Rozšíření RAM

Dobrý den,chtěl bych rozšířit stávající RAM o dalších 8GB.Stávající: https://www.alza.cz/hyperx-8gb-kit-ddr4-2666m... Zákl. deska: https://www.alza.cz/asrock-b450-pro4-d5360133... Je možné je rozšířit o 1x8GB např. tuto?: https://www.alza.cz/hyperx-8gb-ddr4-2666mhz-c... Pokud ne, jakou/jaké byste mi doporučili? Jestli je to možné, rád bych nechal jeden slot volný, kdybych v budoucnu chtěl ještě rozšiřovat.Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Musíte zaplnit všechny 4 sloty aby jste využil dualchannel, pokud zaplnite 3 sloty, poběží v singlechannelu a ztratíte výkon

Jo, ztrati zcela zanedbatelny zlomek vykonu.

jak moc znatelná ztráta to je pro obyč. uživatele?

Zmerit se to da, ale nijak to nepoznate.Pokud nemusite nutne vytahnout z HW kazde dostupne procento vykonu (coz drtiva vetsina lidi nedela), muzete to smele ignorovat.

Je to setsakra znatelná ztráta, pokud máte integrovanou grafiku.

Nastesti neni tazateluv pripad, jak vyjeveno nize.

To se omlouvám, napsal to minutu před tím, než jsem odeslal já svůj příspěvek, tak to se dá snad vzít jako polehčující okolnost

To máš 2x 4 GB RAM? Kto Ti to doporučil?

Ještě před pár lety bývaly paměti zatraceně drahé...

třeba byl při pořizování limitovaný, nebo má a používá APU grafiku tam je DualChanel žádoucí, na běžné věci i dost her 8GB stále dostačuje, ikdyž je to dnes takové základní minimum.

Jeste nedavno to bylo zcela bezne. Ostatne 8GB je ve vetsine pripadu naprosto dostatecna RAM i dnes.

To áno, ale do 4 GB DDR4 modulov by som nešiel ani pri vydaní Zenu+ a asi ani pri Zenu. Ešte u Sandy bridge by som to chápal, 4 GB v 2012 stačilo, ale 4 GB DDR4 je min. kapacita 1 modulu. Ešte že má 4 sloty a teda má ešte možno dokúpiť min. 2x 16 GB.

Nez zminovat pridani 2x16GB ... bylo by mnohem lepsi se tazatele preptat na zbytek HW, zamysleny ucel/pouziti atd., protoze se snadno muze ukazat, ze mu ani upgrade nad 8GB nic realne neprinese. U vetsiny uzivatelu tomu tak je. (Na druhou stranu je fakt, ze RAM je levna.)

2x 16 GB som nemyslel ako radu, ale že s 2x 4 GB RAM nie je limitovaný malým upgradom. Nemám 30 otvorených záložiek, ale aj pri 8 GB RAM bez EDGE mám potvrdených 10 GB RAM. Mať možnosť, ihneď idem do 16 GB. Mohol by som vypnúť swap (nehrám) a neriešiť či by som nemal zatvoriť nejaké záložky, alebo dokonca či mi Pale moon zaberá 0,5 GB, alebo 1 GB. So 16 GB by som nebol nijako obmedzený (v rámci toho čo na PC robím). Po 30 dňoch bez reštartu som mal problém sa do 8 GB zmestiť (zabratá RAM, nie potvrdená).

Stále mi není jasné, co dělám špatně, že na ntb s 4 GB RAM nemívám problémy s plnou RAM ani když v brouseru otevřu více záložek. Jsou lidi, co stále nechápou, že OS má snahu zaplnit RAM ať je jakkoliv velká. Prostě kešuje a přednačítá, kolik mu umožní RAM. Pokud bys měl i 32 GB RAM, taky by po měsíci bez restartu byla plná. Proto je dobrým zvykem čas od času ntb nebo PC vypnout nebo restartovat. Tím se uvolní RAM a zase je poloprázdná do doby, než se zase zaplní kešováním a přenačítáním.

mb: ASROCK B450 Pro4cpu: AMD RYZEN 5 2600gpu: SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 OC 4Gram: HyperX 8GB KIT DDR4 2666MHz CL15Všechno šlape jak má, náročné hry nehraju (byť i hry jako gta 5 v pohodě rozjede), rozšířit ram chci především kvůli práci do školy - pro programy jako autocad, inventor atp.

Hmm, na ten uvadeny SW to muze mit smysl, obzvlast vzhledem k pomerne zanedbatelnym nakladum na upgrade.

Já vim o co jde, ty si myslel že 1000,-Kč budeš mít 16GB (2x4 + 8 - tohle ti asi nepojede, zkoušel sem 2x4GB + 2x8GB na levný B350 a nerozběhal sem to)-Prodáš třeba na Aukru 2x4GB, koupíš 2x8GB, nebo 1x16GB a časem druhou 1x16GB, nebo rovnou 2x16GB za cca 3000,-Kč

Rozšířit to samozřejmě můžete, ale tři sloty znamenají jen single channel, což je maličko pomalejší,než dual channel, ale hlavně obtíže s fungováním různých pamětí od různých výrobců na jedné desce

Ty obtize jsou u DC i SC stejne. Pri racionalnim vyberu modulu jsou velmi nepravdepodobne a temer vzdy jdou snadno vyresit.

Pokud máte třeba paměti ADATA, klidně se může stát, že máte různé paměti od různých výrobců. RAM modul není nic jiného než deska, na které jsou paměťové čipy, a třeba ADATA je kupuje, kde a odkud se zrovna naskytne, takže i dva moduly ze stejné krabice nemusí mít stejné čipy...Ty problémy jsou opravdu výjimečné. To je spíš pravděpodobnější, že jsou paměti z výroby vadné, ale uživatelé tak nějak mají pořád pocit, že vadná paměť se pozná sama od sebe, protože systém padá. Což je dost nebezpečné a pokud jeden nemá ECC, měl by provést memtest alespoň při prvním zapojení modulů.

(Ten názor je nebezpečný, protože to není pravda, i s vadnou paměti vám systém může běžet jakoby nic...)

Taky jsem přemýšlel mám stejné asi bych koupil další a měl bych 4x4gb ram bylo by to v pohodě?

Pokud jsi si jistý, že se toho brzy zbavíš a nebudeš tedy potřebovat více než 16GB, tak ano. Jinak je to jen zbytečné zaplácání všech 4 slotů kapacitou, která se vejde do jednoho jediného a 16GB rozhodně není kapacita, která by dlouhodobě stačila. Vzhledem k aktuální nízké ceně RAM bych koupil 2x8GB. S 4+4+8+8=24 je větší šance, že už na to nebudeš muset sahat než u 16GB.