» Poradna » Počítačové sítě

Rozdělení sítě - pomocí VLAN?

Hezkou sobotu lidi Mám takovej dotaz. Máme doma router tp-link tl-wr741ND verze 4, kde máme zapojený naše zařízení, kromě portu 3, na kterým je připojen AP k sousedům, který využívají i jako switch, přičemž dhcp přiděluje jen náš hlavní tp-link, takže jsou všichni v jedné síti.A teď k mému dotazu: Je možné rozdělit sítě tak, aby jakýkoli naše služby (dlna, samba,..) byly oddělený od sítě sousedů? Aby jsme vzájemně neviděli počítače sousedů a oni naše, a nemuseli nic heslovat, neviděli naše dlna zařízení a my zase jejich?Jde to tak, že hodím na tp-link dd-wrt a dám jiné číslo pod vlan k portu 3?Je to tak možné, nebo je to utopie..? :DDěkuju všem za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Da sa, vytiahni kabel z portu 3.

Teoreticky by to mohlo jít, ale nejsem si jistý, jestli bude umět tenhle router tagovat příchozí pakety nebo jestli umí jenom směřovat již tagované VLAN pakety, což bych považoval za pravděpodobnější, pak bys musel zajistit, čím budeš tagovat veškerý trafic přímo u souseda.Myslím, že jednodušší řešení by pro tebe bylo dát sousedovi druhý router, nastavit mu vlastní jiný rozsah sítě a bude vyřešeno.

Potřebuješ pro sousedy vytvořit podsíť, abyste se vzájemě "neviděli". Takže sousedi budou muset mít vlastní router, který bude přidělovat IP v jejich síti.Postupuj podle http://it.cestuji.info/wifi-router/wifi-router-z...

Sused kupi vlastny router a ked sa nas*re, tak vytiahne privodny kabel z portu WAN a strci ho do LAN a je to v prde*lke.Sused nech si zaplati svoje pripojenie.

To je fakt. Jedině mít ten druhý router u sebe doma a sousedovi nechat AP.

Na inej adresacii siete si moze sused pichnut kabel kam sa mu zapaci.

Díky, za link, zkusím :)

Je to oddělení jen napůl. Ty neuvidíš sousedovy zařízení, on uvidí tvoje. Zato ty uvidíš jeho traffic.Musíš si pořídit router, který umí stavět VLANy.

Na co vlany. Hodit souseda do úplně jiného LANu. (Požívám za tím účelem Mikrotik, ale umí to myslím i dd-wrt)

Vždyť to píšu, stačí použít router s port-based VLANs. Tagování je zbytečné.