» Poradna » Web a internet

Router s rychlým USB

Dobrý den,doporučíte router s rychlým USB pro připojení disku? Schválně nepíšu USB 3.0, protože to nemusí ještě být záruka, že připojený disk bude přenášet rychle.Např. mám rychlý flash disk, který připojený v PC do USB 2.0 čte i zapisuje rychlostí přes 39MB/s, ale v routeru jsou rychlosti kolem 8/12 MB/s (zápis/čtení).Hledal jsem routery s USB 3.0, ale těch jen několik za rozumné peníze, a ještě není záruka, že připojený disk pojede rychle. Byl bych tedy rád za doporučení routeru podle Vašich skutečných zkušeností.Co třeba tyto routery?ASUS RT-AC65P ASUS RT-AC66U B1TP-LINK VR2100Tenda AC15NETGEAR R6400

Odpovědi na otázku

Nedoporučím, protože nechápu, k čemu má mít vůbec router USB.

Pardon, jeden případ bych považoval za akceptovatelný - tiskový server. Ovšem na souborové služby slouží jiné zařízení.

to je hlupost, kup si NAS.

Nic takového neexistuje. Alespoň ne v cenách pod nějaké 3-4000.

Mám "rád" takové odpovědi, které jsou mimo téma. Pokud někdo neví na co se dá použít USB u routeru, tak to je už jeho věc.NAS mám už dlouho a používám ho hlavně na zálohování. Protože NAS není úplně tichý, tak jej nemám pořád zapnutý.Od doby co mám DVB-T2 tuner s Enigma 2, tak mám přístup k disku tohoto přístroje v domácí síti. K tomuto disku připojenému přes USB 3.0 mohu v síti přistupovat rychlostí kolem 100MB/s, takže teoreticky by nemusel mít s tím problém ani nějaký router, ale nechápu, proč většina routerů s USB, mám jen USB 2.0 a ještě k tomu několikanásobně pomalejší než je teoretická rychlost.Pokud by router měl USB s dostatečnou rychlostí, tak bych mohl mít připojen další disk 24 h denně nezávisle na jiném zařízení.

IMHO USB 3.0 alias 5 Gb/s v routeroch nie je, lebo u 1 Gb/s routeru to nemá extra zmysel a asi nie je ani veľa expertov, ktorým nestačí USB 2.0. Síce píšeš len o asi 10 MB/s, ale to USB v routeri asi nie je tá najdôležitejšia vec, tak načo zvyšovať cenu všetkých routerov kvôli niečomu, čo využije zopár ľudí?

Turris Omnia má USB3.0…

Upřímně, jako naprostá blbost je vypínání NASu...

asi mu nikdo neřekl že LAN kabel mle mít 100m takže ten "hlučný" NAS může dát klidně do sklepa vedlejšího domu.

neviem aky mas NAS, ale ten moj ma 2x USB, takze okrem jeho diskov mozem mat aj 2 externe knemu pripojene. Avsak, ked ti nestaci kapacita, kup vacsie disky do NASu a nepridavaj dalsie. Co sa hlucnosti tyka, tak ho mam v skrini na topanky a nikto o nom nevie.

No mimo tema nejsou... snazi se poukazat na to ze to mas cele pekne blbe vymyslene, tot vse. Vypinat NAS?! Resit disky zapojene v dalsich zarizenich (DVBT-T2, router), misto toho aby jsi mel jednodusse jedno centralni uloziste?

Bojím se, že rychlost datových serverů v těchto krabičkách není omezená rychlostí USB-portu, ale výkonem procesoru. Ne náhodou se do kvalitnějších NAS-serverů dávají procesory Celeron s frekvencí kolem 2 GHz (DS218+).

Asi ani jeden. Nikde nebude slušná rychlost. USB ze své podstaty využívá procesor zařízení ke svému fungování. Smůla všech těchto routerů je v tom že ten procesor je tam celkem slabý a když už něco tak byl vyvíjen na to aby rychle obsloužil síť, nikoliv USB.Smiř se s tím že USB v těchto krabičkách je vhodné tak na uložení textového souboru se hesly apod. Nikoliv však jako uložiště dat.

Člověk by si myslel, když jsou čím dál výkonnější procesory, tak bude dnes už dostatek výkonu pro hloupé USB. Poprvé jsem chtěl zkusit využít USB u VDSL modemu před asi 6 lety, ale to LAN porty měly jen 100Mb/s a tudíž byla brzda už jen přenos do sítě a teď jsem počítal s tím, že u routeru s LAN 1 Gb/s, už by to mohlo být použitelné. Nyní VDSL modem používám jen na příjem internetu a vnitřní síť mám přes switch s porty 1 GB/s. Zřejmě to vypadá, že stávající stav nebudu měnit.Mám Zyxel NAS326 a ten má 2 USB 3.0. Přesunutí do předsíně by bylo asi ideální, ale tam nemám natažený internet.

Mám rád "myslitele", běžný SOHO router není určen k práci souborového serveru, ale k činnosti, ke které toto síťové zařízení bylo projektováno. A ano, USB je "hloupé", komunikaci musí někdo výpočetně zajistit a to potřebuje patřičný výpočetní výkon a ten zase vyžaduje el. energii.

Bohužel, výrobci tohle nepovažuji za důležitou věc a určitě nepočítají s tím, že to nahradí domácí úložiště, maximálně tak si do toho někdo nacpe malou flashku pro sdílení nějakých domumentů, ale to je tak všechno. Takže do toho výrobci nechtějí cpát zbytečně výkonný (drahý) hardware, než je nezbytně nutné pro funkci routeru.

Pokud je ten NAS od Zyxelu hlučnej a to je důvod proč ho nesmyslně vypínáš, tak tam vyměň větrák za nějakej tichej a máš to vyřešený.https://www.youtube.com/watchPak to hoď někam za skříň a máš klid... a přístě kup opravdovej NAS a ne takovou hračku.

RT-AX58U ... USB 3.1

super. cena jako za běžnej router + Synology i s diskem Ale zase by měl splněnej svůj vlhkej sen že router mu bude dělat NAS. Možná.

Nie je nad osobnu skusenost. Ja som to skusal na Linksys routri s 4 jadrovym vykonnym CPU (na pomery routrov) a vysledok je, ze toto by som odporucil iba ludom, ktorych nemam rad. Bolo to dost pomale, a router som restartoval 2-3x do tyzdna kvoli zamznutiu suborovych sluzieb.

jen se přidám že je to pitomost. Sháníš nesmyslně předraženej router jen proto aby měl rychlej USB port ?? Jako spolehlivej router kup nějakej Mikrotik RB750 a k tomu jednodiskový Synology DS120 ... jsi na ceně předraženýho zbytečnýho routeru s rychlym USB3 portem a vyřešíš to celý elegantně a ne jako matlák.

usb na routeru používám s obyčejným flash diskem na občasné nasdílení pár menších souborů, ale na zálohování mám normální disk. Pokud bych mermomocí chtěl zálohovat na síťový disk, koupím NAS, pokud budu bůhvíjak náročný na hlasitost, tak asi připlatím Synology a nějaké lepší disky, kde bude šance, že to neošidí...Případně tipuju, že by se tomu dalo pomoc trochou bastlení, kde by se NAS zčásti odstrojil, dal do větší skříně a chladil velkými pomaloběžnými větráky... pak to nebude skoro slyšet.Ale osobně jsem na zálohování paranoidní a zálohovací disky připojuju fyzicky jen po dobu zálohy.

Možno by sa to oplatilo preskúmať z opačnej strany. NAS ktorý má wifi, alebo sa do neho dá strčiť wifi karta.

Kup si Raspbery 4 odroid C2 ci podobný bazmek. Dej tam linux a mas tiché úložiště co zvládne urco více nez router. Pripoj lan a hod ta nej a mas to. Nebo v tom zyxelu vypni disky a používej jen ten USB port😂😂

Pres 40MB/s zadny z routeru nejde protoze to neni jejich hlavni cil. Ovsem hlavni duvod proc na routerech vetsinou neni USB 3.0 nebo to vetsina lidi prepina zpet na 2.0 je ten, ze nektera pripojena zarizeni muzou rusit 2.4GHz wifi.