Rx 480

Zdravím, mám v plánu koupi RX 480 a chtěl bych se zeptat jestli je můj cpu (i5-6500) a mb (MSI B150M MORTAR) vhodný pro tuto kartu. Ještě bych se chtěl zeptat, zda-li by mohla stačit 4GB verze, nebo je 8GB nutností?A jeden dotaz na konec - můj starší monitor má jen VGA vstup, tak se chci zeptat jestli něco takového https://www.czc.cz/premiumcord-adapter-displ... bez problému funguje, nebo jestli jsou s tím nějaké potíže a chtělo by to rovnou nový monitor s HDMI.Předem díky za odpovědi

Odpovědi na otázku

i5-6500 stačí.U RAM bude záležet na budoucích hrách a rozlišení LCD. Každopádně z 4GB verze bych u FullHD LCD problém neměl.Pokud je to převodník, tak by to mohlo fungovat. Pokud jen redukce, tak nejspíš ne, protože to vypadá, že RX 480 už A/D převodník mít nebude. Ono také v roce 2016 už nebude moc lidí, co by měli monitor jen s VGA a chtěli k tomu novou grafiku...

Tak jelikož teď mám jen 1600x900 a při koupi monitoru bych koupil právě FullHD, vezmu 4GB.Tak snad to fungovat bude, vím že VGA je zastaralé, ale teď se mi jako studentovi další peníze za monitor dávat nechtějí a přichází v úvahu až časem :D

Tak ale počítej s tím, že u RX 480 můžeš s VGA narazit. Ale možná k tomu budou přibalovat nějakou věcičku, která to z toho nějak dostane.

jakou "věcičku" máš na mysli? No každopádně bych se jinak koupi monitoru nevyhnul

Nějaký ten převodník, nutný k převedení DP nebo HDMI na VGA.

HDMI na VGA existuje, ale nie je to lacná záležitosť. Potrebuješ konverter z digitálu na analóg. Redukcie sa dávali iba k VGA na DVI-I, ktorý prekladal analóg na DVI-I analóg, keďže vtedy mali karty podporu analógu aj digitálu ako aj vtedajšie monitory. Teraz je na kartách iba DVI-D (digitál).

ale dp na vga je levnější, že?

Je to drahšie :D DisplayPort je novší, lepší a predajcovia aj z toho dôvodu vymýšľajú všelijaké ceny DVI-D na VGA za 15 dolárov (to neplatí v EÚ) a DP na VGA za 30 dolárov Na Slovensku je to drahé, že sa to neoplatí ani kupovať za takú cenu

No do dotazu jsem právě dával odkaz na DP na VGA za 370,- tak jsem si z toho odvodil že je levnější :D no každopádně když bude mít rx480 DVI tak bych šel do toho. To by stačilo i tohle? https://www.czc.cz/premiumcord-dvi-adapter-d... ale to je DVI-I takže asi těžko

Mimochodem právě nechápu jestli je to redukce, nebo převodník, protože tam píšou obojí

Tak jelikož v DP nic analogového není, tak ho z toho není jak redukcí vydrátovat. Takže to musí být převodník. Analog se dá vytáhnout jen z DVI a to ještě z verze DVI-I, kde je. V DVI-D už také není (je v těch 4 kontaktech co jsou v DVI-I samostatně a v DVI-D nejsou).

no moc tomu nerozumím, tak počkám a budu doufat :D každopádně referenční karta nemá ani DVI

7 dní a bude jasno. Tedy alespoň u referenčních karet.

No doufám že se to někde dočtu, ne že to budu muset zkusit na "vlastní kůži" :D budu doufat že dp na vga u ní jako dočasné řešení než si pořídím monitor fungovat bude

k tomu se vztahuje (snad poslední) otázka - je lepší koupit referenční nebo nereferenční model? Je to jen o chladiči?

Je to o slabém přetaktování a o chladiči (případně záruce) technicky je karta pořád stejná, jde ti o gpu, zbytek je "balast"

takže rozhodně počkat na nereferenční

Rozhodně nereferenční,pokud teda nepotřebuješ blower. U levnějších půjde jenom o trošku vyšší frekvence z výroby,u dražším i vlastní PCB,s lepší dodávkou energie,více I/O,možná i PCIe 8-pin.

Non-referenční karty určitě budou mít DVI-D,který má i analog,a DVI--> VGA jsou o dost levnější než z displayportu. A ne,6500 rozhodně nebude 480ku bottleneckovat. Ale jedna věc,zdroj?

Nebo DVI-I,teď si nejsem jistý.

DVI-D analog nemá (viz obrázek nahože). Nemá cenu o tom spekulovat, uvidíme za týden. Každopádně AMD se snažilo VGA zabít už v roce 2010, ale ten nesmysl se stále drží.

https://www.czc.cz/seasonic-energy-knight-ss... tam by snad problém být neměl, zvlášť když má být spotřeba 480 tak malá

Jo,ten je v pohodě. Když píšeš takovýhle dotazy,zdroj bývá často nejdůležitější

Tak pro příště vím :D Já si byl jistý že zdroj je v pořádku tak jsem ho do otázky nezahrnul