» Poradna » Programy

Různá velikost disku c

prosím proč,když dám vlastnosti disku C mi to ukáže, že mám například 19,6 GB a když disk otevřu a dám ctrl+A a vlastnosti, mi to ukáže třeba 17 GB...kde je těch 2,6 GB?

Odpovědi na otázku

přepočítávání soustav z 10 do dvojkové, to tak holt chodí. Když si koupíč disk kterej má 400GB tak na v réalu má o něco méně. Npř. 20GB = 18,6GB

no to jo...ale 2,6 giga???

no tam zaleží jakou máš taky velikost clusteru,protože když ukládáš malý soubory a clustery máš nastaveny na větší tak ti to zaber jako celou velikost, takže soubor kterej má třeba 20kB ti může zabrat několikrát tolik,

Niektore veci pri oznaceni Ctrl+A nezapocita.

Napriklad nedostupny adresar System Volume Information (tam su data pre funkciu obnovenie systemu, cize je toho vela).

a tohle se může vymazat nebo raději ne?

ten adresář System Volume Information se NEDÁ vymazat, systém tě k němu nepustí. přístup k němu má pouze systém (a viry )

Ale da sa zmazat a celkom lahko ... (jeho obsah, nie cely adresar)

Složku SVI lze smazat po zadání příkazu

cacls "C:\System Volume Information" /T /E /G "jmeno_prihlaseneho_uzivatele":F

Liam

Jo a předtím je třeba vypnout sledování systému ve vlastnostech Tento počítač (ev. i službu indexování souborů, je-li třeba)

Klikni pravým a dej Vlastnosti, tam je všechno.

a taky to bude tim, ze disk se adresuje po takzvanych clusterech, ktere jsou napr 4kB velke (ale mohou byt i mnohem vetsi) a kazdy soubor musi zbrat alespon jedne cluster a nemuze ho sdilet s jinym souborem, takze napr maly textovy soubor a velikost 60 byte ve skutecnosti na disku zabira ony 4kB (4096 byte) - tedy "ztratilo" se 4036 byte, ktere jsou nevyuzite a nedaji se uz nicim vyuzit

Samozřejmě, že se dá vymazat, např. v jiném režimu - třeba DOS, a někdy je to jediná šance, jak ho "vyčistit". OS si ho stejně pak založí sám.

Kez oznacis subor alebo niekolko suborov (adresarov) a das si vypisat vlastnosti, tak su tam dve velkosti:

1. sucet velkosti suborov - ten 60 bajtovy subor bude ukazovat 60 bajtov
2. kolko realne zaberaju - ten 60 bajtovy subor bude ukazovat 4KB

Pri nekomprimovanych suboroch je druhe cislo vacsie, pri komprimovanych mensie.

system volume information sa da zmazt ked si vo vlastnostiach toho adresara das zabezpecenie a pridas tam seba/administratora/