» Poradna » Web a internet

Rychlost uploadu u kabelovky UPC

Ahoj.Proč vlastně UPC tak přísně škrtí upload u internetového připojení?Mám od nich Fiber Power 30 s rychlostí 30Mb/s - 1Mb/s a nechápu ten šílený nepoměr. Je to úmysl nebo to je technicky nějak problematické?

Odpovědi na otázku

Vzhledem k tomu, že UPC nabízí i rychlost 120 / 10, tak vyšší rychlost na uploadu jde.

Je to úmysl. Síť i modemy podporují mnohem, mnohem větší rychlosti. Na konkrétní důvod se však asi budeš muset zeptat přímo UPC.

Historicky to jistě vychází z toho technického problému. Prostě ta TV sít byla stavěná na to že směrem od "upc vysílače" do TV proudí velký objem dat, ale kolik toho teče zpět? leda tak nějaké kontrolní signály zda jim ta sít funguje. Takže ta sít je stavěná na to že směrem k uživateli teče hodně dat, ale opačně skoro nic. Ikdyž dnes už to asi bude nějaká symetričtější síť než dříve, ale stále bude větší datový tok směrován k uživateli než od něj.A pak taky ten úmysl. 99% lidí chce data z internetu přijímat a ten upload prostě nepotřebují, tak proč by operátor zvětšoval upload, když to málokdo využije? radši ty prachy hodí do zvýšení rychlosti downloadu a zbytek do reklamy, která mu přiláká další zákazníky.

Pro poskytovatele to nejsou žádné finanční náklady navíc, není pro ne rozdíl v tom, jeslti navýší rychlost downloadu, nebo uploadu. Je to úplně jedno jak z hlediska nákupu konektivity, tak i sítě. UPC má síť eurodocsis 3.0. Modemy, které nyní rozdávají podporují už 440 Mb/s download a 120 Mb/s upload.Pro mě by bylo nejlogičtější, kdyby UPC nabídlo třeba 50,100,150,200 Mbps a uživatel by si sám navolil poměr download / upload a jim by to taky nic neudělalo..

No právě. Těch služeb jako například SkyDrive je už tolik, že ten upload je potřeba zrychlit.Posílal jsem si loňské fotky z Nikonu D90 na MEGA úložiště a jelikož má každá fotka průměrně 5,5MB tak to bylo celkem 12GB dat a odesílal jsem to šíleně dlouho.Raději bych bral linku 15/15 nežli 30/1

V této chvíli mohu u UPC doporučit jedině Business tarify. Máme takto 80/15, aby se dalo aspoň nějak uploadovat data na naše servery. Pořád to není moc, ale i těch 5 Mbps navíc je poznat u velkého objemu dat.

Já spíše uvažuji že bych přešel ke konkurenci.Dostal jsem do schránky nabídku firmy Internethome - bezdrát a podle jejich ověřování dostupnosti bych mohl mít 40Mb/s (pokud by byl slušný signál tak až 75Mb/s).Ale nedočetl jsem se na jejich stránkách jaký mají upload - možná mají symetrickou linku protože dříve toto připojení nabízel Losan a ten to symetrické míval.Nemáte někdo s touto firmou zkušenosti?