Ryzen 2, základní deska, paměti a M2 NVMe

Ahoj, chci si postavit PC, které mi nějaký čas vydrží. Prosím o kontrolu, jestli s tímto výběrem nebudu mít problémy: https://www.czc.cz/233928,234279,192299,2024... Zdroj, case, Windows mám. Grafickou kartu zatím použiji GTX660. Ještě prosím o informaci. Na vybrané desce je konektor USB3.1 gen. 1 (20-1pin U31G1_12), case (R6 Define) má na čelním panelu 2x USB3.0. Lze připojit tento konektor na základní desku?Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

USB 3.1 g1 je přejmenované USB 3.0. Desku vyber jinou, tahle má levné čínské kondenzátory.

Děkuji, nějak tíhnu k MB Asus, jedna už mi slouží přes deset let. Co tedy tato: https://www.czc.cz/asus-rog-strix-x470-f-gam... popřípadě jakou pořídit jinou základní desku kvalitním audiem?

Ano, může být, jen upozorňuji, že zvukovka nemá DTS licenci.Paměti vybírej spíše podle tohoto listu (čipy Micron/Samsung s osazením 4 slotů, je tam jistota, že to bude stabilní a bezproblémové):http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG... Disk vezmi tento:https://gospos.cz/plextor-m8pegn-ssd-512gb-... je levnější než Samsung, má také pětiletou záruku a při zápisu mu naklesá rychlost na 300 MB/s. Navíc je to MLC Toshiba A19 a má zhruba čtyřnásobně vyšší počet přepisů než Samsung MLC.

Děkuji za rady, M2 disk vypadá dobře. Jen si nejsem jistý. Má chladič, deska má taky chladič pro M2_1 slot. Nevím, jestli je možné použít M2_2 slot, nebo jestli se dá nevyužít chladič na desce.

Tak koukám do manuálu, M2_2 je sdílená PCIe x1_1 a x1_3, jakmile je obsazeno, pracuje pouze v SATA módu.

Obecně proč ne. Za necelé tři týdny by měl být na trhu nový, Samsung 970 EVO, takže pokud nestojíte o kód pro FC5, tak bych asi počkal na novou generaci těhle disků.

Děkuji, díval jsem se sem https://www.svethardware.cz/nvme-ssd-samsung-970-pro-... na konci článku je informace "u 970 EVO počítejte s nižší výdrží, kdy disk půjde přepsat 600krát." Jak si to mám vysvětlit? To znamená, že ho 600x smažu, znovu nahraju data a je na konci životnosti?

600 přepisů garantuje výrobce, reálně ty čipy vydrží víc, ale na druhou stranu se neopotřebovávají rovnoměrně. Samsung třeba nabízí alokovat by default 20% kapacity disku na overpartitioning, je to nealokovaný prostor na disku, který slouží k realokaci poškozených "sektorů".Nějaké zátěžové testy SSD většinou ukazují že ty disky vydží o hodně víc a v reálném provozu se může jednat o mnoho desítek let.Osobně mám třeba staršího Samsunga 840 EVO, 250GB, aktiuálně 20TBW, tzn v jednoduchém měřítku byl přepsán 80x za cca 5 let provozu coby systémový disk (neswapuji, neindexuji, vypínám prefetch), tehdy se uvádělo 800x přepis, tzn disk by měl vydržet podobnou zátěž 45 let... tzn pravděpodobně mě přežije.

Co je lepší? Naformátovat jen 80% kapacity celého disku a 20% nechat nealokované, nebo naformátovat celý disk a hlídat si volné místo? ☺

Použít SET MAX ADDRESS a ručně mu zmenšit kapacitu.

Nejlepší je neřešit to, ten disk vydrží léta.

Tady nejde tolik o výkon, jako o zvýšení iops. Což zrovna u disku, na kterém ti běží několik virtuálek může být znatelné.

*oprava: Tady nejde tolik o životnost, jako o zvýšení iops

To je sice možné ale v té konverzaci o šlo o výdrž.

Definuj, co si představuješ pod pojmem výdrž.1) výdrž počtu přepsaných buněk se zvýší zhruba o 10 % (to je zanedbatelné)2) výdrž konstantního výkonu, protože disk má čas si kešovat data do rezervního prostoru a současně trimovat smazaná data, takže nejsi tolik penalizován. A s tím je právě spojeno iops.

opravím kolegu, bavili jsme se o životnosti disku