» Poradna » Mobily

Rozmístění reproduktorů

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda je tu někdo, kdo se trochu vyzná v ,,akustice”? Pro zkušené ucho je to asi prasárna, ale koupil jsem si už před rokem HI-FI systém LG CJ98. Jo je to dobrý možná tak na randál, ale v té době jsem asi moc nemyslel. Od té doby řeším rozmístění. V poloze rozvalenej vorvaň na sedačce to hraje na neznalce dobře. V sedu se to dá, ale když si stoupnu, tak to je děs. ,,Přemýšlel” jsem, že to dám na cca 20-30 cm dlouhé nohy. Má to nějaký význam? Děkuji za každou radu. Na nepořádek prosím nekoukat, uklízíme. http://img.djpw.cz/iam.jpeg

Odpovědi na otázku

Tak z týhle šílenosti něco jako "zvuk" asi nikdy nevydoluješ Co se umístění týče, je to samozřejmě katastrofa. Na podstavce to dát můžeš, měly by být těžké a stabilní, výškové reproduktory by měly být přibližně ve výšce uší když posloucháš. ALE !!! Největší katastrofa je pochopitelně umístění U ZDI !!! Reproduktory, až na výjimky mají být v prostoru, od zadní stěny co nejdále. A na to pochopitelně nikdo nechce slyšet, a i kdyby tak to zatrhnou manželky a přítelkyně Ovšem při kvalitě celé "audiosestavy" nevím, zda má smysl se tím vůbec zabývat. Nicméně až manželka/přítelkyně někam odjede, můžeš zkusit experimentovat

Přesně tak. A doplním - největším nepřítelem reprobeden jsou manželky a děti.

A největším nepřítelem propojovacích kabelů pak domácí králíčci ...

No já vím no, že na to, kolik to stálo, je to jen hračka. Ale pokouším se, aby to bylo, co nejmenší zlo.

No...ty bedny jsou nalepené na zeď a levá ještě obstavená nábytkem,nemají prostor.Pak jsou nízké a potřebný poslechový rádius nestíhají.Jinak,takové repro se možná hodí někam na párty,ale do bytu bych to nikdy nepostavil.Já bych zkusil jiné,sloupové repro,poslech bude o level příjemnější,nebo to celé střelil tak jak to je a pořídil komponenty,ale to by asi bylo trochu dražší...

Jestli ti vyhovují zvukově (zkus poslech oblíbené hudby 1 m přímo před bednou na nízké hlasitosti) i celkovou hlasitostí (hlasitý zvuk poslouchaný uprostřed místnosti), neřeš jejich výměnu. Vůbec si nic nedělej z poznámek o umístění u zdi. Pokud nemají bassreflexový otvor dozadu/na boku, umístění u stěny naopak pomůže množství basů ve zvuku (vyzařování do poloprostoru/čtvrtprostoru). Co tebe bude trápit, a už to asi nastalo je:1. dozvuk a nevyrovnaná přenosová charakteristika místnosti – těch rovných a hladkých ploch tam máš prostě moc. Na druhou stranu, v takto obtížném prostoru ti „nebudou hrát“ ani bedny za milión. Toto je jeden z důvodů, proč vestoje stojí zvuk za prd. Neslyšíš skoro nic z přímé vlny, ale jen odrazy - takto prostě „hraje“ tvoje místnost.2. nábytek, vybavení místnosti – množství dvířek, poliček, skla, výplně dveří,… ti můžou „hrát“. Pro vlnové délky basů, na které to může být náchylné, je jedno, zda jsou od bedny 10 cm nebo 3 m. Opět, pokud ti nevadí některé zvukové projevy, není nutno bedny přesunovat.3. úzká vyzařovací/směrová charakteristika měničů, hlavně výškových – snaž se, abys měl uši co nejblíže ose výškových repro: jsou to ty se zvukovody? Nebo to je jen šméčko a výškáče jsou ty nejmenší přímovyzařující (s červeným gumovým závěsem)? Pomohlo by i bedny mírně naklonit dozadu (viz pozn. ke stojanům níže), aby se směr výškáčů odklonil od hladké podlahy, která pro jejich zvuk je jistě smrtící.Pokud budeš zvedat bedny do výšky, pamatuj hlavně na pevnost stojanů. Přes ně se může přenášet hodně nepříjemných zvuků. Kromě stability beden (asi jsou těžké) musí být stojany i pevné. A v takto obtížném prostoru bych ti doporučil ještě trochu přiblížit bedny blíže k sobě, ale to možná nepůjde kvůli skříňce pod TV. Na stereobázi si zde nemusíš hrát, malá dozvuková vzdálenost ti ho tak jako tak ničí a jsi schopen rozpoznat jen zvuky - úplně vlevo, Ukázat celý příspěvek

bylo by hezké vědět, co za kapacitu v elektroakustice si pospíšilo s tím mínusem. Lépe řečeno, jeho argumenty. Jestli za tím není jen osobní antipatie. Překvapilo mě, kolik nepřátel jsem si udělal jen několika málo nekonfliktními příspěvky.

No překvapivě to není jen ozdoba, ale oboje to funguje jako ,,výšky”. Děkuji za radu, tohle je asi to, co jsem potřeboval slyšet. Tchán o dům vedle svařuje, takže nebude problém něco postavit. Ještě jednou díky 👍

Je to tak jak píšeš no, ve stoje to je fakt na prd, ale když mám výš. repro v ose očí, tak jsem celkem i spokojenej. Takže si myslím, že kdybych to od podlahy zvednul, tak to bude dobrý.

Ať ti tchán svaří pevné nožičky a zvedni to. Udělej manželce/přítelkyni radost a nech jí dát na tu plovoučku nebo vinyl nějaký kobereček, a´t se ty hloubky tolik neodráží od podlahy.

PS. A trochu je povytáhni, aby byla čelní stěna před skříňkou.

Jinak film Bohemian Rhapsody má mohutný zvuk a myslím, že konstrukční vady reprodukčního řetězce dokáže nemilosrdně odhalit

Dobře, děkuju za rady

Tchán svařuje: takže to bude něco železného/ocelového. Ať se to podobá co nejvíc monolitu a co nejméně struně. Např. silnostěnná ocelová trouba (prům. 10 cm) bude mnohonásobně vhodnější (absence rovných ploch) než několik jeklů, jejichž poměrně slabý průřez spolu s tenčí stěnou budou přenášet vibrace. Stěny beden vždy nějak vibrují (a jejich konstruktér s tím počítá) a když se dostanou do kontaktu s pružným prostředím ocelového stojanu, dokážou vyloudit neuvěřitelné pazvuky. A taktéž vibračně odizoluj podstavu bedny od horní plochy stojanu. Tady jde výhradně o basy, hádám, že takto postavené bedny si na silných basech zakládají. Fajnšmekři by ti jistě doporučili výhradně izopuky (isopuck), obdobnou práci zastane i tlustší filc (ale pozor, po něm bedna bude „cestovat“) nebo měkčí guma a nemusí být ani nijak silná - aby to fungovalo, musí se bedna svou vahou do izolační podložky trochu zanořit. Nožky beden z výroby, pokud už tam jsou, bývají nejčastěji tvrdé a na stojanech drnčí.

Jo nejspíše to dopadne tak, že se spojí 2 ocelový desky ocelovou trubkou. Nožky jsou z takový zvláštní měkký gumy, takže to je vyřešený

Ak by si chcel stojan, ktorý by ti všetci závideli, tak takýto napríklad:https://tesla-archiv.estranky.sk/fotoalbum/a_850/04.htmlRokmi preverené, funkčnosť zaručená. Tí, ktorí to mali možnosť vidieť vedia, že ten stojan je natáčací. Pohodlne je možné smerovať repro tam kam je potrebné.

ale ta kinobedna je nádherná! Zejména ten ARN 930, to bylo něco! Sice ekvivalentní objem okolo kubíku (takže musel jít do velké skříně) a 15/30 Ohmů impedance, ale papírový závěs v 15" a nízký rezonanční kmitočet spolu s citlivostí, a ten přednes! Kam se na to dnes hrabou maloprůměrové gumáky. Nepřestane mě mrzet, že jsem se jich už před haldou let zbavil.

To by se mi hodilo, pěkný retro

To neřeš, asi je to pro někoho dlouhé. Tady bylo daleko víc příspěvků, ale bylo to adminem "odborně" promazáno.

Umíte si vůbec představit,jak tyhle bedny budou vypadat na nějakém sešvajsoném stojanu,nebo na nohách?Já ne,ani si to představovat nechci.V tomhle pokoji to bude jako pěst na oko...

Je úplne normálne, že keď si človek nastaví svoje uši do iného bodu v 3D priestore tak to bude hrať inak. Nejde to nijako spraviť pokiaľ nebudeš mať v ušiach zabudované mikrofóny, ktoré pošlú do aparatúry korekčné data aby rozdiely kompenzovala. Dokonca zvuk sa mení aj pri malom natočení hlavy iným smerom. Ak to niekto myslí so zvukom naozaj vážne tak tú hodinku vydrží sústredene počúvať na jednom mieste a nevrťieť sa, nechrúmať pri tom cukríky, alebo popíjať alkohol.