat celý příspěvek

"proc fortron" - lebo ten fortron ma skoro zapornu cenu, je to normalny dobry zdroj za par korun. Danu zostavu utiahne bez problemu.

Verzi biosu mám tu nejnovější 4003 ( jinak by mě nefungoval ten ryzen ) a mám windows 10, fTPM mám zaply všechny ovladače mám od stranek asusu, grafiku všecho mám aktualizované dokonce i přeinstalovany system přes boot USB. XMP sem zkoušel vypnout a nastavit ramky ručně, nepomohlo. ta 1070 ti běžela ve starém PC zhruba měsíc a bez problemu s I5-2400, 8gb ram a 450w zdroj ten evga 450w b1. teploty při hraní nepřekročí 70stupnu, využití gpu je 99% jak v kterých hrach, cpu využití je kolem 30-50% mám starou 1050 ti low profile, tak že je napajená přes desku a hral sem forest na nejnižší detajli a bez problému, zkoušel sem tu 1070 ti dát do starého PC a taky bez problemu, žadny reset

Když ses obtěžoval se skládáním PC, když tomu nerozumíš, proč tu aspoň nenapíšeš specifikaci? :D Pak to bude hned jasné si myslím...

Jakože ze specifikace hned poznáš, proč se mu to restartuje? Tak to jsi teda kouzelník. A nebo troll...

Proč bych tomu nerozuměl ? :D počitač jede, zdroj vyměnen za 550W, ale stejně sem tam se to restartne a to se mě stalo po 1 v živote, tak že to sem nevědělRyzen 5 550032gb ram1070 Ti450W zdroj nahrazen 550W

tu co nizsie pisal ten Jezis alebo co to bolo sa vybodni. Ako nebolo to uplne odveci, ale 1070ti ma 180W, r5500 ma tak 90, zaokruhlime na 100, takze aj ta 450tka to utiahne s prstom v nose lavou zadnou a este si bude piskat

To nemyslíš vážně že ne? TDP komponent a PL1 PL2 limity jsou značný rozdíl ikdyz jen ve špičkách, ale fyziku prostě neoblafneš a má to značný význam ve vysoké zátěži. A to že je zdroj třeba 450w neznamená že z něj můžeš v zátěži běžně tahat plnou specifikaci. U 450w zdroje můžeš tahat Max 450 * 0.85 = 382.5W
1070ti má sice 180W ale běžně může skočit ke 250W
5500 má 65W ale může běžně skočit až 125W
A zapomínáš že kromě CPU a GPU jsou v PC další komponenty které obvykle dohromady běžně žerou dalších 100-150W. Na takové PC je 450W hodně málo. První se douč základní poučky o stavení PC než začneš řadit nesmysly, které mohou lidem poškodit komponenty.

Četl jsi to vůbec??? Máš vůbec nějaké základní vědomosti o stavení PC a jeho trubleshooting??
Zaprvé pošleš z celé sestavy jen CPU video na YouTube a navíc v testech PC se nikdy neudává měřený PL1 PL2 limit který bývá řádu milisekund sekund, který i v tak krátkém čase při slabém zdroji při sečtení celé sestavy stačí k odstavení PC.
Dám ti příklad všichni co tak horlivě přecházeli z 1060-1080 nVdia na 3080-3090 se zdroji 650-850w byli velice překvapeni i kvůli tomu dělali YouTube kanály videa, proč se restartují PC takovým lidem ikdyz dle kalkulace by měl zdroj stačit.
A víš proč??? Protože při skokovém vytížení na PL1 PL2 limit a natolik skokově vytížený zdroj že to restartuje PC, přestože jinak zdroj v pohodě stačí ale ty milisekundy PL1 PL2 limitu zdroj nezvládne pokud se blíží v zátěži hranici specifikace

Pozor, roob skládá počítače :D Tak tomu přeci rozumí, ne asi! :D

:D tak to ať radši nedělá ;P

Další naprostý debil. Bože, kde tohle vyrábí nebo klonujou ????!!!

Tu pitomost, že ze zdroje můžeš tahat maximálně 450 x 0,85 jsi tady už kdysi psal a lidi ti napsali, že to je blbost, protože účinnost zdroje opravdu neznamená, že uvedený jmenovitý výkon zdroje se ti snižuje na ty procenta účinnosti. Vážně nechápu, jak jsi na ten nesmysl přišel. Kvalitní 450W zdroj dá 450W a dokonce má ještě nějakou rezervu na špičky. Takže už tady prosímtě tu kravinu neopakuj.

Pleteš si to s Intelem. Opravdu bych rád viděl ostatní komponenty, které by žraly dalších 100 -150 W! Tedy opomíjím LGBT zhůvěřilosti.

A to ani pomíjet nemusíš, protože ty LGBT blikátka se určitě vejdou do deseti wattů, spíš méně Takže taky netuším, kde na tom Kristus byl

Třeba tam má ještě i odporovou vyhřívací zátěž, aby měl co chladit.Pozn.: Čeština je na rozdíl od angličtiny daleko přesnější, ale furt jsou jedinci, kteří nepochopí, že účinnost = výkon/příkon. Navíc na štítku elektrického stroje je zvykem uvádět VÝKON, nikoliv PŘÍKON.

Opatrně s těmi eletkrickými stroji a výkonem. U počítačů se uvádí kdejaké bláboly vhodné pro marketing a lamy a BFU, ale u eletrických strojů a normálních spotřebičů se na štítku zásadně vždy uvádí odběr z el. sítě, tedy příkon. U generátorů, transformátorů, tepelných čerpadel, žárovek, u mnoha dalších strojů a zařízení je dobrým zvykem uvést vstupní i výstupní údaje a další parametry, ale nikdy by se neměl uvádět jen výstupní výkon, to je obvykle chyba.

on si to dajme tomu nepletie, ako som pisal vyssie, nepise uplne pic.ny ale je mimo. 65W AMD idu do 88W a v pripade intelu to netrva milisekundy, ale navzdy pripadne kym nedosiahne 100C

mě by zajimalo které ty komponenty žerou 100-150w ? :D ty odborníku, deska, M2 ssd, ramky a 3 větraky určitě nebudou žrát 100-150W jak píšeš :D tak mě řekni zakladní poučky o stavení pc, rad bych se poučil, už sem poučen že ostatní komponenty žerou v PC 100-150W to sem si solidně piskl ted no :D, PC jede bez problemu, všecko je funkční až na ty restarty, ty restarty jsou občas, ne pravidělně.. a někomu tady pomalu nadat co se sere do stavení PC mi přijde trošku přes čaru :D

No já si tady piskám nad těma odborníkama, kromě gpu a cpu, tak ramky,M2 ssd a deska žerou 100-150W jak mě bylo řečeno a vysvětleno od mistra. Tak že tak no

Takže tohle: https://www.czc.cz/evga-450-b1-450w/243176/p... jsi nahradil čím?

Mně se například restartoval u některých her a u jiných ne, taky to byla nová sestava. Teplotama ani zdrojem atd to nebylo, ale bylo to starým biosem, ryzen 5 5600, PC normálně fungoval ale zrovna u Battlefield 2042 se to restartovalo a bylo to různé ,někdy hned při zapnutí hry jindy třeba po 10 minutách.. od té doby skoro rok a ani jeden reset

A jaky jsou teploty CPU?

Měl jsem podobný problém a to jen kvůli tomu že jsem u ryzenu měl na ramkach nastavený XMP profil stačilo vypnout ručně nastavit hodnoty a bylo to ok.

Buď náš chybu v systému doporučuji bych si to představit přes instalační médium nebo máš slabej zdroj

System byl reinstalovan přes boot s flešky i přes to to dělá...

celé jsem to nečetl, ale nikde jsem nepostřehl jestli proběhla čistá instalace OS. V dnešní době každý klonuje jak o dušu ale ne vždy je to vhodné...

a beru zpět, hned příspěvek nademnou ...

Ak mas AMD a mas Windows 11, tak pridaj aj TPM modul na dosku. Nepouzivaj ten virtualny, lebo niekedy sa nevedia aktualizovat podpisy "laicky napisane, je to dost zlozitejsie". Tiez som mal tento problem, mozno to je nieco ine, pomohol klasicky tpm modul za par korun a vybavene.

Ďakujem za mínusku, vytriem si ňou ctenú zadnosť.