» Poradna » Počítačové sítě

Rozdělení jednoho TP kabelu pro 2 PC po dvou párech.

ZdravímPotřeboval bych poradit případně potvrdit zda je řešení správné.v jedné mistnosti mám routr z kterého bych chtěl natáhnout dvě starší PC ve vzdálené místnosti kam vede jen jeden TP kabel (cat5e). Jde mi o to abych z toho jednoho kabelu připojil oba starší počítače.ne vzdálené místnosti, četl jsem o možnosti kabel na koncích rozdělit na dvě koncovky po čtyřech žilách ( s rychlostí max. 100Mbit počítám) a zapojením na pinech 1236 na obou koncích.A nebo použil nějakou redukci na jedné i druhé straně co by mi ty páry rozdělilo a na druhé straně také rozdělilo, něco takového,http://www.kanclservis.cz/cz-detail-661084-premiumc... ale je toho víc druhu a nejsem si jist kterou redukci ( na obou stranách bych potřeboval.( za 2 měsíce bude rekonstrukce tak nemá smysl rozvrtávat celý dům kvuli jednomu kabelu , případně kvuli tomu kupovat switch do druhé mistnosti)Prostě bych to chtěl vyřešit tak jak jsem popsalprosím o radu co bude lepšího.Naříznout tabel a na obou stranách nakrimpovat 2 koncovky a nebo použít hotové rozdvojky a případně jaké.Děkuji znalým za radu Karel

Odpovědi na otázku

Rozdělit takhle kabel je možné, ale s jinou rozdvojkou. Už jsem zapomněl přesný název.Když budeš hledat UTP splitter, tak najdeš.

Tenhle adaptér určitě ne: "Tento adaptér umožňuje sloučení 2 Ethernet vedení do jednoho a jejich opětovné rozdělení (s požitím druhého adaptéru). Tento adaptér není určen pro prosté rozbočení ethernetu (internetu)!"

Pokud ma ten router take switch, pak tuhle rozdvojku na oba konce, dva kabely z ni do ruznych LAN portu routeru a jedem..

Samozřejmě, že tuto rozdvojku. Na každý konec jednu (a ještě nejspíš spojku).

Takže 2x http://www.lan-shop.cz/t-mod-adapter-pc-pc-rozdv... a 2xhttp://www.lan-shop.cz/spojka-rj-45-cat-6-ff-pri... Případně cat5e verzi spojky pokud bude .(samozdřejmě nekříženou spojku)Je to tak ?

Koupit switch přijde na podobné peníze.

Dobry postreh. :o)

Ovšem i ten switch žere elektřinu, při spotřebě 5W by to dělalo ca 200Kč za rok.

Za 2 měsíce bude rekonstrukce, takže 33 korun. Po rekonstrukci má šanci switch použít nebo prodat.

K čemu mu tam budou ty spojky?

Pokud je protažený kabel ukončený zásuvkami, tak k ničemu. Pokud jsou ale na koncích kabelu nacvaknuté jenom koncovky, tak spojky jsou na spojení kabelu s adaptérem.

Jestli mas kleste a koncovky, tak to udelej presne jak pises... na obou koncich kabel rozriznes a nackvaknes dve koncovky... na jedne strane pichnes obe do routeru a na druhe do kazdeho pocitace jednu... jedny koncovky budou mit oraznovo zelene pary, ktere zustanou na svych mistech a na druhe pouzijes modro hnede s tim ze je zpojis na pozice oraznovych a zelenych dratu (1236)

Ano. Jde to. Delam to tak, ze na kazde strane nainstaluji tohle:http://www.alfacomp.cz/php/product.php