» Poradna » Web a internet

Rychlost internetu

Dobrý den, měl bych dotaz včera jsem si koupil nový router přesně Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 a vše nastavil připojil jsem se na 5Ghz zapl Speedtest a měl jsem 68,2 Dowland a Upload 74,5 ping 22 a pak jsem to zapl na pc Dowland 78 a Upload jsem měl pouze 23.4 okolo 20 až 25 a ping 17. Tak jsem se chtěl zeptat čím by to mohlo být že mám tak malí upload na pc po KABELU a na mobilu mnohem víc. Předem díky za rady

Odpovědi na otázku

Speedtest? Jestli myslite speedtest.cz, tak ten meri blbe. A blbe meri spousta podobnych webu. Treba rychlost.cz (ciste namatkou vybrana) dava spravne vysledky.A jakmile neco prakticky downloadujete, tak rychlost zavisi na tom zdroji.A jeste jedna vec: Nemohl byste prosim psat srozumitelne? A konkretne? Ono se blbe radi nekomu, kdo pise jak tatar a nesdeli zadne presne informace.

Ve smlouvě s ISP máte domluvenou rychlost jakou?ISP máte jakého?Typ připojení je DSL/optika ?

Ve smlouvě máme mít až 20mbs, Net Kladno a DSL

A v cem je tedy problem, kdyz Vam to funguje rychleji nez kolik je stanoveno ve smlouve? Teda aspon pokud se to da z Vaseho chaotickeho popisu vubec pochopit.

Že bezdrátové mám nahrávání ještě o nějakých 40mbs rychlejší nez kabelově

Spatny / vadny kabel, spatne / stare PC, spatny ovladac sitove karty,.. Duvodu muze byt docela dost.

Váš ISP je dokonalý. Platíte 20Mb/s a dostáváte 68Mb/s. Nemáte si na co stěžovat

No to jo za to jsem moc rad ale mě právě jde o to proč mam na pc nahrávání o nějakých 40 mb/s rozdíl kde kabelový je pomalejší.

Tak si dejte PC bezdrátově, ne?

Schválně zkusím

Teda pokud si neplete jednotky...

ja merim na speedtest.net a cilovy server si vyberu vzdy taky, aby to byl server poskytovatele. Merim pripojeni O2, cilovy vyberu o2, merim Vodafone, dam vodafonne prague, taksamio i NejTV. Pokud nemate v seznamu poskytovatele. davam ty nejvetsi. ne ty nejblizsi. takze vesmel o2, anebo nejTV a mereni provedu cca 5x....

A jeste, muze byt problem, ze PC odesila a komunikuje. nemate v tom routeru ejaky log, ci mereni v grafech? na to je Mikrotik nebo WRT uzasny. nemeri proste jen komunikaci PC net, ale veskere zarizeni na WAN.

Uz z principu je pro mereni rychlosti potreba celou LAN utrhnout a mit pripojene jen jedno zarizeni (coz je v domacich podminkach snadno dosazitelna situace), ze ktereho se meri. A jeste si dat pozor na tom, aby pokud mozno negenerovalo v tu chvili "zadny" jiny sitovy provoz.

Ja presne mel na mysli aktuualizace Win, ruznych SW. Ikdyz aktualizace by vytezovaly Down ne UP, ale pokud ma PC nastavene ze v siti muze od nej stahovat aktualizace kdokoli, tak uz je problem. Nebo odesilat neco. muze to byt i zaskodnicky vir apod.

upload může vytěžovat třeba synchronizace onedrive, google cloud atp.

A uplink je napr. u asymetrickych linek hodne kriticka vec.

Ano, speedtest.net meri take spravne.Realne by ta volba serveru nemela mit skoro zadny vliv na vysledek, ledaze by na tom sit ISP byla opravdu velmi bidne.(Je az vtipne, kolik webovych mericu pri rychlostech nad cca 30Mbps vraci naprosta hausnumera.)

Ja bydlim bilzko hranic s polskem a vez ze kdyz mi to chytne polsky server, tak ikdyz mam na Wifi na poskytovatele ci NejTV v praze 80/60 tak ten polsky bazmek neda vic jak 25-30Mbit

To je hodne spatna vizitka pro Vaseho ISP.

proc myslite? Speedtest mi podle lokality vybere nejblizsi server, a to je nejaky asi garazovy ve Wisle ci Ustronu. Kdyz ale dam jineho u nas, tak 80Mbit na Widi neni spatna vizitka poskytovatele. Kolik lidi by dalo mit stabilne ping 12 data porad 80/60Mbit nekde v horach u polsych hranic. navic s verejnou IP pod 500,- Garant je 30/30 a kdyz je linka volna tak intet jede co Hardware zvladne.

Jestli mate garantovano 30/30, pak je samozrejme vse OK.

Napiš ISP a popiš co máš za problém a oni ti to pořeší a budeš to pak mít správně podle smlouby na 20Mb