» Poradna » Programy

Routerovaci protokol pod Linux

Muzete mi nekdo poradit, jaky protokol umi spocitat rychlost linky a podle toho rozdelovat data do vice vetvi k jednomu cily?
Potreboval bych to rozchodit na GNU/Linux, distribuce Gentoo a Debian

Odpovědi na otázku

To budes mit ty linky pripojene primo do toho PC? Pres Ethernet?

Zkus projekt ZEBRA, vyuziva routovaci protokol OSPF.

Diky
Zebra nam tu uz jede na routrech, ale mam dojem ze OSPF tohle neumi, teda aspon to tu spravci rikaji, jde mi oto ze mame po Plzni nejaky zalozni spoje a chtelo by to je vyuzit, tak ze kdyz hlavni spoj je pretizen, tak aby to jelo treba prevazne pres ten zalozni a castecne pres vedlejsi, ktery neni tak vytizen.
Neco podobneho je u RIP, ten si  dokaze spocitat sirku pasma a vytizeni a podle toho rozdeli data k cily,ale tenhle protokol je uz dost starej a nevyhovujici pro nasi sit

OSPF potřebuje napevno zadané ceny "cost" linek, neumí se řídit podle zatížení. Možná by to mohlo umět BGP, ale taky si tím nejsem moc jist. Bohužel neznám žádný protokol, který by aktivně měřil vytížení linky a routoval podle toho.

Umi to treba IGRP EIGRP a RIP, ale prvni dva sou od CISCO, ktery fungujou jen na Cisco routerech a RIP je hnus