Můžete mi prosím vysvětlit jaký je v notebooku principielní rozdíl mezi U sérií a HS sérií ?Vždy jsem si myslel, že HS má 2-3x vyšší výkon než série U a vyplatí se víc.Jenže pak jsem se koukl do Passmarku a tam měl procesor řady U 18 000 bodů a HS 24 000 bodů.Tedy TDP skoro 4x vyšší (15 vs 54 W) a výkon jen o 30% vyšší ???To jsem z toho jelen. Nebo mi něco zásadního uniklo ?Doteď jsem si říkal, že když notebook tak jedině HS, ale pokud je jen takový malý rozdíl ve výkonu, tak bych si kupoval jen přenosný topinkovač 54W.Pravda je, že noťas používám převážně v dosahu zásuvky (ne v terénu), takže výdrž baterky není úplná priorita a těch 54 W by mi nevadilo.Navíc jsem si říkal že pokud bude mít výkon 3x vyšší než U série, tak mi ten notebook vydrží o pár let víc, než dýchavičný U. S tím že ho pak na konci životnosti budu používat převážně doma.Jenže pokud… má 3,5x vyšší spotřebu a výkon jen o málo vyšší ???//máte nějaký rozumný důvod zakládat další vlákno na stejný "problém", jako zde?"16 nebo 32 GB RAM v mini notebooku?"https://www.zive.cz/poradna/16-neb...tanswers=1- doposud jste nebyl ani schopen odpovědět na otázky, proč na "běžnou práci" toto řešíte, ani co vlastně pro vás ta "běžná práce" konkrétně znamená. Skutečně chcete vyřešit nějaký problém? Admin// Ukázat celý příspěvek
Jaké dva procesory to jsou?
Ryzen 7 7735HSa ten druhý byl tušímRyzen 7 7730Uhttps://www.cpubenchmark.net/compare/5138vs...en-7-7730UNotebooky které s těmito procesory jsou ve stejné cenové kategorii do 20 000.Prostě nechápu, že ten HS má jen o málo vyšší výkon a topí skoro 4x tolik.
v skutocnosti moze mat este nizsi naskok, lebo ked to je nejaky srackobook so skriplenym chladenim, tak nebude dosahovat plnych frekvencii na plnych 54W. V zavislosti na ostatnych komponentoch a cene by som velmi pravdepodobne isiel do toho 15W slabsieho.
Za normálních okolností bych si koupil tenhle za 30 000:https://www.alza.cz/asus-vivobook-...909948.htm16 palců a jen 1,5 kg Byť tam ti žebráci dali jen 32 RAM a kdoví jestli je tam slot na RAM nebo je to připájené napevno. A ještě OLED "k.rvítko" které se vypálí dřív než notebook výkonově zastará k nepoužitelnosti.Výrobci tím pěkně ojeb..ají zákazníky. Klidně tam mohli připájet dvojnásobnou RAM a cenový rozdíl by byl minimální. Ale to ne. Chceš u odlehčeného noťasu větší RAM ? Tak si připlať dalších 10-15 za vyšší model.Prostě tam dávají o třídu nižší RAM než by odpovídalo třídě procesoru.Ale situace je taková,že momentálně se mi enormně nakupily výdaje a věci co dosloužily takže je nutné koupit nové. Tak holt budu muset jít do něčeho pod 20 000.Zvažoval jsem původně i nějaký tablet s Ryzenem, čímž bych sfoukl tablet i noťas jednou ranou. Noťas… na doma a občasné přenášení a tablet na cesty. Ale tyto myslím stojí přes 30 000. Tak nevím.Asi koupím ojetý Mrkvosoft Surface a noťas 15-20k. Ukázat celý příspěvek
On je taky rozdíl, jestli to porovnáváš v relativně krátkém benchmarku nebo při delší zátěži. HS si tenhle výkon udrží o dost déle, U se začne po chvilce brzdit.
Takže ten benchmark ukazuje výkon při maximálním přetaktování na těch uváděných 4,5 GHz ?? A ne na nominální takt, tedy 3,2 HS a 2,0 U ??Teď už se v tom vůbec nevyznám.
Téměř určitě ano na maximální frekvenci.
Uplne bludy.Serie mobilnych procakov su podla defaultneho power profilu, base/max clock, napatie. Nieco malo (tdp up/down) je vecou vyrobcu, zvacsa podla chladenia, kapacity baterie, ucelu modelu.HS nepodava vykon dlhsie ale podava ho vyssi.Svoje maximum v rovnakom sasi podava kratsie, fyzika ZŠ, moc komplikovane pre teba.Globalne v beznych multimedialnych (radobyhernych) notebookoch 30+W procaky nepodaju o moc vyssi vykon ako U-series. Duplom pri kombinacii s dedikovanou grafikou.Ja mam notebook so 105W TDP desktopovym 16 jadrom.Ale ja mam 6 heatpipes, masivne vetraky. Bezne multimedialne notebooky s dedikovanou GPU maju 2 heatpipe a vetraky s nizkym profilom.
To není žádná fyzika ale marketingový podvod.Kdyby to mysleli vážně, tak uvedou pod jakým taktem to dokáže běžet nonstop. A ne jen minimální takt a maximální turbo takt, pod kterým to běží naprosto nedefinované, nikde ve specifikaci nedohledatelné množství času.To je takový problém to hodit do laboratoře se stabilní teplotou 25 stupňů a otestovat pod jakým taktem to dokáže běžet stabilně, uchladitelně ?Tomu že 30% navýšení výkonu stojí 200% navýšení spotřeby mám fakt problém uvěřit.To by si takový noťas kupoval jen blázen.A ještě by AMD nedělalo takové cavyky s povinnou komplikovanou certifikací termálního profilu, než povolí výrobci namontovat HS čip.O čemž zřejmě nevíš nic.
vo vseobecnosti U je usporny, vacsinou 15W a HS je zas optimalizovany na vykon s vysokou spotrebou. Takze sa bude viac hriat, viac hucat, pojde kratsie na bateriu, ale bude vykonnejsi. Ked prezradis presne ktore procesory mas na mysli, tak sa ich da porovnat konkretnejsie.
Vykonova krivka dle TDP neni linearni - je to dano fyzikalne.Mrkni nekde na grafy - uvidis.Dival bych se u neherniho ntb na beznou cinnost na to presne z opacne stranky: Ziskam 4x nizsi TDP s jen o 30% nizsim vykonem, vetsi stabilitu a nizsi spotrebu plus nejspise nizsi hluk (zejmena ve vedrech) a delsi zivotnost stroje.Plus to, co pise Roob.
Tak to by ale nemělo žádný smysl si kupovat procesory HS, už jen kvůli ceně elektřiny, když to provozuju doma. To by si je přece nikdo soudný nekoupil když to má jen o 30% vyšší výkon a topí to 4x víc.Jen jestli to nebude trochu jinak ?A to vysoké skóre procesoru řady U v passmarku vyšlo jen díky tomu, že se počítal vysoký výkon při přetaktování na 4,5 GHz a ne nominální při 2,0 GHz.A nejde v podstatě fyzicky o identický CPU jen s tím že U má slabší APU grafiku v procesoru ?Tudíž celkové skóre je u U nižší právě jen kvůli grafice ?
Sorry, ale ty si zmen nick na kolenovrt...resit spotrebu, protoze draha elektrina, u cpu, ktery ma v idle pod 10w, to je fakt ulet...ale oukej...ten vivobook ma pajene ram, 5 sekund googleni!!!odpoved na tvuj puvodni dotaz:Učka: undervolted, nejvetsi vergly co z te linky vysly, nevydrzi vyssi napeti, tak je proste snizene (snizeny zakladni takt a max takt...vpodstate spotreba/vykon nejefektivnejsi, akorat nejpomalejsi)HS: vpodstate a zjednodusene obdoba H (a HX), akorat delane pro tenke ntb, takze snizene max takty, protoze by to ty ziletky neuchladily100-300 tabu...to je taky ulet, hodne velky, to neni oukej...to je bordel
Na stránce passmarku je pod výsledky testů napsané tohle:"Shown CPU power usage is based on linear interpolation of Max TDP (i.e. max load). Actual CPU power profile may vary."Takže když budu dělat práci kde se procesor vytěžuje naplno, tak u série U bude výkon v dlouhodobém měřítku řekněme poloviční než u HS ?No pořád to není nic moc, 2x takový výkon za 4x takovou spotřebu.A v IDLE nebo když procesor jede na minimální výkon, tak o kolik může být spotřeba u HS vyšší ? Je taky 4x vyšší než u řady U ?U sebe předpokládám že z 90% půjde o surfování na internetu, s tím že otevřených TABů může být 100-300.(byť Chrome má funkci kdy delší dobu neotevřené TABy tuším vůbec nenačítá a nezobrazuje)Jak jsem řekl, můj poslední noťas s Ryzenem U šel do důchodu právě jen kvůli javascriptovým blobům a neblokovatelným video reklamám které má většina mainstreamových webů… :(A kdoví co za prasárnu si vymyslí třeba za 4 roky, aby nás donutili kupovat novéjší mobil, novější laptop atd. Ukázat celý příspěvek
V idle bude spotřeba podobná. U HS nejspíš o něco vyšší, ale určitě ne 4x.Ve svém téměř 5 let starém notebooku mám také Ryzen U a zvládá všechny weby levou zadní. Tak buď jsi měl ještě něco staršího, nebo nebyl problém v procesoru.
"U sebe předpokládám že z 90% půjde o surfování na internetu, s tím že otevřených TABů může být 100-300.(byť Chrome má funkci kdy delší dobu neotevřené TABy tuším vůbec nenačítá a nezobrazuje)"Pak je volba U a pokud mozno vice RAM. 16 by vsak melo stacit ..
"Jenže pokud má 3,5x vyšší spotřebu a výkon jen o málo vyšší ??? " Jo takto přesně funguje závislost výkonu od příkonu. Není lineární. Velké snížení příkonu jenom málo sníží výkon. Tak to prostě funguje. Mimochodem základní TDP u HS procesorú bývá nastavitelná v rozsahu 35 W až 54 W.
Takže tedy nemá smysl kupovat notebook s HS ??Jsou někde benchmarky co dokážou rozlišit výkon HS a U procesorů při plné zátěži, kdy to jede už na nominální a ne maximální výkon, aby se to uchladilo ??Přijde mi že to značení procesorů je jen marketingový podvod na zákazníky. Místo aby řekli, má to takový a takový výkon a takovou spotřebu tak vymýšlí různé přetaktování a další fígle.
Je to o tom, zda se ti ten 20 - 30% výkon navíc občas hodí, nebo ne. Pokud neděláš nic náročného na výkon, tak ti U-čkový procesor bude stačit. Budeš mít výkonu dostatek, bude míň hřát a déle vydrží na baterii.
TDP není spotřeba, to bude jeden z důvodů, proč vám to moc nedává smysl.Navíc TDP si Intel a AMD definují různě, a ještě se to liší mezi generacemi. Takže se to nedá ani mezigeneračně srovnávat.A co znamená rozdíl 15W vs 54W TDP v rámci jedné generace, to těžko říct, dokud si tu definici člověk nenajde v datasheetu.Jasně, je tu spousta chytráků, co ví, co to TDP je, a že je to spotřeba. Když jsem se díval posledně, tak to bylo definované nějak jako potřebný průměrný výkon chladiče, tedy se spotřebou to nemělo přímo nic společného. Navíc když zlepšíte chladič, spotřeba se vám zvýší, protože teplota umožní tomu procesoru více to oroštovat. Takže u těch laptopů to není jen o procesorech, ale taky o jejich chlazení, a pro konkrétní výkon musí člověk koukat na benchmark konkrétního laptopu v konkrétní konfiguraci; stejný procesor v různých laptopech se může lišit o desítky procent.A za sebe bych bral rozhodně U. Ale já ten… výkon vůbec nepotřebuji, zato ocením nižší hmotnost, výdrž na baterii a ticho. Ukázat celý příspěvek
Vždy víc výkonu jde li o ntb. ale zkoumat povedenost sestrojení kastle, chlazení, panty obrazovky.Výkon jde vždy undervoltovat.
Jedna nesouhlasim s tim, ze kazdy laptop umi custom mapu pro napajeni procesoru, aby se dal udelat slusny undervolt. Ale mozna se mylim.Jinak ale (mlcky) predpokladate, ze vsechny die jsou stejne. Nejsou, nektere maji vyssi leakage a typicky zvladaji vyssi frekvence, nektere naopak nizsi a skvele se hodi pro low power. Od toho je binning.Vira, ze abych z H procesoru udelal U, staci jen zmenit frekvence a napeti, je falesna.Osobne na to jdu obracene, beru nejuckovejsi procesor (je to do laptopu), a pripadne si ho muzu pretocit. Ale kdo by to dneska potreboval.
No ale tdp pri 64 bitovych cpu je najak standartna hodnota, ja mam ryzen 7530U a ten sa tiež vie rozbehnúť na nejakych až 50W takže tam zazraky nehľadajte
Rozbehnout na 50W, ale TDP ma 15W dle specifikaci. Tedy srovnavate dve ruzne veliciny (aktualni spotrebu a TDP), ktere maji jen shodou okolnost stejnou jednotku. Chapu, je to matouci.
no on tam niekde pisal ze to tdp je o 20W a iba o stvrtinu lepsi vykon, ale ja som tym myslel tdp nie je vhodny ukazatel a ze ten HS cpu moze zrat maximalne rovnako ale krivka spotreby moze byt ina
proč nepokračuješ v původním dotazu?https://www.zive.cz/poradna/16-neb...tanswers=1Řešit tohle je spíš akademický dotaz, podstatné je, na co to hodláš používat a nakolik má daná řada CPU pro dané použití smysl. Obecně - notebooky s "herním" CPU mívají zvláště v nižší cenové třídě menší životnost protože nízká cena...A v předchozím vlákně padlo cosi o předpokládané životnosti kolem 5 let - kancl notebook to při slušném zacházení (pomineme baterku) klidně dá, ale ty levní "herní" sotva...
Ten noťas jsem koupil před 7 lety. Jenže první 4 roky jsem ho (oproti původnímu předpokladu) prakticky nepoužíval. Vystačil jsem si s desktopem na běžnou práci.Naopak poslední 3 roky jsem ho používal denně.Tudíž se mi pos... až po uplynutí rozšířené 5leté záruky :(Holt smůla.Kdybych ho používal denně od začátku tak by se mi pokazil ještě v záruce. A neohodnotili by v servisu opravu na částu radikálně převyšující pořizovací cenu.Fakt mám pocit jako by v tom bylo nějaké časované k..vítko, které po uplynutí určitého počtu let zařízení zlikviduje.Podle servisu baterka nebyla nijak zvlášť nafouknutá, prý jen velmi mírně. Ale odpálilo se mi něco na základní desce tak, že se už nerozsvítila ani dioda nabíjení. To zní jako typické k..vítko.Mám podezření na trik ?s?e? ?š?p?i?č?a?t?ý?m? ?k?l?o?b?o?u?k?e?m? s tekutou termální pastou na bázi galia, která při vertikálním postavení notebooku (tak se notebook… nosí v tašce) časem vyteče (když odejde gumové těsnění okolo) a zkratuje něco na desce nebo rozleptá hliník/měď.Koho to vůbec napadlo dávat do noťasu žíravý kapalný kov, když existují teplovodivé pasty co odvedou stejnou práci a nevytékají ani nic neleptají ?To je jasný cíl načasování životnosti. Jinak by mi ještě 3 roky dokázal sloužit.Bohužel honimírové ve "značkovém" servisu nedokážou diagnostikovat co se stalo, jen napíšou "oprava nerentabilní - 34 000". Skutečný opravář by dokázal najít vadnou/vyzkratovanou součástku (nejspíš mosfer/cívka někde v napájecí/nabíjecí cestě) a dokonce ji i vyměnit.Je o tom fůra zajímavých videí na youtube, kde zjišťují kde se to probilo, kde je zkrat, nebo to dají pod termální kameru a vidí jaká součásta funguje, jaká ne a jaká se enormně přehřívá (zkrat).To bohužel neplatí pro "značkové měniče dílů" co vám vymění buď displej a nebo celou tu základnu kromě displeje. I tak nechápu kde vzali těch 34 000. Ukázat celý příspěvek
skutocny opravar sa ti s hladanim chyby bude yebat 2-3 hodiny a potom ti povie, oprava 700€. A ty mu povies, ok, nechaj si to, lebo za 700 kupim novy notebook... a nezaplatis mu ani tie 3 hodiny, co sa stym yebal. To ale opravar vie, takze to neopravuje a povie ti hociaku vysoku cenu, aby si rovno nesiel do opravy.
Skutečný zkušený opravář co něco umí dokáže najít chybu za 30-60 minut, což se vztahuje řekněme na 80% běžných chyb a vadných součástek na motherboardu.Zbývajících 20% zapeklitějších chyb dokáže najít tak za hoďku a půl.A za dalších 30 minut to má opravené pokud má součástku (běžný mosfet, cívka)A jako že bere 7 000 kč / 300 eur za hodinu ? To jsi se zbláznil ??Mě to vychází diagnostika i s opravou maximálně na 2 hodiny. A i kdyby si bral 2500 na hodinu, tak je to nějakých 5 000, což je pro mě přijatelná cena za to že to bude sloužit další roky.Problém je, že dnes sedí všude nýmandi, lemplové a neumětelové, co chtějí absurdní peníze ze nic.
Fakt se vyznáš ... Ale ho.no o tom víš.
A kdo toho skutečného opraváře zaplatí??? Dnes to nikdo za 300 na hodinu dělat nebude. Práce zkušeného servisního technika začíná dnes tak na 1500-2000kč na hodinu. A najít nahodile odejítou součástku není práce na deset minut. Takže zkušeného technika dnes žádný zákazník není ochoten zaplatit, tudíž v servisech notebooků pracují laciní joudové, kteří umí akorát měnit celé díly. Tak to prostě je a nic s tím nenaděláš. Doba kdy se ti fousatý strýc dokázal vrtat v televizi několik dní, než ji opravil a to celé za pár stovek, je už asi tak 30 let pryč. Takže tady prosímtě nerozvíjej svoje paranoidně konspirační teorie o kurvítkách, nikdo nikdy nic takového nenašel. Je vidět, že o elektronice vůbec nic nevíš. Pod termální kamerou zjistíš, která součástka se zahřívá, ale nezjistíš proč. Velmi často se zahřívá jedna součástka proto, že je vadná nějaká jiná. To jsou jen videa pro laiky, jako jsi ty. Nic se z nich nedozvíš, ale naklikáš jim sledovanost 🙂
Já jsem teď narazil na nějaký článek na DIIT, kde rozebírali, že AMD přestane takhle procesory označovat.A u starého značení série HS znamenala, že to zařízení má certifikát od AMD, kde se prověřují právě celkové termální parametry laptopu (zařízení) a že to musí splňovat celou řadu dalších parametrů ohledně chlazení a thermal managementu, aby jim AMD tuto řadu procesorů dodalo a certifikovalo.Což zařízení s řadou U splňovat nemusely, jaké chlazení si tam výrobce nabastlil, takové tam měl.Zajímavé že tohle zde nikdo nezmínil.Z toho mi laicky plyne, že notebooky HS jsou o něco lepší.
robis z toho atomovu vedu dpce! Kup si U, ak chces usporny, kup si HS ak chces vykonnejsi a zravejsi. Vsetko! A zamkni to tu uz!
Clovece, mel byste si obcas dat od Poradny voraz, kdyz to na vas takhle silne pusobi. Aby vam tam v tom Applu nepraskla zilka.
To ti plyne blbě. Záleží totiž, co si představuješ pod pojmem "lepší". Někdo si pod tím třeba představí, že je úspornější a v tom případě je zase lepší "U".
Nezodpovězená otázka zůstává stále stejná: A) vážně má HS o 30% vyšší výkon za cenu 200% nárůstu spotřeby ? (což se mi nezdá)B) na jaký výkon/takt (MHz) je tedy schopný neomezenou dobu (při pokojové teplotě) s dostatečným chlazením pracovat procesor U a procesor HS ?V tom je asi jádro pudla. A na to mi nikdo smysluplně neodpověděl.Pořád neznám faktický rozdíl mezi těmito procesory, kromě marketingového švindlování s "maximální frekvencí". Ale jak dlouho ji který procesor udrží a jakou frekvenci maximální dokáže udržet dlouhodobě, to stále nevím.Sice se mi tu mnozí snažili opravdu poradit, ale působí to dojmem, že když měli na střední fyziku, tak chodili místo ní za školu.
lebo na to sa odpovedat neda, musis otestovat 2 konkretne notebooky s danymi procesormi. Kazdy model to moze mat inak, ked zoberies HS od aceru za 700€, pojde inak ako HS od lenova za 1500€. Takze si tie 2 notebooky kup a otestuj si to sam. Lepsiu odpoved nedostanes, 2hy krat... zamkni to tu.
Jadro pudla je v tom, ze to stale zbytecne resite, misto abyste proste poridil pro Vas zjevne naprosto dostacujici U procesor. :o)
Zkusím odpovědět na ty dvě otázky. A) HS má vážně o 30% vyšší výkon za cenu 4 × vyšší TDP. Pozor TDP není spotřeba. TDP je tepelný výkon na který je procesor skonstruovaný. Reálný příkon, který se udává taky ve Watech značně kolíše v závislosti od rúzných parametrú. B) To se dá dohledat v datasheetech k daným procesorúm. Obecně však platí, že HS dokáže běžet na vyšších maximálních frekvencích než U. Na vyšší frekvence však potřebuje nasadit vyšší napájecí napětí, aby byl chod stabilní, co už samo o sobě navyšuje příkon a tepelné vyzařování podle kvadratické závislosti. Když napětí zvýšíš dvakrát, příkon a teda i tepelné vyžařování stoupne štyřikrát. Samozřejmě, že navýšení napětí není v reálu až tak vysoké. Jde jenom o příklad pro pochopení závislosti. Navíc v tomto konkrétním případě je U-čkový procesor novější, výrobní proces odladěnější a díky tomu dosahuje lepších výsledkú, než kdyby to bylo vyrobené stejným procesem ve stejné době jak HS-kový. Obecně platí, že HS procesory… jsou lepší, dokáží dlouhodobě běžet při vyšším výkonu. Je to díky tomu, že mají lépe vyřešený přestup tepla na povrch a dokáží proto běžet na vyšších frekvencích. Navíc mají vyšší základní i maximální frekvenci a v daném případě i menší výrobní proces (6 nm vs 7 nm). Ukázat celý příspěvek
Ne vsechno v tom komentari je pravda.U a HS jsou stejne die, tedy maji stejne vyreseny prestup tepla. V cem se lisi, je takzvany leakage; kdyz se procesory vyrobi, probiha tzv. binning, pri kterem se cipy rozdeli do trid podle leakage, dosazitelnych taktu a vadnych casti.Obecne plati, ze nizsi leakage prinasi nizsi spotrebu v nizsich taktech, ale nizsi dosazitelne takty (U procesory), vyssi leakage prinasi vyssi dosazitelne takty, ale vyssi spotrebu (kdyby byly stejne takty jako u U), protoze vyzaduji vyssi napeti, ale snesou ho. Z tech se delaji vykonnejsi procesory.Proto nejsou jednoduse nahraditelne.TDP je definovano jinak, uz jsem to sem v diskuzi psal. Nejen ze kazdy vyrobce si ho jinak definuje, ale jeste se to lisi mezi generacemi, konkretni definici ke konkretnimu procesoru najdete v datasheetu k nemu.
"U a HS jsou stejne die, tedy maji stejne vyreseny prestup tepla." Pokud by toto byla pravda, potom by U procesory byly při práci studené a nepřekračovaly by teploty nad 60 °C, což jak v praxi pozorujeme, není pravda. Navíc, podle toho, co jsi napsal se teda podle tebe vyrobí procesor, ten se vyhodnotí a podle výsledku se zařadí do HS nebo U kategorie. Jenže jsi zapoměl, že U-čka se vyrábí 7 nm procesem a HS zase 6 nm. Takže to co jsi tvrdil nemúže platit.
tie 2 o ktorych sa bavime ani niesu na rovnakej vyrobnej technologii, jeden je 7mn a druhy 6. Jeden je zen3 a drhy dalsia generacia 3+ Zamkneme to tu uz?
Ok, pokud to nejsou shodne die a neodlisuji se jen na zaklade binningu, tak beru zpet a omlouvam se.
Ještě dodatek k tomuto tvrzení "A) vážně má HS o 30% vyšší výkon za cenu 200% nárůstu spotřeby ? (což se mi nezdá)". Minimálně 90 % času bude nb běžet se zátěží pár procent a příkonem kolem 3-6 W. Plný příkon to budem mít jenom výjimečně, když to hodně zatížím, např. konvertováním videa v Handbrake. Rozdíl v příkonu mezi U a HS bude v tomto minimální, spíše jako možnost, kam to až múže zajít při maximální zátěži.
Po cca 6 letech mi notebook s ryzenem U, běžel na plné pecky a topil nonstop. Když byl nový, tak taky jen neslyšitelně foukal a topil slabě.A to se bavíme jen o web browseru.Čili řeč je o tom, jak dlouho mi vydrží použitelný, aniž by se z něj stal topinkovač. Rád bych kdyby tak 8 let, na použití na internet a běžnou práci.Kdybych potřeboval konvertovat 4K videa nebo nějaké žravější programy, tak bych logicky koupil ještě nový desktop na tuhle práci.
"Po cca 6 letech mi notebook s ryzenem U, běžel na plné pecky a topil nonstop. Když byl nový, tak taky jen neslyšitelně foukal a topil slabě." Pokud se stalo toto, tak se něco pokazilo v chlazení. Buď je to zaprášené, nebo něco jiného. Za normální situace se to nemúže stát. Teda jedině co mě napadá je to, že přesně takto se chová múj nb, když se delší dobu vyskytuju na zive.cz. Taky mi stoupne zatížení nb na hodně procent. Asi je tam plno skriptú, reklam atd. Mimochodem stránka živě.cz spotřebovává cca 750 MB RAM. To je několikrát více, než jiné stránky kam chodím. Kdo ví, co je tam všechno za balast. Teda když to zhrnu, buď se pokazilo chlazení, nebo vzrostla náročnost stránek, případně kombinace obou možností.
ad A) do tohodle vzorecku musis ovsem zapocist dalsi "neznamou"...tou je cas...za ktery tvoji danou ulohu vyresi. To ti totiz dost ovlivni, kolik si u toho papne. btw ty tvoje narusty spotreby jsou mimo, ale z tvojeho ctyrnasobku uz jsi na trojnasobku (ano, 200% nárůstu je opravdu trojnasobek), tak se mozna nakonec dobereme k nejakemu realnemu cisluad B) s dostatecnym chlazenim jsou oba procesory fungovat po neomezenou dobu na maximalni taktNa stredni si na fyziku, zda se, chodil, ale vypada to, zes to vicemene prochrapal
Knihomol je zde znamy troll, nejlepsi je, nereagovat.
Ještě jedna věc mě zajímá, abych si to ujasnil.Když vezmeme podobné procesory HS a U které mají max. takt někde okolo 4GHz.A vezmeme procesor HS a podtaktujeme ho na úroveň standardní pracovní frekvence procesoru U, tedy 2 GHz, tak budou mít tyto dva procesory obdobné TDP/spotřebu ?Nebo bude při shodném taktu mít proc. HS nižší spotřebu ?
HS procesor se vyrábí menším výrobním procesem, proto by teoreticky měl mít při stejné frekvenci a napětí nižší příkon, avšak kvúli vyšší dosažitelné frekvenci bývá nastaven na vyšší napětí, což zase púsobí opačně. Takže těžko říct. Pokud by sis pohrál i s napájením a nastavil ho stejně jak to má U, tak asi ano.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.