» Poradna » Ostatní

Rozdělení HDD u Windows 10

Kamarád má u notbuku nainstalovány Windows 10 v HDD o velikosti 450 GB vcelku -nerozělený na oddíly a tak by si chtěl HDD rozdělit na systémový asi něco kolem 150 GB a na druhý na data kde by si chtěl by si do nově vytvořeného diskového oddílu ukládat různá data,filmy atd.což není nic nového a v některých případech i celkem výhodné. Tak se rozhodl že si toto rozdělení udělá sám protože je to u Windows 10 možné a nějakého programu na rozdělení (třeba Acronis )se nějak bojí . Byl jsem tam u něj a tak jsem mu trochu asistoval-není to nic složitého-ale narazili jsme na problém: Po otevření Správy počítače / klep PM na 444.21 GB NTFS –OS (C)/zmenšit svazek-po chvilce načítání(dotazování místa pro zmenšení ) vyskočila tabulka s možností pro zmenšení viz: Celková velikost před zmenšením (MB) 454869Dostupné místo pro zmenšení (MB) 16293Zadejte velikost zmenšení (MB) 16293Celková velikost 438576Svazek nelze zmenšit za hranici,za kterou se nacházejí nepřesunutelné soubory.Podrobné informace o operaci naleznete po jejím dokončení v informacích o události defrag v protokolu.Ve Správě disku je uvedeno : OS 365,37 GB volných: 82%100 MB -Systémový oddíl EFI900 MB – Oddíl pro obnovení444.21 GB NTFS –OS (C)450 MB- Oddíl pro obnovení20.01 GB - Oddíl pro obnoveníTakže maximální možnost pro zmenšení a tím pádem je nově vznikly disk pro data je veliký jen 16293 MB – proč když je uvedeno že na disku je 82% volného místa? Vysvětlí nám to někdo?Prosil bych o radu jak toto vyřešit? Děkuji za doporučení

Odpovědi na otázku

Odpověď už znáš - na disku jsou nepřesunutelné soubory. Ovšem i ty lze přesunout, nikoli však při běžícím systému.Musíš použít některý nástroj pro práci s disky z boot media. Pak už to zmenšit půjde.https://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable... (stažené .iso vypálit na CD nebo dát na flešku pomocí Yumi)

Juwo něco takového jako bootovací program - kdy neběží systém jsem si taky myslel - díky moc ........ahoj