» Poradna » Počítačové sítě

RPi3 externy Disk

AhojteJe možné zdielať v sieti externy disk naformatovany NTFS ktorý je pripojeny k RPi3? Ide mi o to že v prípade potreby (prenos veľkých súborov) disk od RPi3 odpojiť a pripojiť cez USB do Windows PC.Viem že zdielanie je možnbé prípade keď je disk naformatovany na EXT4.Za odpovede Ďakujem

Odpovědi na otázku

Je to možné. K rpi3 Kodi používám WD green 2TB v USB rámečku s formátm NTFS a na síti ho přes sambu sdílím.

To jsi nám toho řekl... To Kodi ti běží na čem? Na Androidu? Openelecu? Libreelecu? Debianu?

Openelecu.

Kecám. Na Libreelecu. A na gigové síti mi přenos dat běhá průměrně 11MB/s

Sit je vzdy tak rychla jako nejpomalejsi clanek v siti, takze PRi nema 1Gbt sitovku, switch muzes mit jakkoli rychly ale bzdy to bude jen 100Mbit. Takze 11MB je rychlost tomu odpovidajici.

To mi bohatě stačí. Sbírku filmů na disku mám prakticky ucelenou a málokdy něco přidávám. Sdílení používám hlavně na přehrávání v jiných zařízeních v síti (PC, tablet). Samotné RPI3 funguje jako mutimediální centrum u televize.

Openelec ma zdielanie SMB uz v sebe. Predpokladam ze libreelec to ma tiez, cize staci v spravcovi suborov poklikat na siet a ak je v libreelec nastavene zdielanie malo by sa tam rpi ukazat.

Libreelec má v sobě Sambu i DLNA a podporu disků NTFS.

A co to tak zkusit. Ale otazka je, rpi3 mas pripojene kabelem ci wifi, ono to je asi jedno, nejpomalejsi bude ta usb2 takze kopirovat nejake 15GB mkv bude porod, to radeji odpojit a pripojit k pc. Pokud ale do rpi doinstalujes podporu ntfs-3g melo by to jit.

15BG MKV je extrém. Normální film (1-2GB) tam máš s gigabitovou síťovkou za jednu až dvě minuty (kopíruje se mi to 150Mbit/s) a to snad ani nestojí za to disk připojovat k počítači. No a když tam chci nakopírovat několik filmů, tak obvykle není na spěch, potřebuji tam ten jeden, na který se chci zrovna koukat a ostatní tam kopnu později.

1-2 GB mkv 1080 je spodni extrem, kol 5GB je optimal, a odkdy ma rpi 1Gbit sitovku.

Externí.

Externi co? ja to pochopil ze chce pomoci USB pripojit Disk na Rpi. Rpi ani 3 nema 1Gbit sitovku a o externi do USB nebo tak nic nepise.

Odpovídal jsem na tvou otázku: odkdy má Malina gigabitový ethernet. Tedy celou větou: nemá a nikdy neměla, ale existuje externí gigabitová USB síťová karta.No a že se zakladatel threadu neptal... Možná ani nevěděl, že existuje možnost rychlejšího kopírování dat přímo na Raspberry než s integrovanou kartou a že by možná nemusel ten externí disk odpojovat tak často. (Mimochodem USB3 gigabitová karta se dá koupit na Ebay za 150Kč.)

Ma Rpi3 usb3? Nema, tak jak rychle ta Gbit sitovka na tom usb muze jet. Nerikam u pc, tam ano. Jednu sitovku za 150 na usb3 jsem mel. Ani zadarmo nedosahovala Gbitu, takze vladtni zkusenost. Audio na GPIO jsem vudel, ale sitovka by taky mela jit, ale nevidel.

Jste si jistý že rpi má usb3?

Ano jsem, navic kdyz prechazel standard USB1 na USB2, tak USB2 Flashky mely taky prenosovou rychlost 3-5MB, takze ikyby mela coz nema, tak prenosovou rychlost nad 100Mbit muze ale jen ne o mnoho. Proste se k maline neoplati kupovat usb sitovky, jen aby to kopirovalo cca misto 11MB 20MB sice to skrati cas o polovinu, tak misto 5h se to bude tech par filmu kopirovat jen 2.5, ale to se da delat pres noc. Ko kdyby si dal disk do NASu 1Gbit a pak kopirovat OK a Malina by tahala z toho. Jinak Malina nema problem s NTFS fidky, jen musis semizdat nekde v maline v addons doinstalovat podporu NTFS. 3g

No ja nevim, podle me jsou na Rpi3 usb 4... Ale jen co do poctu, jinak to jsou USB2.0... Cimz se dostavame k tomu, ze gigova usb sitovka to giga nema sanci dosahnout, teoreticky polovinu a prakticky jeste mene...

Este treba pocitat ze rpi ma jeden USB radic, cize ak ma na dalsom usb disk tak sa rychlost deli medzi usb disk a usb sietovku. Tiez je na tom radici sietova karta integrovana v rpi.

RPI 3 má síťovku zvlášt.

nema RPI3 ma sdilenou sitovku se dvema USB, drhe USB jsou samostatneUSB 2.0 porty 4 (přes zabudovaný pětiportový USB hub; jeden USB port vnitřně propojen s ethernet portem)

Jak jsou dva USB porty samostatné? Podle mne hlavní procesory Raspberry Pi2 a Pi3 mají jeden USB2 port (jeden USB controller), který je připojený ke stejnému čipu LAN9514, což je 4-násobný USB2 HUB a na pátém USB 100 Mbit/s LAN čip. Jak je LAN9514 organizovaný uvnitř je jedno, při pohledu z vnějšku všechny čtyři USB i integrovaná LAN sdílejí ten jediný USB2 port na hlavním procesoru. Tedy součtová rychlost všemi USB porty + LAN nemá šanci překročit teoretických 480Mbit/s. V praxi nejenom mě, ale i v benchmarcích na internetu skutečná celková rychlost přenosu dat dosahuje ca 300 Mbit/s (150 Mbit/s přes gigabitovou síťovku do Raspberry a stejný objem dat zapsat na disk).

Aha, ja mam rpi2 a tam je to tusim zavesene na jednom radici tak som predpokladal ze aj 3 to tak ma.

Ntfs-3g je v Raspbianu obsažený v základu.

Raspbian neni Open/Libre elec

Ďakujem všetky za rady Postupoval som podla tohto navodu a fiči to. http://robopalo.blogspot.sk/2013/08/raspberry-pi-file...