» Poradna » Počítačové sítě

Rychlost připojení na CAT5A

Ahoj, několikrát jsem četl diskuze na téma rychlosti připojení na různých CAT kabelech, a různě se tam objevovalo, že lidem jede na CAT6 10Gigabit na x metrů nebo 1Gigabit na CAT5A na x metrů. Teď jsem potřeboval propojit nový pc se switchem a jediné co jsem měl po ruce byl 3m CAT5A a jede mi to max 95Mbps. Když prohodím kabel za CAT6A tak normálně Gigabit jede.Je teda možné dosáhnout nějaké vyšší rychlosti na tom CAT5A a jak ?Sice neplánuju ten kabel používat, určitě ho brzo vyměním, až koupím nový, ale spíše mě zajímá jak ostatní dokážou protáhnout mnohem více skrz CAT5A?Stejný problém jsem měl se spojkou na RJ45, mám dva 1.5M CAT6 kabely spojeny nějakou spojkou z alzy za 70 kč prostě to nepustilo více než 100Mbps i když byly všechny vodiče propojeny, další levná za dolar z ali pustila Gigabit.

Odpovědi na otázku

Podívej se na konektor kolik žil tam je, pokud jen 4 (první, druhá, třetí a šestá) půjde max 100Mbit a je to zmršený kabel. Často takové šmejdy přibalují třeba k routerům co gigabit neumí. Normální 5e kabel má 8 žil a 1Gbit bez problémů zvládá.

Bílá spojka je CAT3, čili 10Mb/s. Běžně přes ní tahám 1 Gb/s s kabely CAT5e.Podívej se, zda není ten kabel křížený, nebo nemá jen 2 páry. Také může být špatně nakrimplovaný.

Kategorie 5A není, takže je jasné, že Ti to nefunguje. Kup 5e a pojedete to.

Co je Cat 5A?

v podstatě jakejkoliv ethernet kabel kterej má 8 drátu pojede na těch pár metrech gigabitem. Tudíž tam asi máš jen 4 dráty a nebo z těch 8 budou některý blbě propojený.