» Poradna » Windows (a jiné OS)

Rozdíl mezi image Windows 10 Feature update a Cumulative Update

Hezké odpoledne, tušíte někdo, podle čeho se řídí uvolňování image pro Windows 10?Generuji si aktuální instalačky ze zdrojů přímo od Microsoftu přes skript z webu uupdump.net a přijde mi, že je to nějaké divné.Ve Feature update například chybí Edge postavený na Chromiu - jako kdyby to byl 1909/20H1, Cumulative Update Edge Chromium obsahuje, ale je jakýsi nabobtnalý.Měl jsem za to, že Feature update je vždy definitivní verze (teď 20H1), kde je vše integrováno a potom už jen chodí bezpečnostní záplaty.

Odpovědi na otázku

V tej 1909 bol Edge ešte ako samostatný, ale v 20H1 je už integrovaný do OS, tak musí byť napučenejší, nie?

Jo, jenže iso se tváří jako 19043, ale součásti jsou jak z 19041.

Já teda uup k vytváření instalačky obvykle nepoužívám (používám tak akorát ke stahování aktualizací). Ale co si pamatuju, tak rozdíl mezi feature a cumulative je jedině ten, že feature je určeno k upgradu z nižší verze a obsahuje oproti cumulative i soubory pro aktualizaci instalačního media a boot.wim. To, že ti někde chybí edge, nejspíš bude něčím jiným než tím, že použiješ feature nebo cumulative. to píšu jen po paměti, neověřoval jsem.

Eště mě něco napadlo, jestli jsou EP jen ve feature, tak je to tím EP, protože v EP býval edge (i když myslím už ve 20h1 zase není).

Teda 21h1 už není, v 20h2 myslím byl.

Co je EP?

enablement package nebo jak se to jmenuje... jako je EP z 19041 na 19042 a EP z 19041(19042) na 19043. Ta první obsahovala i Edge, ta druhá jej neobsahuje. MS v tom má takovej zvláštní guláš. Navíc mi štve, že nějaká insider KB po vyčištění nějak znefunkčnila CBS tak mi teď i nejnovější KB5001330 háže chybu, takže asi provedu "upgrade" z 21h1 na 21h1 nebo rovnou provedu čistou instalaci... grrr, štve mě, že už jsem pomalu zapomněj jak vytvářet upravenou instalačku, když teď MS bouchá jen EP a ne nové buildy Odpovědět

Jen taková poznámka, MS vydal novou záplatu v revizi 962 a ta se už chytá i tam, kde před tím ofiko 928 vyhazovala kvůli chybějícím souborům v CBC chybu po instalaci insider KB. Takže "upgradovat" nakonec nemusím, ještě že jsem chvilku počkal

Už sou venku obě edice 19043.962. Jak CU, tak FU. CU mi překvapivě házela při generování mage nějaké chyby, tak zkouším FU. Obě jsou, jak se zdá, založené na 19041 a dozáplatované.

Tak 2004 (19041), 20h2 (19041), 21h1 (19043) jsou založené na 19041. Je to jeden a ten samý build. Všechny UUP těchto verzí jsou tvořeny vždy soubory instalačky 19041 v revizi 1 + aktualizace (včetně případné EP). Jak už jsem psal UUP k vytvoření instalačky nepoužívám (pokud je lepší možnost použít originální esd, případně rovnou iso (jako originální s install.wim)). Například v tuto chvíli kdybych já měl použít nějakou instalačku, tak použiju iso instalačku 19043.928 (ke stažení na webu insideru a to jak v consumer verzi, tak i v business verzi). Je v revizi 928, což je aktuální revize v retail kanále. Pokud bych potřeboval 962 tak to nechám na WU nebo dointegruju do instalačky (SS a CU bych stáhnul samostatně z UUP). Nějak nechápu proč furt řešíš vytvoření instalačky z UUP, já to vytvoření používám jen jako nouzovku (pokud např. není ještě dostupný esd nebo iso, což od buildu 19041 je... navíc i od "fake" buildů 19042, 19043 ... včetně nejnovějších revizí).

"Pokud bych potřeboval 962 tak to nechám na WU..." ... tedy spíš doinstaluju přes dism pokud není nastaven RP kanál...

A ještě jedna poznámka, v poslední době není distribuce Edge řešena přes EP, ale přes kumulativní aktualizaci, kde se nachází ve formě wim.

A ještě další poznámka, podívej se na rozdíl v souborech mezi UUP 19043.962 CU a UUP 19043.962 FU... Nedíval ses, co? Všechny soubory jsou stejné, až na to, že FU má navíc aktualizaci instalačního média windows10.0-kb5001412-x64.cab ... to si teda hooooodně pomůžeš, když použiješ místo CU tak FU ... já být tebou tak se prvně snažím pochopit co to vůbec UUP jsou a čím jsou tvořeny

To je jednoduché - mám toho poslední rok moc, tak používám něco, co to za mě udělá na jedno kliknutí.

Dyť ty iso 19043.928 jsou hotové, ty dělat ani nemusíš Ale jak chceš, dělej si to klidně z UUP, když se ti to líbí Mimochodem, MS má zase akti, Office 2021 free do 18. ledna 2022 ofiko https://docs.microsoft.com/en-in/deployoffice/office... MAK klíč od proplus 2021 je uveden v tom odkazu T3N47-WVHW9-VCT2V-QKP29-P393W ... aktivace se provede automaticky oproti MS serveru ... funguje v jakémkoliv kanálu s 2021, třeba i ve finálním...

Přes UUP si generuju install.wim se všemi edicemi:1) Windows 10 Home2) Windows 10 Home N3) Windows 10 Team4) Windows 10 Pro5) Windows 10 Pro N6) Windows 10 Enterprise7) Windows 10 Education8) Windows 10 Pro Education9) Windows 10 Pro for Workstations10) Windows 10 Enterprise N11) Windows 10 Education N12) Windows 10 Pro Education N13) Windows 10 Pro N for Workstations14) Windows 10 Home Single Language15) Windows 10 Enterprise for Virtual Desktops16) Windows 10 IoT Enterprisea pak přidávám:17) Windows 8.118) Windows 8.1 Pro19) Windows 8.1 Pro s aplikací Media CenterProtože pokud někdy někomu reinstaluji něco exostického (poslední dobou často Windows 10 Pro Edu), tak nemusím shánět instalačky.

Je ale přece úplně jedno, jestli máš nastavenou edici přímo v instalačce (nastavuje se například v namountovaném windows - dělá to ten skript, co vytváří instalačku z uup) nebo tu edici nastavíš dodatečně třeba z Win Pro. Výsledek je totožný. Jestli tě zabije jeden příkaz v cmd pomocí dism po instalaci... tak to pak jó Navíc to samé se dá udělat i z normálních iso. Další věc je ta, že mi přijde rozumnější použít pro takové věci Ventoy a prostě použít origo instalačky a můžeš tam mít jakékoliv (jakýkoliv win, linux...).

Čím přesně se liší edice Enterprise for Virtual Desktops a IoT Enterprise od zbytku? Měl jsem za to, že jsou komplet jiné.

To netuším. Jde na ně ale přepnout z normální edice, např. z klasických českých Enterprise jde přepnout na tyto edice:dism /online /Get-TargetEditionsEditions that can be upgraded to: : Professional : ProfessionalEducation : ProfessionalWorkstation : Education : ProfessionalCountrySpecific : ProfessionalSingleLanguage : ServerRdsh : IoTEnterpriseTy tebou uvedené jsou ty dvě poslední.

A ještě jedna poznámka, ty iso 21h1 na insideru v revizi 928, které jsem doporučoval a doporučuju, jsou ve finální revizi 21h1: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/04/2...