» Poradna » Počítačové sítě

Rozporné výsledky u různých testů připojení

Občas prování kontrolu rychlosti připojení k internetu. Mám 2-3 adresy, které používám. Přitom výsledky nejsou shodné. Nejvyšší hodnoty dostanu při kontrole na adrese rychlost.cz ... (download kolem 512 kb). Zde na speedtestu se výsledky pohybují kolem 320-400 kb. To je podle mne dosti značný rozdíl. Čemu věřit? A v čem je problém?
Děkuji za pomoc v rozklíčování.
EK.

Odpovědi na otázku

Problém môže byť v tom, že spojenie na každú testovaciu stránku ide cez rôzne routre/linky (neviem, ako to laicky napísať :) . Prirovnám to k ceste autom - mám auto, ktoré dokáže ísť rýchlosťou 160km/h a cesta z miesta A do miesta B mi bude trvať hodinu a však cesta z miesta A do miesta C (ktoré je rovnako vzdialené ako miesto B od A) bude trvať len 50 minút. Do oboch miest som šiel po dialnici rovnakou rýchlosťou, no na jednom mieste som sa zdržal (zavadzalo auto) a tak som mal horší čas. Nič to však nemení na tom, že to auto aj tak išlo 160km/h.

Skúsil by som ešte nejaké iné testy (samozrejme na ČR, nech sa neskúšate spojiť s nejakým americkým servrom, kde tých "brzdiacich áut" môže byť viac), napr. www.dsl.cz a pod. a držal by som sa tej najvyššej nameranej rýchlosti.

Ony vsechny tyto testy jsou pouze orientacni a prilis to nevypovida o realne rychlosti netu. Nejlepsim resesnim je kontinualne stahovat z nejakeho serveru jeden velky soubor, napriklad z FTPcka. Server by mel byt na kvalitni lince, kde ho nic nebrzdi (nejlip NIX nebo podobne housingove firmy).

Rozdil je zpusobeny chybou v mereni.
A na techto strankach vzdy zmeris "aktualni" rychlost a ta je dost promenliva. Takze klidne na jedny strance muzes namerit 320 a za 10s nameris 400.
A taky nekdo bere 1KB jako 1000B a jinej jako 1024B

Takze problem je v tom ze ty nikdy nemuzes presne zmerit rychlost sveho pripojeni. A tomu co zmeris nikdy nemuzes verit.

Hodně taky záleží na konkrétním serveru (a vzdálenosti od něj). Zkus si to na www.speedtest.net. Dej nejdřív server v Praze a pak třeba někde v Africe nebo v Číně a uvidíš ten rozdíl