» Poradna » Počítačové sítě

Rozšíření wifi po celém domě

Mám přivedený internet (bezdrátový) ze střechy dolů do místnosti, přes tuhle krabičku do zásuvky www.czechcomputer.cz ... je přiveden do místnosti, kde je router www.czechcomputer.cz ... Signál z krabičky jde do WAN na routeru, jeden PC do LAN, kamera do LAN, nastavenou Wifi síť. Mám pevnou IP adresu ( kvůli kameře). Bohužel signál přes Wifi funguje jen v půli domu. Chtěla bych jej rozšířit do druhé půlky (včetně patra). Předpokládám, že musím koupit další krabičku do zásuvky(musí se nějak nastavovat nebo jen strčit do zásuvky?) a další router nebo repeater? Nevím, ale jak ten druhý router nastavit. Kabel z krabičky do WAN nebo LAN a nastavit jinou Wifi síť, která by pokryla zbývající část domu a zahrady? Mám zbytečný router D-Link DI-524, kdyby se dal použít. Díky za radu.

Odpovědi na otázku

Kup další krabičku TP-LINK TL-PA111 a zapoj ho do elektrické zásuvky. Jelikož je to zařízení Plug and Play, tak by mělo fungovat bez nastavování. Jinak by mělo být přibaleno CD s drivery a utilitami, které slouží pro nastavení např. šifrování. Ethernetovým kabelem propoj s LAN portem D-Link DI-524. V tomto případě by měl D-Link DI-524 fungovat jako acces point a nevznikne další oddělená podsíť. Jinak lze kabel strčit i do WAN, pokud chceš mít další oddělenou WiFi síť, pak musíš na WAN nastavit IP adresu v rozsahu adres 1. routeru, jako bránu IP adresu 1. routeru (například 19.168.1.1, čili IP adresu, přes kterou se dostáváš do administrace toho 1. routeru) , DNS totéž, masku 255.255.255.0 a na na straně LAN jiný rozsah IP adres, např. 192.168.2.1 - až 254, nebo jiný rozsah neveřejných IP adres, např. 10.0.0.0 až 10.255.255.255 nebo 172.16.0.0 až 172.31.255.255, zapneš DHCP, aby adresy byly přidělovány automaticky. Do administrace D-Link DI-524 se pak dostáváš přes LAN a IP např. 10.0.0.1, což je nastavená IP vniřní adresy routeru D-Link DI-524.

Ještě bych dopručil si nejdříve odzkoušet, jestli ti signál proleze i do té jiné elektrické zásuvky tak, že si vyzkoušíš ten druhý protikus TP-LINK TL-PA111.

Tak jsem zakoupila další krabičku TL-PA111. Zapojila do zásuvky, spojila s routerem DLink DI-524 přes LAN a z routeru do NB taky LAN a nic. Router jsem vyresetovala do továrního nastavení, takže sice vidím nějakou Wifi síť dlink, ale nemá přístup na internet. Navíc se vůbec nemůže dostat do administrace routeru přes 192.168.0.1(je propojen kabelem s NB, ale stránka se nenačte). Můžete někdo poradit, co s tím? Moc děkuji za jakoukoliv radu.

HankaS : ked sa Ti doma pokazi automaticka pracka, tak si zavolas odbornika, ze ?

Samozřejmě, když to nepůjde, zavolám odborníka. Akorát, že tady je spousta chytrých lidí, kteří i amatérům se snaží poradit - jako djada - viz výše. Všem takovým děkuji a třeba mi někdo napíše nějaký postřeh.

Podstatne je dostat sa do administracie 524-ky a nastavit ju spravne, nielen vyresetovat. Notebuk nastavit na pevnu IP 192.168.0.10 maska 255.255.255.0, getaway netreba. Pichnut LAN kabel do Notebuku a do LAN portu na 524-ke. Nahodit browser a donho zadat http://192.168.0.1...
User name je admin, heslo ziadne, len odklepnut ENTER (alebo pouzit Button OK).
Mala by naskocit administracia.

Siet zbytocne nekuskovat, (nedavat nic do WAN) jedine ze by si sa vyzivala v presmerovavani a nastavovani roznych sieti a pristupov do nich. Nastavit rovnake SSID + heslo + sifrovanie, ale iny kanal ako na prvom AP, nech sa da pouzit funkcia Roaming, ktora aj obcas funguje IP nastavit z rozsahu pouzivanej siete na prvom AP, tak aby nekolidovala so ziadnym zariadenim na sieti, ked uz pouzivas fixne nastavenie IP..

Děkuji za pomoc, do administrace jsem se dostala, nastavila Wifi stejně jako 1.router, do WAN nic. Co DHCP - zapnout, vypnout? Na 1.routeru je zapnut s rozsahem 192.168.1.100 - 192.168.1.199, brána 192.168.1.1. Druhý router má administraci přes 192.168.9.1.

Uz by bolo hadam dobre si to aj nakreslit na kusok papiera a odlozit ked sa budu niekdey v buducnosti robit zmeny. Za podobnu siet by sa nemusela hanbit ani mensia fa.
Myslel som to tak, ze si spravis jednu domacu siet. Teraz vidim v poslednom poste, ze druhy router si nastavila na druhu siet, co je ina siet ako ta prva. Druhy router pravdepodobne nebude vediet ziskat IP z prveho Routra automaticky ked nieje nic v porte WAN, takze nastav staticku IP mimo rozsahu automatickeho pridelovania IP adries z prveho routra napr. 192.168.1.2. Tym padom bude administracia druheho routra na adrese 192.168.1.2 a bude pristupna z ktorejkolvek casti siete a ktorejkolvek casti domu.
Na 2. routri mozes zapnut DHCP. je ale potom potrebne nastavit obmedzenie pridelovania adries podobne ako na prvom routri, ovsem nie rovnako. Mozes dat pridelovanie na rozsah od 192.168.1.200 do 192.168.1.219.
Da sa povedat, ze to mas celkom aj dobre a vpodstate tak ako sa to zvykne robit vo firmach.
Na zaciatku rozsahu siete sa zvycajne nechava miesto pre staticky pridelene adresy zariadeni, ktore potrebuju staticku IP (Servery, tlaciarne, routre, switche, brany a pod).
Po nastaveni vyskusaj funkcnost pomocou pingu. Neviem ci druhy router ma vo web rozhrani moznost testovania siete pocou pingu. Ak taku moznost ma, tak ju pouzi. Ak bude ping uspesny mozes pokracovat testovanim pomocou pripojeneho pocitaca.

Uz jsem asi dost blízko,nastavila jsem LAN 2.routeru D-link na 192.168.1.2 (tím pádem ho z této adresy administruji), WAN static IP 192.168.1.2, DHCP zapnula v rozsahu 192.168.1.200-219. Chce to po me nastavit bránu WAN - zkoušela IP 1.routeru, ale nefunguje to, brána 1.routeru taky ne. (co maska a DNS ?).Když se pohybuji v části domu, kde je silnější signál D-linku, připojím se k síti z D-linku, ale nejde interntet. Když přejdu do části,kde je silnější 1.router, tak se připojím k jeho síti a internet jde. Pořád mám kabel z TP PA111 do LAN D-linku.

Aha, teraz pozeram, ze chybycka se vloudila. Prepac, DHCP na 2.Routri bude musiet byt vypnute, pretoze na jednej sieti moze byt len jeden DHCP server. Tym padom by mal pocitac dostat IP z DHCP prveho routra a malo by byt vsetko spravne a to vcitane masky, DNS, default gateway.
Nenastavuj vsetko naraz. Skus postupne. Router c.2 mas nastaveny a zopojeny, tak skus z pocitaca, ktory mas pripojeny na routri c.1 dat ping na 192.168.1.2.
Ak bude vsetko OK a nenastane niekde po ceste problem, mozes skusit zapojit pocitac na router c.2. Najskor do LAN konektora. Wifi zatial nechaj tak.
Mozes sa pripadne presvedcit ci pocitac ziskal IP od DHCP routra c.1 prikazom: ipconfig.
Mala by byt vyplnena minimalne IP a brana (default gateway).
Ak pocitac neziska IP bude este niekde chyba. V opacnom pripade mozes skusit potom wifi.

Tak se nazadařilo, ping šel, ale IP od DHCP 1. routeru dává nějakou úplně neznámou - 169.xxxx, nevím, kde ji vzal. Nicméně dnes jsem z chalupy odjela, takže všem děkuji za pomoc a budu pokračovat příští víkend. Ještě jednou moc díky za rady.