» Poradna » Počítačové sítě

Rozvod kabelů do novostavby

Zdravím,mám dotaz ohledně kabelů do novostavby...plánuji si rozvést po celém baráku UTP. Mám zvolit UTP cat 5e, který mohu sehnat zadarmo, nebo zainvestovat do cat6.Díky za názory

Odpovědi na otázku

CAT 5e vetsinou staci.

Souhlasím, stačí, zvlášť když je zadarmo:Kategorie - Maximální přenosová rychlostCat1 - 1 MbpsCat2 - 4 MbpsCat3 - 10 MbpsCat4 - 16 MbpsCat5 - 100MbpsCat5e - 1 GbpsCat6 - 10 GbpsCat6a - 10 GbpsCat7 -10 Gbps

5e je dostatečný, běhá na tom bezproblémově gigový spoj, což naprosté většině domácích uživatelů stačí.

Pre nakŕmenie nových/lepších wifi, ktoré prenášajú data vyššími rýchlosťami ako 1 Gbps to už stačiť nebude. 11ac v najvyššej konfigurácii umožňuje rýchlosti blízke 10 Gbps. Samozrejme, nie každý také wifi potrebuje. Niekomu stačí keď má wifi router 100 Mbps porty.

Budoucnost patří optice!Tak praví MiK.

Pro rozvod v dome/byte nesmysl...- narozdil od metaliky nelze provest bez draheho a specializovaneho vybaveni- vetsina zarizeni neni vybavena SFP/SFP+ sachtou, nutnost vsude davat konvertory- nelze pouzit POE napr. pro wif AP, kamery...

Píšu budoucnost. Už teď kabelovky tahají vše optikou až do bytu.

Ano, ale dotaz znel na rozvody v byte, ne jak resit "posledni mili"od poskytovatele k koncovemu uzivateli. Tam samozrejme je to nejrozumnejsi reseni, hodne provideru to zacina pokryvat pasivni optikou.

Záleží, co a jak potáhneš. CAT5e utáhne 1Gb/s na cca 100 metrů, CAT6 ti to dá na větší vzdálenost. Jestli plánuješ mít nějakou super výkonnou NASku, optiku internet a k tomu drahé routery, aby ti doma utáhly v plné rychlosti tucet zařízení, tak má možná CAT6 smysl, ale - aby sis CAT6 garantoval 10Gb/s, tak je lepší si pohlídat i co vlastně by si kupoval, ne každá CAT6 je bohužel stejná a ne každý eshop ti dá na to garanci.Záleží taky na dispozici baráku, někde je lepší táhnout to někam do obýváku optikou a tam to roztahat switchem do zásuvek

Proc to tahat do obyvaku?! Naopak nejlepe nekam bokem do technicke mistnosti, kde to nebude prekazet a rusit a do obytne casti jen kabelaz. Pfo wifi pokryti si nezapomenout vyvest kabelaz pro pristupove body do podhledu 😉

Jestli chce někdo mermomocí ušetřit tisícikorunu za samostatný access point, může si natáhnout internetovou přípojku do obýváku, tam umístit wifi-router/wifi-modem, odtud jeden kabel do technické místnosti a tam umístit switch. Ale tahat všechny kabely do obýváku, zvlášť pokud je jich více, no, nevím, samozřejmě proti gustu...

Nejde o úsporu nějaké blbé tisícovky, ale o to, že bezdrát se nemůže s drátem měřit. Má jenom jednu jedinou výhodu: Může se připojit kdekoliv, kde se uráčí wifi dosáhnout. Ostatní výhody (rychlost, spolehlivost, bezpečnost, stabilita...) jsou na straně kabelu.

Zase nektera zarizeni se na kabel spatne pripojuji... a popravde, s troskou snahy lze dnes postavit wifi sit, ktera se bude blizit rychlosti k 1Gbit kabelove pripojce.

kdepak, wifi pouze tam, kde to jinak nejde (mobil, či tablet se skutečně nesnadno připojuje kabelem).

ano mobil, tablet ale treba i notebook, ne vzdy jej chci pouzivat v pracovne v doku na kabelove siti... pak se rychla wifi hodi... nemam problem na notebooku dostahnout 80-85MB/s pres wifi v ramci lokalni site, coz uz se blizi rychlosti kabelu

A jak dostaneš ta data do AP, když k němu nepovede kabel? Pokud chceš provozovat bezdrát 1Gb/s, tak budeš mít AP v každé místnosti.

Ano, kabelem, kterym zaroven AP muzu/musim napajet. Nikde se nezminuju o bezdratovem uplinku nebo o ciste bezdratovem reseni.Ano, AP mam v podstate v kazde mistnosti, ale to je dano take atypickou dispozici meho podkrovniho bytu...

Záleží co se od toho očekává. CAT 5e nemá certifikaci na vyšší rychlosti než 1Gb/s. Nicméně to neznamená, že by je nezvládl. Je možné, že přes něj protlačíte i o něco více. Pokud chcete 10Gb síť, tak je samozřejmě CAT 5e už nevhodný.Nevím jak váš dům vypadá, ale pokud máte CAT 5e zadarmo, tak bych neváhal. 10Gb je v mainstremu teprve v plenkách a mají to jen lepší desky. Routery nebo Switche s 10Gb stojí balík. Klidně bych zůstal u 1Gb s CAT 5e. Jen bych si pohlídal, abych to měl všechno tažené v chráničkách a nějak inteligentně. Pokud je podkroví (vazníky), nebo prostě prostor pod podhledem, tak to táhněte vždy od zásuvky rovnou nahoru. Rozvod uděláte ve stropě a máte vystaráno. Pokud třeba za 10let nebudou CAT 5e stačit, tak prostě protáhnete nové kabely. V té době už to bude zase výrazně levnější.

Je možné, že přes něj protlačíte i o něco více: co je to "o něco"? Buď 1Gbit/s, nebo 10Gbit/s. Nic mezi tím není.

Já bych řekl že přesně pro tyto případy vzniklo 2.5Gbit a 5Gbit: https://en.wikipedia.org/wiki/2.5GBASE-T_and_5GBASE-T

A že síťové prvky pro tuto rychlost koupíš na každém rohu...

To sice nekoupíš, ale ani není třeba na každém rohu, stačí jen switch který to umí. Router se pak použije pouze na internet a stačí zcela gigabitový.Switch třeba tenhle : https://www.apollos.cz/produkt/netgear-8-port-po...

8-port je na dum tak nejak malo, ikdyz kdyby se to doplnilo nejakych 24-port GbE pro ostatni veci co nepotrebuji mit vyssi rychlost, tak by to asi slo. Ale i tak je super, ze uz nekdo zacina delat prvky 2.5/5GbE. Kazdopadne za me jde spis o koncova zazrizeni (notebooky, sitovky na deskach, NASy) - kabel samotny je par korun, zasuvky taky, switch (16-port) at uz 2.5/5GbE nebo 10GbE je rekneme od 20 tisic dneska, jenze co dal... Do stolniho PC by se dala koupit za asi 4 tisice koupit karta, ale co ten zbytek - ikdyz odhlednu od nakladu na vymenu vsech notebooku/PC, tak nabidka se limitne blizi 0.

Bazarova 10Gbit se da koupit za 35 dolaru.Nova 10Gbit se da koupit neco pres 2k Kc. Na novych deskach uz byvaji i rychlejsi porty nez 1Gbit a totez plati o NAS.Infrastruktura se netaha na 2 roky, ale s vyhledem na desetileti. Za 5 let mozna bude 1Gbit sitovka jen na low-end deskach.

jo a switche zatim stoji nesmysl... a drtiva vetsina domacnostisi vystaci s "wifi routrikem" za 500Kc se 100Mbps porty a 2,4GHz 802.11n wifinou... takze takze zpet do reality

Nerikam ze maji kupovat aktivni prvky hned, ale natahnout kabely s vyhledem do budoucna. Cena kabelu je zlomek ceny prace za natazeni. Takze tahani 5E je dnes tam, kde se neuvazuje o prubeznych rekostrukcich (napr vyrobni haly), totalni nesmysl.Jo 100Mbit site mam rad ... vysledkem je pak prenaseni souboru pres externi disk/USB flash i na vzdalenost 2 metry ... tj. cena prace za hodinu vyssi nez vymena routeru/switche ... super.

To by se ti u nas v korporaci libilo... sit mame v 95% pouze 100Mbit a kupodivu s tom nikdo nema zasadni problem, vcetne pristupu na sitove slozky

jo presne tak. Dost mensich firem jede na stovce a nikomu nechybi nejakej gigabit nebo dokonce 10Gb jak se tady vizionari ctouci serialy v casopisu Chip snazi vnucovat. Proste zatim nebyl duvod k upgradu switchu v nekterejch segmentech kdyz vsechno funguje.V rodinejch domech by bylo dobry mit aspon nejakej kabel (Cat5e bohate), ale vetsinou ma kazdej utkvelou predstavu ze budoucnost je bezdratova tak se kabely nedavaj zadny.

To neni o predstavach o budoucnosti, ale jen o lenosti a nevzdelanosti projektantu - kdyz vynecham ty co jenom obkreslej pripavene reseni z katalogu, tak ani pri individualnim navrhu (kterej stoji ranec penez) je to ani nenapadne, kdyz si sam nereknes a i pak to vetsinou nakresli blbe (ohyby, soubehy, umisteni zasuvek, ...). Myslis, ze me v projektu domu nekdo kreslil UTP rozvody? Ani omylem. Problem je, ze pri stavbe lidi resi spoustu dalsich veci a nejaka pocitacova sit je vubec nenapadne a ani nezajima (zvlast pokud se v IT nepohybuji nebo nepracuji). A pak resi pitomosti kterych je to tady plne (powerline, potrebuju 3x router nejlip nejakej cinskej odpad za 300 protoze mi jde spatne wifi, potrebuju vykonejsi router s aspon 15 antenama, atd.)

Umiestnenie zásuviek...S tým som sa zábaval vo firme dosť dlho a nemohol som to navrhnúť skôr kým som nepozisťoval aký nábytok (hlavne stoly) bude v kanceláriach a kde bude umiestnený.

Znám, také jsem si dal tu práci. Za měsíc bylo stěhování národů a všechno je jinak. Zásuvka za skříní nebo uprostřed prázdné zdi 1,5m vysoko, místnost omotaná dlouhými kabely. Od té doby se tím nezdržuji.

Popravde dneska bych se stale jeste vykaslal na Cat6/6A/7/fiber a spis bych se byt tazatelem zameril na kvalitu a "opravitelnost".Takze kvalitni UTP Belden z medi, DRAT nikoli lanko (tj. zadne zazracne UTP noname cajna z CCA s cenou uzasnych 900 za klubo).No a pak vsude DVOUPLASTOVE husi krky bez ostrych zatacek a s VELKYM prumerem (k cemu je husi krk, kdyz tam zednici hodej levnej sedivej 20mm krk, do ktery nez natahnes 3x Cat6, tak spis porodis dvojcata). Nebo pokud to bude nejaka pater, kde bude 20 kabelu, tak uz je pohodlnejsi kabelovej kanal do podlahy (z Koposu to stoji par korun za metr).Jelikoz obcas ostre zatacky nutne jsou, tak na takove misto proste instalacni krabici (aspon 15x15cm).Pri dodrzeni tohohle je pak vymena kompletnich UTP v RD na jedno odpoledne a uplne v klidu a klidne za 20 let at si da treba 100/200GbE (mimochodem to uz existuje dnes a buh vi jake rychlosti budou za 20 let).

Za 20 let už možná bude optický přenos s kvantovým šifrováním

Ano da, ale taky co je to zac, ze. Tyhle levne maji vsechny samosebou Aquantiu - cokoliv s Intelem nebo Broadcomem je bohuzel drazsi (i na eBayi).No, vylistoval jsem si cvicne nabidku jednoho velikeho ceskeho eshopu na bezne desktopove desky (nikoli server) bez omezeni ceny a s 10GbE je jich v nabidce slovy SEDM, coz teda neni zavratny pocet, a prekvapeni, samosebou zadna nema nic jineho nez Aquantii.Chapu, ze vetsine lidi je uplne fuk co je tam za chipset a kdyz vezmu kolik lidi si mlaska nad zprasenyma Realtekama (potazmo Tplinkem, Tendou, Edimaxem atd.) tak se neni ani cemu divit, ale krom jineho Aquantia ma bohuzel dost naprd support minimalne co se podpory ovladacu tyka a v tomhle ohledu je proste Intel vitez. A stejne tak Broadcom zvlada delat ovladace a opravovat chyby, ale holt to stoji neco navic.

Natáhni všude 2 husí krky a UTP dej do jednoho z nich, v budoucnu je oceníš.

Ano to je ztáklad, udělat cesty tak, aby šly kabely měnit, případně zvyšovat jejich počet.

A do každé místnosti (snad s výjimkou koupelny) dát minimálně 2 kabely, lépe alespoň 4...

Ještě by se to mohlo ukončit (dvoj) zásuvkami, ne nacvakat konektory přímo na kabel ...

To jaxi považuji za samozřejmost...

Já bych řekl že ti zatím bude stačit cat5e. Ono kdyby jsi měl kupovat ten nebo ten, tak bych doporučil cat6, protože cenový rozdíl mezi nimi není nic velkého. Ale když ten cat5e můžeš mít zdarma, tak to není rozdíl koruny na metru ale rozdíl 0 a nějakých 8Kč na metr a to už je sakra znát.Jen dbej na to, aby jsi ty kabely měl všude volně uložené a neměl jsi je někde ve zdi přitlučené pod omítkou apod. V případě potřeby je tedy budeš moci vytáhnout a vyměnit. Nepředpokládám že by jsi měnil vše, ale třeba jen ten důležitý kabel, kde budeš potřebovat vyšší rychlost.

Víceméně všichni mají pravdu - pokud chceš ušetřit, tak cat5e na většinu věcí stačí a ještě chvíli stačit bude- pokud chceš myslet na budoucnost, udělej 6. Umí větší rychlosti, má větší průřez a z toho vyplývající lepší možnosti pro POE.- pokud nevíš, můžeš dát všude husí krky. To taky záleží jaký máš dům a z čeho. Jestli děláš rekonstrukci, tak s husími krky je docela práce. Pokud stavíš nový přízemní dům a husí krky jdou vytáhnout na půdu a pak je to pohodička.

Televize půjde taky přes LAN? Jinak byste musel natáhnout koax.

Tak ten si asi na 99% natahne, ale neni problem resit TV po LAN. Idelane mit NAS a TV server jako jedno zarizeni, pak uz staci jen v ramci site pripojovat klienty

Trochu nezvyklé je "... UTP cat. 5e mohu sehnat zadarmo ...".Ale není to nemožné.Na vašem místě bych si důkladně prověřil parametry nabízeného zboží.

Hlavně jestli je to celoměděný drát. Lanko nebrat (nehodí se do zásuvek) a poměděný hliník už vůbec ne (a naliskat tomu, kdo ten šmejd nabízí, byť zadarmo - poměděný hliník je i zadarmo drahý).

Cat5e aspon zatim staci. Pokud to bude v husich krcich (tj. pujde to casem vymenit), tak je to uplne fuk a az bude realne dostupne a pouzitelne 10GbE a vic, tak proste pretahas at uz Cat7 nebo treba optiku.

Jelikož se jedná o novostavbu a ta kabeláž tam bude dalších 50 let tak bych zvolil 6. Zkrátka protože už teď je tu nástup 2,5 a 5Gbit síťových karet a zařízení. (NASka atd.) Přeci jen ten kabel není nijak drahý.

Přesně tak, do novostavby 6 a mít na dlouho klid (co se drátů týče).

Proč napojovat NAS mimo přes domovní infrastrukturu, když může být v racku spolu se switchem a routerem napojená přímo do switche?

Ak to pôjde do trubiek, už aj tak by som uvažoval, či náklady na budúcu výmenu nebudú prevyšovať cenu lepšieho kábla. A ak to budeš zabudovávať priamo do steny (aj takých som videl), tak nešetri.

Novostavba 6.

Novostavba 7. Pokud uz takhle uvazujes tak za 30 let nestekne po Cat6 ani pes. Pred 20ti lety se jelo na koaxu a zazrak byl bezproblemovych 10Mb. Dneska jedem 100x rychlejc. A za 30 let ?

Za 30 let mozna ani kabely uz nebudou. Vse bude optika ale mimo kabel. Zarovka ci vyzarovac bude blikat, lidske oko to neuvidi, ale pristroje bodou propojene a tak citlive to bude, za i ve tme to bude mimo rozsah lidskeho vnimani. Takze zadne radiove ale svetelne vlny

Ty určite po večeroch píšeš sci-fi ?

Ne si delam srandu, ale nekde cca pred rokem byl clanek o tom, ze zarovka bude vysilat v pasmu neviditelnem

Tahal a narazel jsi nekdy 7 ?

Keď vieš aká bude situácia za 5-10 rokov potom ten lacný - zadarmo cat5e . Ináč doporučujem cat5.

Cat5 dnes snad ani neseženeš. Všechny kabely jsou minimálně 5e

A takhle to dopadá vždy. BoB neodpovídá.