» Poradna » Programy

Rozklad zvuku

Hoj lidi,mám takový dotaz ke zvuku
dá se nějak ze souboru wav extrahovat třeba jen hlas,nebo třeba bubny,nebo třeba jen kytara?
umí to nějaký soft?
pokud ne z wavu,tak z kterého souboru by to šlo?
díky moc za rady

Odpovědi na otázku

Ne, pouzitelnym zpusobem to nejde, natoz automaticky.

Slo by to z MIDI souboru, ovsem to je jina liga. Tam je definovano, ktery nastroj co hraje a zvukovka vyuziva vlastni banku nastroju. Cili nejde vlastne o zaznam zvuku, spis "program pro zvukovku".

PS: Priklady MIDI ( .mid) souboru treba zde: http://www.externalharddrive.com/midi/midi.html... .
Po poslechu Vam to bude jasne.

Jen bych pro tazatele doplnil, MIDI vzniklo už hodně dávno za dob 8mi bitových počítačů (Atari, Commodore...), nebo i dřív, snad někdy v 70tých letech nebo na jejich přelomu? Vzniklo za účelem komunikace a řízení elektronických nástrojů (ne jen klávesových)-syntezátorů. Až pozděj s vývojem PC se masově rozšířilo i sem, pozděj do mobilů...
A je to opravdu jen jakýsi program. Obsahuje zprávy "notu zapni", "notu vypni", který zvuk, jakou hlasitost, nastevení různých kontrolerů atd. Stená MIDI data mohou hrát na dvou nástrojích dost odlišně, na některém syntezátoru z toho může být paskvil podle toho, jaké si na něm vyrobím zvuky.

Z WAVu jednotlivé zvuky dokáže dostat zatím jen lidský mozek. Matematické nástroje, kterými by to nejspíš šlo udělat, sice existují, ale celkově je to zatím dost tvrdý oříšek. Možná někdy v budoucnu.