» Poradna » Web a internet

Rychlost internetu

Zdravím,už nějakou dobu máme doma problémy s pomalým internetem. Rozhodli jsme se, že změníme dodavatele (na PLnet). Problém se nikterak nevyřešil a tak jsme si mysleli, že to bude kvůli wifi routeru, který jsme měli již 5. rok. Dnes jsem byl zakoupit nový, ovšem situace je pořád stejná.Chci se Vás tedy zeptat, nevíte čím by to mohlo být případně co bych mohl dělat?Děkuji za každou odpověď,přeji hezký den.

Odpovědi na otázku

Rychlost internetu se měří kabelem, tím eliminuješ problémy s domácí wifi. Pak záleží, co máš s poskytovatelem dohodnuté ve smlouvě, jakou agregaci atp.

nevíme, protože v tvém dotazu není uvedeno vůbec nič čeho bychom se mohli chytit. 1) jaký je to ISP? jaké přesně připojení? rychlosti/technologie....2) jak vypadá vaše LAN? jaké jsou tam síťové prvky, jaká všechna zařízení se připojují a jakým způsobem?3) co vše na této LAN běhá? i nějkaá IPTv apod? 3) jak se onen problém vlastně projevuje? pokles uploadu, downaloadu, nárůst pingu? na všech zařízeních v síti nebo jen některých? jak ony parametry vlastně měříte?

Absolutně se celkově v PC/NTB/internetu neumím orientovat, tudíž netušímc co bych měl zadat za informace a kde je případně najít. Zkusím něco málo sepsatPlatíme si rychlost internetu 25mb/s.Připojení jsou všichni členové rodiny přes wifi, přes kabel nikdo.Připojené přístroje - televize, 1x notebook, 3x telefon, 1x tablet. Televize jde bez problému. U notebooku a telefonů se pomaleji načítají stránky, pomalé stahování, ...Změřil jsem rychlost nyní na 3 různých stránkách, které jsem našel na internu a výsledek byl podobný (download - 4,2), (upload - 3,3) a (ping 75).

neuvádíš jednotky, ty jsou poměrně důležité, pokud si platíte 25Mbps pak je rychlost stahování cca 4 MBps naprosto v pořádku 1B = 8b. Obecně polatí že pokud je byť na jediném zařízení v síti připojení OK a na ostatních nikoli, je to problém u vás - buď v nějakém síťovém prvku nebo v těch koncových zařízeních samotných. Načítání webových stránek ovlivňuje nejen rychlost připojení, ale dnes už i výkon samotného zařízení/prohlížeče.protože máte vše na wifi (včetně TV která se zásadně připojuje kabelem, u ní opravdu není třeba řešit bezdrát když stále stojí na stejném místě) je možné i to že tam máte wifi pásmo zarušené, případně máte slabý signál, ten způsobuje ztrátovost paketů a výsledkem je zpomalené připojení. pár obecných pravidel:- co není mobilní zařízeneí patří na kabel, ne na wifi- rychlost připojení se měří vždy bez jakýchkoli dalších vašich zařízení - tzn počítač připojit kabelem rovnou do modemu (bez jakýchkoli routerů) a pak měřít rychlost - vyloučíte vliv wifi a také závady na vaše routeru/switchi apod. Rychost se doporučuje měřit někde v síti vašeho ISP, rotože co je za ní on už neovlivní. Většina ISP má pro ten účel vlastní měřák- wifi je pohodlný způsob připojení, ale má svá úskalí - doporučuji ověřit jak moc máte pásmo zaplněné (např. pomocí app. wifi analyzer pro telefon) a podle toho přípdně měnit kanály či vysílání 2,4 na 5 GHz (pozor na to jaká zařízení se připojují, pokud byste třeba přecházel na 5GHz, nemusí to všechna stávající zařízení umět- ztrátovost a odezvy můžete sledovat pomocí ping/tracert nejlepší samozřejmě je sehnat si někoho kdo tomu torchu rozumí, může daný problém rozlousknout za pár minut, oproti tomu někdo neznalý nad tím může strávit hodiny a vlastně nic nezjistí

A nebo si pozvete a zaplatte nekoho kdo tomu rozumi, bude to velice pravdepodobne rychlejsi a snazsi reseni..

rychlost internetu 25mb/s - není tam slůvko .. až 25mb/s

Jestli byl download 4,2Mbit/s (změříte pomocí speedtest.net např.) a platíte si 25Mbit tak to je dost špatné. Jak někdo říkal je dobré zkusit internet připojit kabelem do počítače, zkusit různé počítače, vypnout přístup všem zařízením a měřit jen na jednom, v nastavení routeru by mělo asi být vše dobře aby byla využita celá kapacita. Pro wifi jsou tam různé rádiové rozsahy, já mám 802.11b+g+n a na jiný mi to šlo pomaleji. zkontrolovat na rychlost.cz a pod. co naměří lidé se stejným poskytovatelem.

on asi chtel rici spise 25 Mbps

Nejspíš máš na mysli 25Mb/s. A nejspíš je to "až" 25 ... Pokud přes to jede TV a je vás tolik, tak se nediv. Kór když to někdo trochu "podusí". V mobilu se rozjede nějaká aktualizace apod.

Pokud nenapíšete více detailů tak je to jako "Moje auto jezdí pomalu a potřebuji poradit čím to může být" Zkuste na takovou otázku odpovědět. Určitě vás jako první napadnou věci jako: Jaké auto? Co znamená pomalu...

Takže to shrneme. Připoj PC přímo LAN kabelem ze zařízení,které dodal,nebo doporučil poskytovatel. Myšleno sólo zapojení rovnou kabelem do PC a změř rychlost.