Rozdelenie disku na particie

Poradte program ,ktorý bude free,a hovoriť sk/cz aby som mohol rozdeliť disk na partície podľa mňa. A existuje možnosť žeby mi nezničil už nainštalovaný WIN XP/WIN 7?

Odpovědi na otázku

Windows

V OS WNT se k práci s disky používá diskpart.

1. česky či slovensky snad jen tohle:- Acronis Disk Director Suite- GParted- Správa disků ve Windows2.Vytvoř si zálohu WindowsPokud něco pokazíš s tvým experimentováním s oddíly na disku, ze zálohy Windows obnovíš zase zpět do funkčního stavu.

1.zazálohovat acronicsem 2. vypálit ubuntu livecd 3.spustit Gparted a rozdělit si disk podle svého přesvědčení :)

osobně si vystačím s Gparted Livehttps://gparted.org/livecd.php

Je to fajn, doporučovat nezkušenému uživateli s požadavkem na počeštěný program (tedy někdo opravdu nezkušený) Linux...

Gparted umí normálně česky. A pokud se chce někdo hrabat v rozdělení disku, tak nemůže mít problém nabootnout grafický systém a rozdělení si naklikat v Gparted:https://gparted.org/screens/gparted-main-wind... Podle mne to je mnohem jednodušší než třeba diskpart ve Windows, přičemž bych fakt nezkoušel hrabat do rozdělení disku z běžícího systému (snad to ani nejde - doufám).

Jde to i z běžícího systému, ale není to povzbudivý zážitek. Kromě toho nelze systémový oddíl zmenšit na méně, než polovinu velikosti, i když je místa dost.