Rozdil mezi SLC a MLC SSD diskem

ZDravím,

Jaké jsou podle Vás hlavní rozdíly mezi SLC a MLC SSD disky. Zajímá mě hlavně životnost...

Díky za info

Pavel

Odpovědi na otázku

SLC - 1. pametova bunka ma 2 stavy. Tj dokaze uchovat 1 bit (0, 1)
MLC - 1. pametova bunka ma 4 stavy. Tj dokaze uchovat 2 bity (00, 01, 10, 11)

SLC je drazsi, protoze na stejne velkou kapacitu pameti potrebujes dvojnasobek pametovych bunek nez u MLC.
Pravdepodobne SLC bude mit mensi maximalni velikost, ve ktere se vyrabi.
A co se vydrze tyce, tak SLC urcite vydrzi mnohem vyssi pocet prepisu nez MLC. A jak tak koukam na wiki, tak MLC ma vydrz 1k az 10k prepisu, a SLC ma vydrz 100k prepisu

Ještě bych dodal, že SLC je výrazně rychlejší a to zejména při zápisu. Také je mnohem spolehlivější, tj. nehrozí u něj tak mnoho samovolných změn uložených informací.

Tohle právš řeším, pokud pominu tu rychlost, tak bych se nerad dockal po roce používání vadných sektorů. U MLC je rychlost čtení a zápisu podobná jak u pevných disků, ale láká mě přístupová doba. Ale s tím souvisí to, že když ho dám jako systémový disk kde jsou windows, tak si nejsem jist tím, že MLC přežije neustálé swapování a zapicování windows....

podla mna je jedno ci slc/mlc, na systemovy disk sa to zatial nehodi.

Mno co jsem videl tak MTBF je neco kolem 1 milionu (a i vic) hodin, tj cca 114let.
A disky jsou vybaveny technologii "Wear levelling". Ta je urcena k nalezeni "optimalniho" umisteni zapisovanych dat, tak aby byl cely disk rovnomerne pouzivan. A nevznikalo misto "log souboru" nebo "swapu", kde se data zapisuji casto a jinde se nezapisuji.

u widli 7 se pry swap nepouziva protoze to umi pry rozeznat ale nevim jestli je to pravda

Prd poznají, ale řeší to 8GB paměti, pak se dá swap úplně vypnout.

swap bych na ssd nedoporučoval .. i když údajně SSD od intelu vydrží opravdu hodně podle testu kdy jeden disk byl násilně přepisován .. jde to vygooglit .. ale určitě když máte v PC i magnetický disk tak lze přenastavit swap na něj a následně vypnout swap na SSD proměnné prostředí se dá také přesměrovat přepisem písmena jednotky v nastavení proměnných prostředí a windows 7 SSD rozpozná a nesnaží se upravovat alokační tabulku, jako například windows XP :)