Rozdílná RAM

Ahoj všemPíšu jsem ještě jednou ohledně podobného problému, jak jsem kdysi říkal, mám nyní RAM KINGSTON HYPERX FURY BLUE 2x4gb 1600mhz CL10, a chtěl bych si rozšířit o další dvojici abych měl 16gb, minule jsem se ptal na problém s taktem -vyřešen😀 ty samé paměti co si chci koupit mi nabízí kamarád za nižší cenu, ale nedávno jsem přišel na jeden háček, já mám paměti s časováním CL10 ale kamarád má paměti s CL9, vůbec tomu nerozumím, ale asi to bude velký problém že ano? Tímto bych se vás ještě chtěl zeptat, pokud procesor podporuje dvoukanálový řadič tak to znamená že mohu mít pouze 2 moduly nebo 2 páry, nebo jak tomu mám rozumět? Muj CPU je AMD A7800. Říkám znovu nemohu si je od kamaráda půjčit a vyzkoušet, je to daleko... Mockrát děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Žádný problém by to být neměl, BIOS umí z pamětí načíst jejich parametry a přizpůsobit je tak, aby to fungovalo. Zjednodušeně - nastaví to na CL10 a nové řadiče se umí vypořádat i s rozdílnými moduly RAM.

Jen doplnim - i kdyby to blblo, tak pak vetsinou pomuze reset biosu. Tim se zlikviduje pripadne pretaktovani ramek (hlavne vypne XMP).

Teoreticky by to mělo fungovat s tím, že všechny paměti poběží s tím pomalejším časováním (CL10). Větší problém by byl, pokud by moduly požadovaly rozdílné napájecí napětí. Pro DDR3 by mělo být 1.5V, ale existují moduly, které vyžadují např. 1.65V. Pokud by jsi chtěl zkombinovat DDR3-1600/1.5V a DDR3-1600/1.65V, tak by mohlo skončit tak, že by jsi musel nastavit režim DDR3-1333/1.5V.