Rychlost HDD 500GB (7200rpm) vs. 1TB (5400rpm)

Zdravím,

mám disk Samsung 500GB / 7200rpm 16MB cache (HD502HJ). Dle testů rychlík, tichý a moc se nehřeje.

Chci si pořídit větší a zaujal mě WD Green 1TB / 5400rpm 64MB cache (WD10EARS) pro svou tichost.

Otázka tedy zní: je tento disk co do výkonu srovnatelný s polovičními disky s 7200rpm?

Toto konkrétní srovnání jsem na netu nenašel, pouze spekulace v diskuzích. Vycházím z toho, že má 2x vyšší hustotu záznamu na plotnu a větší cache. Na netu se píše o Intellipower jako o schopnosti měnit otáčky mezi 5400rpm-7200rpm, ale dle jiných stránek je to jen fáma či marketingový tah. V porovnání s jinými 1TB disky vychází očividně hůře.

Nepotřebuji nejrychlejší disk, na to bych si pořídil SSD, ale nechci jít se svižností Win7 x64 dolů. Disk zůstane v PC pouze jeden, tj. i na swap.

Odpovědi na otázku

Kup třeba tento: http://interlink.tsbohemia.cz/pevny-disk-samsung-f3-1tb... ...
Myslím že litovat nebudeš.

...zapoměl jsem napsat, že už mě dneska přišel, ale zatím jsem jej nepoužil, protože až dnes (pozdě) jsem zjistil, že ta fce Intellipower neznamená možnost až 7200rpm. Teď nevím, zda jej instalovat.

Jinak ten Samsung je perfektní, škoda že jsem se tak narychlo rozhodoval.

Asi zkusím, otestuji a uvidím. Kdyžtak ho dám jako 2. na data+swap

Taky se dá, nejdříve koupit, pak se zeptat...
Co už, ať slouží, asi ho nevyhodíš.

Az ho otestujes treba v CrystalDiskMark, hod sem prosimte vysledky obou.

tak včera sem ho zkoušel (Green), sice teď u sebe nemám konkrétní výsledky, ale co si pamatuji:

měřeno v HD Tune, W7 x64, zarovnaná part. 4kB (WD):

Max. přenosová rychlost:
WD10EARS: 100MB/s (min. a avg. byly taky o cca 30% slabší)
SD502HJ: 148MB/s

Teploty:
WD10EARS: 39 st. (!)
SD502HJ: 36st.

Hluk (odhad):
WD10EARS: 70%
SD502HJ: 100%

Přístupy:
WD10EARS: 13.5 ms
SD502HJ: 12.5 ms

...no, mám možnost ho (WD) hned udat, takže to tak udělám a nechám si Samsunga + seženu nějaké odhlučnění.

Asi koupím zase Samsunga Spinpoint F3 1TB (jako 2. data+swap) + tlumení

Dík

dokonce ten 1 TB 5400 disk muze byt i rychlejsi (sekvencni cteni, propustnost rozhrani)

pokud 5400 disk tak si rovnou kup WD GREEN 2 TB to je super disk bootoval jsem z neho W Ultimate x64 bit
/nez mi prisel postou ssd/ a uplne v pohode zadne zpomaleni

Funkce Intellipower neznamená možnost měnit otáčky. HDD s takovouhle vlastností ještě nebyl vyrobený a asi ani nebude. Znamená to mimo jiné, že otáčky jsou nastavené někde mezi 5400 a 7200 rpm, ale jsou konstantní, nejspíše 5900 rpm. Součástí této technologie je Intelliseek, kdy se raménko s hlavami vystavuje jenom takovou rychlostí, aby to přesně stihly hlavičky přečíst. Než o tom psát je lepší se podívat na animaci.