Rychlost CPU, RAM, SSD, a disku

Ahoj, nemáte někdo představu zcela rámcovou, řádovou o rychlostech například CPU zpracovává nějakou rychlostí data - velmi rámcově jakou jedno jádro jede? megabity za sekundu, gigabity? dneska je to dost těžké odvodit, z taktu to imho nejde když se paralelizuje a kešuje i v rámci jednoho jádrano a pak bych si chtěl udělat představu když procesor zavolá "pojďte data sem" z paměti tak zase velmi řádově 1. za jak dlouho 2. jakou rychlostí přifrčejino a to samý u klasickýho disku a u SSD diskuchtěl bych si to pak představit prodloužením do reálnýho světa jako když procesor zavolá data z paměti a přišly by za pět minut, za jak dlouho by analoigicky dorazily z moderního točivýho disku ? a pochopit na týhle analogii i přínos SSD, no že je brutální to vim ale mít ty relace a třeba si to představit ve světě lidí .Nemůžu k tomu nikde najít nějakej hezkej ucelenej článeček.

Odpovědi na otázku

Nájdi si testy CPU a SSD a nesnaž sa objaviť ameriku

zajímavý způsob jak říct "nic o tom nevím"

Príliš tému pirvaš. Chceš vedieť aký výkonný je i5-6600K pri max frekvencii? Pozri na http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php. Chceš vedieť rozdiel medzi GTX 660 a 750 Ti? Pozri http://www.videocardbenchmark.net/gpu_list.php a http://gpuboss.com/. SSD detto. Nechápem čo vlastne chceš, keď je tu x testov na HDD, SSD, CPU, GPU...

pokud nechápeš co vlastně chci, tak neodpovídej, na rozdíl mezi GTXy založ jiné téma prosím, otázka byla míněná pro toho, kdo jí pochopí

To nechápe nikdo. Kup si medvídka mývala.

Už se opět nudíš?! Doporučuji nekrmit.

Předně rychlost procesoru nejde udávat v bitech ani v bajtech za sekundu. Procesor není něco, co by jen přenášelo data. Rychlost procesoru se posuzuje podle toho kolik instrukcí dokáže zpracovat za sekundu. A pak není instrukce jako instrukce. Jiný počet taktů oscilátoru potřebuje na prostý logický součin dvou bajtů, jiný na skok na nějakou adresu v paměti podle výsledku nějakého výpočtu (přesněji podle příznaků Z, C...), jiný třeba na vynásobení dvou čísel v plovoucí řádové čárce. A i to dost souvisí s jeho architekturou, každý výrobce to řeší jinak...to jen tak zjednodušeně.

Pro hrubou představu. Jsou i jednoduché procesory např. od firmy Microchip. Mají jen málo instrukcí, ale téměř všechny zpracují za dva takty oscilátoru (skokové instrukce za víc taktů). Takže např. při 80 MHz zvládají 40MIPS (40 milionů instrukcí za sekundu).

To není moc "hezkej ucelenej článeček", ono je to stejně jedno, ono ho to stejně nezajímá.

I kdyby ho to zajímalo, tak na tohle nemůže a nebude existovat ucelený článeček, ale spíš ucelená kniha. Není to vůbec jednoduchá věc, do článečku se to nevleze.

Ježíš, nikdo nechce psát článek. Já si chci udělat ř á d o v o u představu. Velice přibližnou. nejde mi o benchmarky, měření rychlostí procesorů, porovnávání velikostí přirození na milimetry Prostě intence procesor v miliónech za sekundu.Paměť řádově za x dojdou data rychlostí řádově y. nic přesnýho

To nejde, protože jsem neřád, nemilý pubíku.