Samovolné vypínání počítače

Dobrý den,

vím že dotazů tohoto druhu tu bylo již více ale přesto si dovolím popsat mé potíže s mým počítačem.
Vypínání počítače přichází většinou naprosto nepravidelně a nezbývá než restart.
Snažil jsem se vyloučit vadný hardisk a tak jsem to vyřešit přidáním druhého hardisku s novým operačním systémem W7.
Situace se ale nezlepšila, většinou dochází k vypnutí počítače při instalaci nějakého software a po následném restartování jde PC po krátkém provozu opět do vypnutí.
Nezbývá než nouzový režim a návrat - obnovení systému ve W7 do předešlému stavu. Pak se to chová normálně než dojde zase k nějakému náhodnému vypnutí.
Celkem mě to již štve a brzo to poletí z okna.....děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

S nejvetsi pravdepodobnosti se ti prehriva CPU. nainstaluj si speedFan a zkontroluj si teplotu.
Pokud se teplota blizi / prekracuje 60°C tak je to vicemene jasne

najjednoduchším riešením je vyhodiť to z okna!!!!
chceš poradiť s problémom alebo len súhlas k defenestrácii PC?

Tohle je jak hádat z křišťálové koule...

Ten počítač je nově postavenej? Nebo je starší a začal se takhle chovat z ničeho nic? Nebo se tak začal chovat po nějakým zásahu (HW/SW)? Konfigurace PC mi tady taky chybí, tak zřejmě nezbývá, než se připojit k souhlasu s tou defenestrací...

Je to starší počítač asi tak 3 roky, začal se tak chovat bez nějakého zásahu do PC,
jinak je tam asi 750 Mega ramky, HD 250 Gb, OS - XP pro a na druhé W7, processor 2,5 G

Zdroj 350W

Potřebuji problém vyřešit tzn navést na to co s tím , sám již to nějak nezvládám....

odmontovat bok skrine a dokladne vycistit od prachu (nerozoberat)

Podobné závady sú najhoršie. Ťažko sa hľadajú, pretože sa prejavia len občas.
Príčin môže byť mnoho. Neviem ako je počítač starý alebo ako dlho je v používaní, či tento problém je od nového PC alebo začal až po nejakej dobe používania PC.
Vypni počítač a aj vytiahni el. kábel zo zdroja.
Ak je počítač starší, otvor skrinku a vyčisti opatrne všetko od prachu, hlavne ventilátory, matičnú dosku a grafiku. Pozor na statickú elektrinu.
Povyťahuj všetko z konektorov (po jednom aby si nezabudol ako to bolo pripojené), skontroluj konektory či nie sú opálené alebo inak poškodené kontakty. Na staršom by som pretrel kontakty dosiek ktoré idú do konektorov liehom aby a prečistili. Opatrne ale dôkladne vlož dosky a konektory káblov (napájanie MB) na svoje miesto.
Po zložení počítača by si mohol skontrolovať či sa točia všetky ventilátory, tiež či sa niečo nadmerne nezohrieva - napríklad chipset matičnej dosky, procesor, grafická karta. Tiež si prever RAM, či nie je niektorý modul vadný - nie z Windows, najlepšie ak nabootuješ z CD a spustíš niečo na kontrolu, napríklad Metest 86+ tak funguje. Test by mal trvať čo najdlhšie, niekoľko hodín, ak ho spustíš cez noc, budeš ráno vedieť že RAM je na 99% v poriadku (na 100% nie je nikdy nič).
Neviem akú máš zostavu, ale napájací zdroj je výkonovo správne dimenzovaný? Mal by mať o 30 - 50% vyšší výkon ako ja predpokladaný maximálny odber zostavy. Aj preto, že po čase starne a jeho výkon klesá, hlavne u neznačkových zdrojov.

no máš pravdu podobné závady jsou nejhorší, zkusím to vše provést, zdroj mě taky napadl.
nějaký vir to být nemůže, NOD ale nic nenachází

Trochu mě to svádí k doměnce na vir protože počítač kamaráda, kde jsem já instaloval OS jsou podobné potíže s náhodným vypnutím.

O víruse som neuvažovl, ale ak si chceš byť istý tak si aktualizuj NOD a spusti kontrolu v núdzovom režime.
Antivírus nestačí, mal by si PC skontrolovať aj na spyware, trojany a ostatný "bordel". Osobne mám s NOD32 spustený aj Spybot. Oba programy sa spúšťajú hneď pri štarte počítača (nie kontrola disku, len kontrola súborov s ktorými sa práve pracuje). Kompletnú kontrolu spustim občas.

ok NOD mám aktualizovaný, spybot zkusím nainstalovat a projet to,

jak vypočtu maximální odběr sestavy - počítač není kupovaný jako celek je skládaný.

Na internete si zisti predpokladaný odber jednotlivých komponentov. Alebo PC zapoj cez nejaký Wattmeter. Ale ak aj budeš vedieť odber PC a bude menší ako tých 350W (tvoj zdroj) to neznamená že je to v poriadku, lebo nevieš aký výkon je schopný tvoj 3-ročný zdroj do systému dodať. U nekvalitných zdrojov používaním výkon klesá, nehovoriac o tom že výkon ktorý je na tých zdrojoch na štítku je často len číslo, ktoré nemá so skutočnosťou mnoho spoločné.
Nehovorím že taký zdroj máš, nepísal si aký zdroj máš, preto len upozorňujem aj na túto možnosť.

hcidesign.com ...
"při instalaci nějakého software a po následném restartování jde PC po krátkém provozu opět do vypnutí"
pravdepodobná príčina problému.ak by to bolo prehrievaním, neboli by závislé na probléme inštalácie nového sw.ak by to bol problém zdroja, je tu možnosť zvýšeného odberu harddiskom ale to je dosť nepravdepodobné

trochu nerozumím tvé odpovědi - vylučuješ přehřívání i problém zdroje?

za otestovanie RAM pamätí nedáš nič okrem trochy času a vylúčiš túto možnosť! ono vskutku je to závada, s veľmi širokým záberom...(to by sme sa mohli baviť o novej zostave - a to je hlúposť. postupoval by som systematicky.takže najporv test RAM. potom uplne jednoduchá vec a to nechať bežať počítač nejakú polhodinu len s nabootovaným bios-om.doska má sama o sebe diagnostiku teploty CPU a taká hlúposť ako je stará pasta na procesore potrápi. s grafickou kartou(teplota GPU) je to o kúsok zložitejšie ale nie neriešitelné.ako posledné by som riešil teplotu HDD.ak všetky pokusy zlyhajú- nový zdroj!preto používam tento postup, lebo zdroje nie sú desať centové záležitosti.nejaký kúpiť nie je problém ale ak je ten pôvodný bez chyby čo s tým novokúpeným?

dík za rady zkusím to projet jak říkáš a pokud na nic nepřijdu tak nakonec zkusit vyměnit zdroj.......