» Poradna » Ostatní

Rovnice z elektroniky

Dobrý večer,Prosím Vás, napriek viac menej offtopicu, vzhľadom na vysokú koncentráciu ľudí, ktorí by sa v tomto mohli vyznať píšem o pomoc.. Robím si záložný zdroj na drobnú elektroniku, už je to nejaký piatok, čo som niečo počítal a potrebujem vedieť, za ako dlho sa mi nabije kondenzátor o kapacite 1F pri prúde 80mA a pri prúde 180mA.. Zároveň, ako sa bude dlho vybíjať pri prúde 100mA.. ALebo len prosím vás vysvetlite, ako si to vyrátam sám.Našiel som rovnicu na http://sk.wikipedia.org/wiki/FaradPre výpočet kapacity a napadlo ma, že ak ju prevrátim a namiesto kapacity F dosadím na jej začiatok "s", mohlo by mi ot vyrátať..Ale neviem, ako ju správne "prevrátiť"Ďakujem za pomoc a zasvetenie

Odpovědi na otázku

náboj Q=U*C=I*tza kolik s se nabije(vybije) o U [V] pri proudu I [A] . . . t = U*C/ I

Ďakujem veľmi pekne

Moment, nie je to náhodou čas potrebný na nabitie kondenzátora, nie na jeho vybitie ?

V jednom případě bude proud I kladný (nabíjení) a ve druhém případě bude proud I záporný (vybíjení). Rovnice ale bude ta stejná.

R rovná se U lomeno Í

Tým predsa nezískam čas..

Domácí úkol na úterý? To máš času dost....