Ryzen 5 3600 s chladičem Fera 3 v2

Dobrý den, mám otázku ohledně vašich teplot s Ryzenem 5 3600 a chladičem Fera 3. Jde mi o to, že procesor mi v aida64 při stresování naměřil až nějakých 85c. Při normální zátěži, kdy se procesor je schopný dostat na 100% mám cca 70c. Idle teploty jsou od 34-38c. Díky předem za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Kde je ta otazka?

"Dobrý den, mám otázku ohledně vašich teplot s Ryzenem 5 3600 a chladičem Fera 3" blbě jsem to napsal. Díky za upozornění

Aida je znama tim ze vytizi CPU na 100% neobvyklym zpusobem a teploty jsou pak o neco vyssi, jeste o neco narocnejsi je stess test v OCCT..Pokud je PC stabilni v tehle testech, tak uz bude i u vseho ostatniho

https://www.igorslab.de/en/stress-torture-cpu-tot... Tak aida je nejvejs aktualne, kazdou verzi je to ale trochu jinak

tohle se ti zdají vyšší teploty? Co by za to majitelé osmijader bez vodníka dali

P.S: ber to tak že 7nm čip se rychleji zahřeje a díky malým čipletům je to proti starším rovnoměrně hřejícím procesorům dost terno. Možná je to pro AMD výhodné, ale z hlediska uživatele ty teploty vyžadují dobře dimenzované chlazení, tedy nejen chladič na procesoru, ale i vyřešené větrání ve skříni. Vrazit to tam jako za stara do beden Eurocase je akorát říkat si o rychlé vyhřátí skříně s patřičnými následky pokud to tak funguje delší dobu. Jednoduše - v bedně musí být průvan. SIce má papírově 65W ale na to se nespoléhej, to je typická zátěž ne maximální, takže ve špičkách se dostáváš i přes 90W, zvlášť když to ohulíš AVX2 instrukcema. A když se k tomu přidá grafika co boostuje na 200W tak je to teprv test airflow skříně

Skládal jsem to do case Zalman Z1, kde jsem nechal větráky jak původně byly. To znamená, že mám jeden za větrákem procesoru a jeden dole vpředu. Průvan tam vyloženě není. Určitě to tomu nepřispívá. Šlo mi jen o to, že co jsem tak různě našel tak mají borci teploty více méně nižší s tímto chladičem. Zajímalo mě tedy, co jsem udělal špatně. Přetáhnout ten chladič v podstatě nejde kvůli té "listové pružině" na která ho drží. Je fakt, že Aida je velmi náročný test, nicméně mě to trochu vyděsilo.

V herním PC bych vždycky doplnil větráky na maximální osazení. Tudíž pokud se dobře pamatuju jeden dole a dva nahoře. Ta bedna bohužel není nic moc. Rozumnější bedny mají tři větráky zepředu, tři nahoru a jeden dozadu.

Pokusím se časem sehnat jinou case. Nicméně při Crysis 3 jsem teď zahlédl peak na 79c. Zatím to tedy řešit nebudu, ale přijde mi to moc na tenhle procesor.

Zatím aspoň doplň ty větráky, mít tam jen dva není nic moc.

Já bych je doplnil rád, ale nevím jestli jich tam víc dát vůbec jde. Podle stránek zalman mám osazené všechny, které být osazené můžou. https://www.zalman.com/contents/products/view.html

Bohužel není fotka zezadu, ale asi tam bude děrovaný plech. Zkus odmontovat horní zadní větrák a přilož ho na jeho místo. Pokud se změní zvuk, tak perforace nedostačuje. Trpěly tím např. Eurocase. Odstraň perforaci a jako ochranu tam dej jen drátěnou mřížku. Podařilo se mi takto (ještě s vykotláním díry pod předním krytem a vyříznutím většího otvoru dole v krytu) snížit teplotu CPU o 10 stupňů.Další krok je tam dát výkonnější větrák, většinou ale za cenu vyššího hluku. Viděl jsem i zdvojené větráky.Ještě zvaž, zda tyto úpravy nezhorší chlazení invertoru kolem CPU.

Aha, tak ty máš nějakou obzvláště zprasenou verzi téhle krabice, ty starší měly nahoře perforovanej plech a šly tam dát dva větráky, stejně tak dolů za PSU. Tak s tímhle mnoho nenaděláš.

to jsou krátké výkyvy, protože procík boostne a ta maličká plocha styku čipletu nestihne odvádět teplo. Proti starým 12nm Ryzen se to nedá srovnat, bohužel pod 50 se trojkové řadě ani v klidu moc nechce. Já měl ještě nedávno 3600X v hlavním stroji a bylo to podobné. Když porovnám s Ryzen 1600 AF (12nm) tak je to úplně něco jiného, za stejných podmínek nižší teplota o 11 stupňů a to ten R5 1600AF jede s oc na 3,8Ghz a chladič nastaven na chod "silent" - Fera 3 Pro HE1024.Nyní mám 3800X a pod padesát prostě nejde při běžném použití - surfování na netu, filmy, na pozadí steam a další klienti. A ve špičkách i při max. chlazení, tedy dva větráky na hřbetu skříně, jeden proti chladiči cpu a dva na odvod tepla od grafiky RTX 2070, tedy prakticky ideální podmínky, a ještě výkonnější chladič Scythe Mughen rev.B, teploty se ve hrách Crysis 2 ME, Serious Sam Fusion s SSAO, Doom 2016 drží do 85. A to je zajištěn prakticky maximální odvod teplého vzduchu ze skříně. Fakticky ten přibalený tedy stačí, protože zvládá operační podmínky povolené výrobcem, jenže je tu další zádrhel, pokud máte NVme SSD pod procesorem, teda nad prvním slotem pro grafiku tak se pod tím továrním "lenivým" má tendenci se SSD hodně ohřívat. Stáhněte si OCCT prográmek, je velice přehledný a u toho hned uvidíte kde se co ohřívá a podle toho už odhadnete kde je třeba chlazení zlepšit.Vaše skříň je bohužel neštastně navržena, před větrákem vpředu je instalován box na HDD který dost překáží efektivnímu proudění, takže sice chladí disky ale od grafiky když do rozpumpuje tak není jiný východ než vzlínáním nahoru k procesoru, takže i tím přispívá k jeho ohřívání. Obávám se že při delším hraní se i bez stres testu můžete dostat na devadesát při prohřátí skříně pokud máte nějakou schopnější grafiku s TDP kolem 200W. AIDA vám totiž zaměstnává jen cpu ale při hře musí makat vše takže začne kumulační efekt.

Díky za odpověď, šlo mi hlavně o to zjistit zkušenosti jiných lidí a navíc ještě o to, že chci procesor nějákým způsobem lehce přetaktovat, jenže při těchto teplotách se mi do toho něják nechce. Nevím jestli jsem neudělal chybu v instalaci chladiče, nicméně předpokládám, že to by teploty nebyly ani v idle kolem 38c (samozřejmě občas je vidět nějáký ten peak +- 50c), že?

Možná bych ještě doplnil, že na měření používám hwinfo. Ryzen Master mi reportuje jiné teploty. Předpokládám, že mám věřit ryzen master aplikaci, že?

Mám stejný procesor a na +- 70 st. mi to vyskočí pokaždé. Tak jako na i5 jsem vůbec nepoznal změnu teplot, tak u toho ryzenu se mi při teplotě nad 50 st. protočí větráky. Na sekundu, dvě, pak zase ticho. To, že ta teplota umí rychle vyskočit na vysokou teplotu mi přijde jako vlastnost toho cpu. Takže když to jen vyskočí na těch 80 st. a pak to zase letí dolů, pak bych to vůbec neřešil.

Děkuji všem za odpovědi. Aspoň vím, že nejsem sám kdo to řeší.