» Poradna » Počítačové sítě

Rychlost připojení LAN

Dobrý den,před pár dny jsem se rozhodl, že si pořídím nový router Xiaomi mi 3 router kvůli potřebě 5Ghz sítě v domě.Stolní počítač mám připojený, pomocí UTP CAT 5.Na internet speed test Ookla jsem schopný dosáhnout rychlosti 95/20Mbit/s.Když jsem ale zkusil počítač připojit přímo na modem dosáhl jsem rychlosti až 285/20Mbit.Proto jsem pátral, kdy by mohl být problém a zjistil jsem, že router od Xiaomi má Rozhraní: 2 x RJ-45 10/100 Mbps, 1 x 10/100 RJ-45 Mbps (WAN).Takže jsem router vrátil a pořídil si Netis WF2780, který už tedy zládá WAN 10/100/1000 Mbps. A má 4 Gigabitové porty.Dnes jsem router připojil do WAN, nastavil základní parametry a mám stále jen rychlost 95/20Mbit/s.Už nevím kde by mohl být problém. Budu velmi rád za jakékoliv vysvětlení mého problému. DěkujiInternetové připojení (ISP) mám UPC 300/20 Mbit/s.

Odpovědi na otázku

Prvne over zda-li sitova karta v PC opravdu komunikuje s routerem rychlosti 1Gbit. Pokud ne, hledej problem v kabelazi.Proc pro zacatek nezazadas u poskytovatele o novy modem ktery zvlada obe pasma (pozor, nektere starsi je neumeli soubezne)? Dale je mozne ze jedno zarizeni nebude schopne cely dum pokryt (zalezi na velikosti, dispozici). Nebylo by rozumnejsi ponechat stavajici modem a dokoupit pouze dvoupasmove pristupove body (napr. Unifi AP AC Lite, Mikrotik cAP atd.) a ty rozmistit po dome?

"...Když jsem ale zkusil počítač připojit přímo na modem dosáhl jsem rychlosti až 285/20Mbit..." Odhaduji, že router není schopen větší rychlosti mezi WAN/LAN, jak je běžné u tuctových SOHO zařízení.

No zase na druhou stranu, staricky D-Link je mi schopen "natovat" cca 350Mbps.. tady maximalni rychlost zutava podezrele pod rychlosti fast ehternetu. Muze byt taktez problem v propojeni modemu a routeru. Dale verim ze jej tazatel neprepinal do bridge rezimu a ma zbytecne dvoji preklad.

Kabeláž mezi routerem a modemem jsem měnil.Stejně tak kabeláž mezi PC a routerem. Ale jednou už jsem takto dosáhl 300mbps takže nevím proč by to měl být problém podruhé.Ještě jsem zapomněl dodat model modemu Cisco EPC3208.Dále opravdu netuším, kde se přepíná do Bridge modu. Nebyl jsem schopen toto nastavení najít. Ale stejně si nemyslím, že by překlad mohl tak zpomalit síť. Díky za odpověď

To si taktez nemyslim, ale je zbytecne mit dva za sebou, uz jen pripadne presmerovani portu resit na dvou zarizenich. Vetsinou prepnuti do bridge rezimu obnasi vice kroku, verim ze na internetu bude k dohledani navod jak na to.

A co novy modem od UPC, krery 5GHz (.ac) umi, popr. ponechat stavajici Cisco a resit to samostatnymi AP?

Na forum UPC jsi se dival, napr. https://www.upczone.cz/topic/5244-cisco-epc3208-...

Ten router má sice gigabitové LAN porty, ale na WAN straně tu rychlost (300/20) neuroutuje. Budeš muset sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si jiný než soho router..A taky nezapomeň, že abys takovou rychlost naměřil, musí ji být protistrana (nejenom páteřní síť) schopna vůbec poskytnout...

Nesmysl, 300/20 bez problemu uroutuje, staci trosku hledat a ne zde placat nepodlozene domenky ;)https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews...

Namiesto internet speed test Ookla si daj nieco stiahnut, napriklad Linux distro zo serverov na rychlych linkach. Masarykova univerzita Brno ma pripojenie 10 Gbps. Mozem pripadne dohladat link ak mas zaujem.

staci vediet voci akemu serveru merat, alebo nech vyskusa vsetky.

Presne, Ookla bude mit urcite uzke hrdlo na strane serveru kde sluzbu hostuje. Navic se to projevuje az po zapojeni uvedeneho routreru, takze chyba nejspis v propoji UPC modem a router Netis.

To Cisco už se starší kousek. WAN i LAN 10/100 Více to dle mne neuroutuje.

"...Když jsem ale zkusil počítač připojit přímo na modem dosáhl jsem rychlosti až 285/20Mbit...", a staci vyhledat diskuze na foru k rychlosti daneho modemu a 300/30 zvlada, navic pokud by modem nevyhovoval, UPC by nabidlo vymenu.Ethernetovy port na modemu je samozrejme gigabitovy.